DVB-TMediaTVPZapowiedzi TV

Wiosna 2022 w TVP Historia

Wiosna w TVP Historia będzie emocjonująca i bogata w nowości. Od 3 marca, w czwartkowe wieczory o godz. 20:00 prezentowane będą produkcje dokumentalne, nadesłane na konkurs Oddziałów Terenowych TVP zorganizowany przez TVP Historia. Od 26 marca w soboty o godz. 19:00 widzowie będą mieli okazję śledzić nowe odcinki teleturnieju „Giganci historii”. Jego uczestnicy będą odpowiadać na pytania dotyczące ważnych historycznych postaci, m.in. Juliusza Cezara, oficerów polskiego wywiadu walczących z III Rzeszą oraz dowódców Armii Krajowej. Natomiast Łukasz Modelski zaprosi widzów „Kuchni Dwudziestolecia” na smakowitą ucztę okraszoną ważnymi datami i obrazami polskiej kultury międzywojennej. Premierowe odcinki programu emitowane będą w TVP Historia od 5 marca, w każdą sobotę o godz. 13:50.

 

KONTYNUACJE
Premierowe odcinki znanych i lubianych programów

GIGANCI HISTORII teleturniej emisja od 26 marca
Sobota, godz. 19.00, powtórki w niedziele, godz. 16:30

Teleturniej „Giganci historii” to format Telewizji Polskiej łączący zabawę z popularyzacją historii. Na finalistę teleturnieju czeka tytuł „Giganta historii” i nagroda 20 tys. zł. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz, a opiekę merytoryczną nad cyklem sprawuje prof. Janusz Odziemkowski. W nadchodzącym sezonie uczestnicy teleturnieju zmierzą się m.in. z tematami dotyczącymi Królowej Bony, Rewolucji Francuskiej, Kultury paryskiej oraz trenera wszechczasów – Kazimierza Górskiego.

KUCHNIA DWUDZIESTOLECIA – magazyn kulinarny emisja od 5 marca
Sobota, godz. 13:50.

Gospodarzem programu jest Łukasz Modelski, redaktor, historyk sztuki i kultury średniowiecza, autor książek o historii kuchni, a przede wszystkim znawca kuchni polskiej. Wiosną gospodarz programu zaprosi widzów w podróż, której motywem przewodnim będzie kultura i smaki dwudziestolecia międzywojennego. W kulinariach wyniszczonej wojną Europy popularność zdobywały próby godzenia niedostatku z tradycją, rzeczywistości z marzeniami. Smaki, które wówczas powstały u wielu z nas do dziś przywołują wspomnienia rodzinnego domu.

NIE TAKA PROSTA HISTORIA – program publicystyczny emisja od marca
Niedziela, godz. 16:00, powtórka w środę, godz. 18:30.

Wiktor Świetlik, dziennikarz, publicysta i felietonista w kolejne niedziele będzie próbował odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób wiedza historyczna przenika do społecznej świadomości. Prowadzący skonfrontuje filmy, książki i gry komputerowe o tematyce historycznej z twardymi, naukowo potwierdzonymi faktami.

W PRL-u – program publicystyczny emisja od 8 marca
Wtorek, godz. 18:15, powtórki w poniedziałek, godz. 11:45.

Cykl – z przymrużeniem oka – opowiada o codzienności „Polski Ludowej”. Odnajdziemy w nim absurdy czasów określanych niekiedy jako „słusznie minione” i poznamy kulisy wielu złożonych historycznych procesów. Autorzy zastanowią się, jaki wpływ na naszą współczesność miała PRL i co w naszej kulturze pozostało z tamtych czasów. Rozmowy z gośćmi programu poprowadzi dziennikarka radiowa, Beata Michniewicz.

SPÓR O HISTORIĘ – program publicystyczny emisja od 5 marca
Sobota, godz. 17:30, powtórka w czwartek, godz. 18:00.

Program prezentuje mało znane fakty z historii, związane z nimi kontrowersje i zaskakujące interpretacje. Swoimi opiniami podzielą się najwybitniejsi polscy historycy, goście Tomasza Mullera.

POLSKIE PREMIERY
w czwartki o godz. 20:00

EMANUEL SCHLECHTER. SZLAGWORTY NIEZAPOMNIANE, reż. Jerzy Oleszkowicz
emisja 3 marca

Historia życia i kariery Emanuela Schlechtera – twórcy przedwojennych szlagierów, wziętego scenarzysty filmowego, librecisty i satyryka. Emanuel Schlechter był współtwórcą Radia Lwów, współautorem scenariusza do filmu „Włóczęgi” z 1939 roku oraz autorem tekstu słynnej piosenki „Tylko we Lwowie”.

GÓRNY ŚLĄSK 1919-1921. FOTOPANORAMA, reż. Krzysztof Glondys
emisja 10 marca

Film przybliża szczególny okres w dziejach Górnego Śląska – czas zmagań o państwową przynależność tego regionu. Bogata dokumentacja umożliwia twórcom odtworzenie dramatyzmu powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku. Bohaterami filmu są zdjęcia i ich twórcy. Głos zabiorą także współcześni badacze specjalizujący się w analizie i interpretacji historycznych fotografii.

DROBNY, KRUCHY, CZŁOWIEK, reż. Beata Hyży-Czołpińska
emisja 17 marca

Filmowa opowieść o najstarszym, ponad 100-letnim parku narodowym w Polsce. Widzowie będą mili okazję przyjrzeć się temu niezwykłemu dziedzictwu przyrodniczemu przez pryzmat losów profesora Jana Jerzego Karpińskiego, pierwszego dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego.

KSIĄŻ. KLUCZ DO ŚLĄSKA, reż. Maciej Kieres
emisja 24marca

Opowieść o historii Zamku Książ, który w przeszłości był ważnym ośrodkiem władzy militarnej, sądowniczej i gospodarczej. Obecnie zaś stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce i jest uznawany za najważniejszy zabytek ziemi wałbrzyskiej.

PORUCZNIK ROBERT OSZEK – BOHATER NIEPODLEGŁEJ, reż. Stefan Skrzypczak
emisja: kwiecień-czerwiec

Historia życia i kariery porucznika Roberta Oszka, którego losy łączą Śląsk z Bałtykiem oraz stanowią metaforę marzeń i osiągnięć II Rzeczpospolitej. W czasie III Powstania Śląskiego Robert Oszek dowodził specjalnym oddziałem szturmowym marynarzy. Zasłynął tym, że uratował przed buntownikami Wojciecha Korfantego, przywódcę powstania.

ZAGRABIONY, ODNALEZIONY, ODZYSKANY, reż. Leszek Staroń.
emisja: kwiecień-czerwiec

Film opowiada o losach ołtarza głównego krakowskiej bazyliki mariackiej. W czasie okupacji niemieckiej ołtarz został skradziony i ukryty w Norymberdze. Po jego odnalezieniu przez amerykańskie oddziały poszukujące zagrabionych dzieł sztuki, w 1946 roku został zwrócony Polsce. Nie trafił jednak od razu do bazyliki. Walka z komunistyczną władzą trwała wiele lat i dopiero w 1957 ołtarz wrócił na swoje miejsce.

MISTRZ. JAN MATEJKO ZNANY I NIEZNANY, reż. Maria Guzy
emisja: kwiecień-czerwiec

Film przedstawia jednego z najwybitniejszych polskich malarzy i rysowników, reprezentanta nurtu historycznego – Jana Matejkę. Był on nie tylko wielkim artystą, ale i celebrytą rozpoznawalnym w całej Europie.

ZAGRANICZNE PREMIERY
w soboty o godz. 21:30

HISTORIA W POSTACIACH ZAPISANA

Seria programów historycznych francuskiej telewizji publicznej. Stephan Bern, znany dziennikarz telewizyjny, prezentuje losy wielkich historycznych postaci. Zabiera widzów do miejsc symbolicznych dla światowego dziedzictwa kultury. Odwiedzimy wspaniałe zamki, pałace, galerie sztuki oraz parki i ogrody.

Odcinki premierowe:

WILHELM ZDOBYWCA. POGROMCA BRYTANII emisja 5 marca

W kolejnych tygodniach zobaczymy m.in.: „BEETHOVEN. WSZYSTKO DLA MUZYKI”, „MOZART – WOLNOŚĆ PONAD WSZYSTKO”, „KSIĄŻĘ FILIP – W SŁUŻBIE JEJ KRÓLEWSKIEJ MOŚCI”, „NERON, TYRAN NAD TYRANAMI”, „RAFAEL – MISTRZ RENESANSU”.

HISTORIA CZOŁGÓW (History of Tanks) emisja od 11 maja
Niedziela, godz. 19:00, powtórka we wtorek, godz. 13:15

Czołgów użyto na polu walki po raz pierwszy w bitwie pod Sommą w 1916 roku. Wielka Brytania i Francja zbudowały ich tysiące, a Niemcy przeznaczyły do użytku zaledwie 20 pojazdów jednej konstrukcji. Cykl prezentuje różne typy czołgów, począwszy od brytyjskiego prototypu z roku 1915 po testowany w Iraku najnowocześniejszy Challenger. Autorzy opowiadają o innowacjach technicznych, które sprawiły, że z groteskowego pojazdu stał się kluczową bronią w XX wieku.
Producent: Leading Edge TV, 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *