MediaTVPZapowiedzi TV

Wydanie specjalne programu „Co Dalej?” – „Polska i Ukraina – przegrana przeszłość, wygrana przyszłość?”

W piątek, 16 września Centrum Kultury i Historii TVP zaprasza na specjalne wydanie programu „Co Dalej?” – debatę zatytułowaną „Polska i Ukraina – przegrana przeszłość, wygrana przyszłość?”, którą poprowadzi Piotr Gociek. Premierowa emisja programu w TVP Historia o godzinie 18:20.

 

16 września przypada 364. rocznica zawarcia w Hadziaczu umowy między Rzeczpospolitą Obojga Narodów a Kozackim Wojskiem Zaporoskim, pod dowództwem hetmana Iwana Wyhowskiego. Przypomnienie tego wydarzenia, które przeszło do historii pod nazwą Unii Hadziackiej lub Ugody Hadziackiej, będzie początkiem dyskusji na tematy dotyczące stosunków Polski z Ukrainą, Białorusią
i Litwą, zwłaszcza w kontekście wielowiekowego zagrożenia ze strony Rosji. W trakcie godzinnej debaty poruszone zostaną zagadnienia związane z historią i wydarzeniami współczesnymi w kontekście obecnych i przyszłych relacji sąsiedzkich państw.

Do studia wydania specjalnego „Co Dalej?” zostali zaproszeni: prof. Włodzimierz Marciniak – politolog, sowietolog, rosjoznawca, były ambasador RP w Rosji oraz prof. Marek Melnyk – historyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prowadzący program połączy się także z gośćmi z zagranicy, a będą nimi: prof. Šarūnas Liekis – litewski historyk i politolog, były attaché przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Litwy, dziekan Wydziału Polityki i Dyplomacji na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie, który mówić będzie o litewskim spojrzeniu na współpracę w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej oraz Franak Viačorka – polityk białoruskiej opozycji, doradca Swiatłany Cichanouskiej, który opowie o roli i ambicjach przyszłej wolnej Białorusi w szerokim sojuszu państw Europy Środkowo-Wschodniej. Specjalnie dla „Co Dalej?” wypowiedzą się także: dr Oksana Zabużko – ukraińska pisarka, filozof; prof. Jarosław Hrycak – ukraiński historyk, szef katedry historii Ukrainy na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie i dr Mykoła Riabczuk – ukraiński politolog
z Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, pisarz i tłumacz.

Centrum Kultury i Historii TVP zaprasza na wydanie programu „Co Dalej?” – debatę zatytułowaną „Polska i Ukraina – przegrana przeszłość, wygrana przyszłość?” na antenach:

TVP Historia – 16 września, godzina 18:20

TVP Kultura – 16 września, godzina 22:25

TVP Polonia – 19 września, godzina 22:35

TVP Wilno – 16 września, godzina 19:30 (godzina 18:30 czasu polskiego)

TVP Historia2 – 16 września, godzina 18:20

TVP Kultura 2 – 16 września, godzina 22:35

fot. TVP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *