Zapowiedzi TV

Wybuchu II wojny światowej- propozycje programowe National Geographic

Zaczęło się 1 września 1939 roku od ataku Niemiec na Polskę. Krwawa wojna trwała przez sześć lat, pochłonęła ponad 60 milionów istnień ludzkich i niemal zdmuchnęła z powierzchni Ziemi liczne miasta i osady. Do dziś historycy odkrywają nowe fakty o tych mrocznych czasach, a archeolodzy znajdują kolejne dowody najokrutniejszych zbrodni. We wrześniu kanał National Geographic pokaże przełomowe bitwy II wojny światowej, odkryje tajemnice obozu śmierci w Treblince i poszuka odpowiedzi na pytanie, jak Hitlerowi udało się zawładnąć umysłami Niemców.
 

Maraton „Rocznica II wojny światowej” – emisja w sobotę 1 września od godz. 21:00 na kanale National Geographic
Apokalipsa. Siła Hitlera – emisja dwóch odcinków w sobotę 1 września od godz. 21:00 
W 1924 roku Hitler napisał: “Rasa silniejsza zniszczy rasy słabsze”. Nikomu nie przyszło wtedy na myśl, że Hitler zostanie kiedyś dyktatorem Niemiec – Führerem. W okopach toczonej w latach 1914-1918 Wielkiej Wojny niedoszły artysta i samotnik odkrywa swoje przeznaczenie – ma zbawić Niemcy. Na początku większość Niemców traktuje go jako szaleńca z marginesu politycznego życia. Punktem zwrotnym jest rok 1929 i kryzys gospodarczy. W obawie przed chaosem i “Czerwonymi”, wielu Niemców głosuje na Hitlera. Wydaje się, że nie ma komu bronić młodej, niemieckiej demokracji. Nazistowska dyktatura ogarnia cały kraj. Hitler utrzymuje, że pragnie pokoju, ale przygotowuje się do wojny, a właściwie – do Apokalipsy. Dwuczęściowy film „Apokalipsa. Siła Hitlera” ukazuje, dzięki jakim technikom Hitlerowi udało się zyskać posłuch niemieckiego społeczeństwa, a także jakie inne okoliczności sprzyjały wzrostowi poparcia dla jego idei. Czy charyzmatyczne przemówienia osiągnęłyby ten sam efekt, gdyby ich tłem nie był wielki kryzys? Co sprawiło, że niewiele znaczącej partii NSDAP udało się przejąć władzę nad krajem i ruszyć na podbój Europy?
Treblinka: Hitlerowska Machina Śmierci – emisja w sobotę 1 września o godz. 23:00 
Dokument ukazuje prace archeologów, którzy jako pierwsi prowadzili badania w miejscu, gdzie znajdował się niemiecki obóz zagłady w Treblince. Jest to miejsce w północno-wschodniej Polsce, w którym w latach 1942-1943 naziści zamordowali 800 tysięcy osób, niemal perfekcyjnie zacierając ślady. Więźniowie mieli za zadanie rozebrać zabudowania, a uzyskane w ten sposób materiały zostały rozwiezione w różne części Polski. Puste groby zasypano piaskiem wymieszanym z ludzkimi prochami i obsadzono łubinem. Na terenie byłego obozu stanęło też gospodarstwo rolne. Dokument „Treblinka: hitlerowska machina śmierci” pokazuje prace brytyjskich archeologów, którym udało się uzyskać zgodę na przeprowadzenie wykopalisk na terenie jednego z najbardziej znanych hitlerowskich obozów zagłady. Archeolog sądowy dr Caroline Sturdy Colls i jej ekipa dołożyli wszelkich starań, by odnaleźć w Treblince ślady po zniszczonych przez hitlerowców komorach gazowych.
„Przełomowe bitwy” – premiery w piątki od 28 września o godz. 21:00 na kanale National Geographic
Każda bitwa jest zarówno zwycięstwem, jak i porażką – wszystko zależy od tego, pod którą flagą walczy armia. O wyniku walk decyduje nie tylko przyjęta strategia, ale też ukształtowanie terenu, dostęp do zasobów i przede wszystkim każdy człowiek, który wchodzi w skład jednej z walczących przeciwko sobie armii. Wynik tych starć przeważa o dalszym zajęciu pozycji i możliwości kontynuowania walki. W niektórych przypadkach to spektakularne zwycięstwa mają kluczowy wpływ na losy wojny. Innym razem bardziej znaczące są porażki. Seria „Przełomowe bitwy” pokazuje materiały archiwalne, świadectwa uczestników oraz szczegółowo rozpracowane taktyki bitew II wojny światowej. Jaki wpływ miały one na losy największego konfliktu wszech czasów?
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *