Xperia 5: rozrywka i twórcze możliwości w nowym smartfonie z flagowej serii Sony

Firma Sony kontynuuje rozwój flagowej serii swoich smartfonów, powiększając ją o niewielki, stylowo wyglądający model Xperia 5 z najważniejszymi technologiami telefonu Xperia 1.

 

 

 

  • Elegancka i niewielka obudowa o wyrafinowanym wyglądzie
  • Aparat z trzema obiektywami, cenioną technologią Eye AF z aparatów Sony Alpha™ oraz trybem zdjęć seryjnych z szybkością do 10 kl./s zapewniającym śledzenie AF/AE (automatyki ostrości/ekspozycji) i wyliczanie parametrów do 30 razy na sekundę
  • Połączenie 6,1-calowego wyświetlacza OLED Full HD+ 21:9 CinemaWide™ z dźwiękiem Dolby Atmos®: znakomita wierność barw i intensywne doznania
  • Ulepszony tryb Game Enhancer pozwalający nagrywać grę i przetwarzać własny głos

— Smartfon Xperia 5, oparty na najnowszych technologiach Sony, powstał poprzez przeniesienie do mniejszej obudowy wszystkiego tego, co najbardziej cenią sobie użytkownicy modelu Xperia 1mówi Mitsuya Kishida, prezes Sony Mobile Communications. Xperia 5 to kolejny smartfon dający niezwykłe możliwości i gwarantujący najlepsze wrażenia, jakie zapewnić może tylko Sony.

Zaawansowana technologia w efektownie wyglądającym, niedużym urządzeniu

Smartfon Xperia 5, choć mniejszy niż Xperia 1, ma komplet najlepszych cech tego modelu, w tym wyświetlacz 21:9 CinemaWide™. Ochronę efektownej, metalowej ramki zapewnia trwałe szkło Corning® Gorilla® Glass 6 z przodu i z tyłu obudowy. Urządzenie spełnia też wymogi wodoodporności[i] na poziomie IP65/IP68.

Wyświetlacz 21:9 CinemaWide™ zwiększa efektywną powierzchnię ekranu i idealnie sprawdza się przy jednoczesnym używaniu dwóch aplikacji. Ekran można błyskawicznie podzielić za pomocą bocznego sensora, panelu uruchamiania aplikacji w wielu oknach na ekranie 21:9 lub polecenia głosowego.

Trzy aparaty, trzy obiektywy, niezliczone możliwości

Smartfon Xperia 5 wyposażony jest w procesor obrazu BIONZ X™ do urządzeń mobilnych oraz zaawansowany aparat z trzema obiektywami, 12-megapikselowymi przetwornikami obrazu i stabilizatorem Optical SteadyShot™. Dzięki połączeniu superszerokokątnego obiektywu 16 mm (ogniskowa w przeliczeniu na format 35 mm) z uniwersalnym obiektywem 26 mm oraz teleobiektywem 52 mm do portretowania i zdjęć w zbliżeniu, użytkownik jest przygotowany do fotografowania w każdej sytuacji.

Model Xperia 1 był pierwszym na świecie smartfonem z technologią Eye AF[ii]. W smartfonie Xperia 5 została ona rozwinięta poprzez wykorzystanie ulepszeń z aparatów Sony α. Obecnie możliwe jest utrwalanie akcji na seriach zdjęć wykonywanych z szybkością do 10 kl./s i śledzeniem AF/AE (automatyki ostrości/ekspozycji). Aparat smartfona Xperia 5 wylicza parametry AF/AE nawet 30 razy na sekundę, co pomaga uzyskać dokładną ostrość przy utrwalaniu ruchomych obiektów.

Xperia 5 doskonale spisuje się w słabym oświetleniu. Jest to zasługa takich rozwiązań, jak duży, wynoszący 1,4 μm rozstaw pikseli, jasny obiektyw F1,6 czy przetwornik obrazu z dwoma elementami światłoczułymi. Ich połączenie z technologią redukcji szumów w danych RAW przekłada się na znakomitą ostrość i atrakcyjny wygląd obrazu.

Xperia 5 to kolejny model Sony, który dzięki wsparciu specjalistów z działu cyfrowych kamer kinematograficznych Sony, zapewnia nową jakość oglądania filmów na smartfonie. Tryb Cinema Pro „powered by CineAlta”, wprowadzony po raz pierwszy w telefonie Xperia 1, został obecnie ulepszony i pozwala tworzyć wiele projektów z różnymi ustawieniami. Zapewnia też większą swobodę przy regulacji balansu bieli i poziomów nagrywania dźwięku oraz przy ręcznym nastawianiu ostrości. Nowością jest funkcja przycinania poszczególnych ujęć. Przygotowany dzięki niej materiał można połączyć w profesjonalny film — gdziekolwiek się jest.

Kolejną nowością w smartfonie Xperia 5 są „Porady fotograficzne”, pozwalające uniknąć typowych problemów ze zdjęciami: umieszczenia palca przed obiektywem, sfotografowania osoby z zamkniętymi oczami itp.

Xperia 5 współpracuje z aplikacją Sony Imaging Edge™ Mobile[iii], pozwalającą przesyłać do smartfona obrazy z kompatybilnych aparatów α i Cyber-shot™. Po sprawdzeniu jakości takich zdjęć można je w prosty sposób publikować na platformach społecznościowych.

Intensywne doznania dzięki wyświetlaczowi 21:9 CinemaWide i dźwiękowi Dolby Atmos

Xperia 5 pozwala oglądać obraz w kinowych proporcjach 21:9 na mniejszym ekranie, wiernie oddającym zamysł twórcy.

6,1-calowy wyświetlacz OLED Full HD+ 21:9 oparty jest na technologiach telewizorów Sony BRAVIA®. Za przykład może posłużyć procesor X1™ do urządzeń mobilnych, pozwalający generować obraz HDR (o dużym zakresie dynamicznym) i uzyskać lepszy kontrast, kolor i wyrazistość.

Xperia 5 może też pracować w trybie twórcy „powered by CineAlta”. Inspiracją do jego opracowania była reprodukcja kolorów na monitorach studyjnych oraz dążenie do zapewnienia porównywalnej dokładności barw w dowolnym miejscu. Xperia 5, tak jak i Xperia 1, obsługuje 10-bitowe przejścia tonalne[iv]. To znacznie rozszerza paletę reprodukowanych barw, nadaje im bardziej naturalny wygląd i zwiększa głębię czerni. Wyświetlacz oraz opracowana na jego potrzeby firmowa technologia przetwarzania obrazu są ponadto zgodne z szeroką przestrzenią barw ITU-R BT.2020 oraz z przestrzenią DCI-P3 dla źródła światła D65.

Lepsza rozrywka to również zasługa systemu Dolby Atmos, zoptymalizowanego we współpracy z Sony Pictures Entertainment. System ten zapewnia intensywne wrażenia i nadzwyczajny realizm dźwięku — zarówno odtwarzanego w słuchawkach, jak i przez głośniki smartfona. Model Xperia 5 jest też wyposażony w różne technologie audio Sony. Dzięki odtwarzaniu nagrań Hi-Res audio przez łącza przewodowe i bezprzewodowe[v], technologii DSEE HX i stereofonicznym głośnikom można słuchać muzyki w najczystszej postaci.

Wprowadzono także nowe funkcje dla graczy. Ulepszony tryb Game Enhancer pozwala teraz nagrywać grę w formie serii obrazów utrwalanych z tempie 20 kl./s. Gracz ma również możliwość zmieniania swojego głosu przy użyciu syntezatora.

Łączność i rozrywka przez cały dzień

Xperia 5 ma nową funkcję „Inteligentnej łączności”, której zadaniem jest optymalizacja połączeń sieciowych. Wykorzystuje ona firmowy mechanizm pogłębionego uczenia się (biblioteki sieci neuronowych) do analizy sygnałów Wi-Fi i prognozowania problemów z łącznością. By zapewnić optymalną jakość transmisji, w przypadku przewidywania problemów z łączem Wi-Fi następuje automatyczne przełączenie na sieć LTE.

Smartfon Xperia 5 jest oparty na najnowszej, flagowej platformie mobilnej Qualcomm® Snapdragon™ 855. Wbudowany w nią modem LTE X24 zwiększa wydajność transmisji przez gigabitowe łącza LTE. Technologia MIMO 4×4 obsługuje wszystkie, również niskie pasma LTE, poprawiając łączność nawet w strefach słabszego sygnału.

Na uwagę zasługują też takie cechy i funkcje smartfona Xperia 5, jak inteligentny tryb Stamina, szybkie ładowanie USB PD czy akumulator o pojemności 3140 mAh, zdolny zapewnić rozrywkę przez cały dzień.

Smartfon Xperia 5 oferowany będzie w czterech wersjach kolorystycznych: niebieskiej, czerwonej, czarnej i szarej. Każda z nich tworzy wrażenie głębi i koloru, nadając telefonowi elegancki wygląd. Do nabycia będą także dopasowane kolorystycznie osłony: stylowa osłona umożliwiająca oglądanie powiadomień i treści nawet po zamknięciu, stylowa tylna osłona pomagająca uchronić telefon przed przypadkowym uszkodzeniem oraz nowa stylowa osłona skórzana.

Dostępność

Smartfon Xperia 5 będzie dostarczany z zainstalowanym systemem Android™ 9 Pie, a jego sprzedaż rozpocznie się w październiku 2019 r.[vi] W przyszłym tygodniu na wybranych rynkach europejskich rozpocznie się przyjmowanie zamówień na model Xperia 5 w zestawie z bezprzewodowymi słuchawkami osłabiającymi zewnętrzne hałasy WF-1000XM3.

[i] Smartfon Xperia 5 jest wodoodporny i chroniony przed pyłem, można go więc używać w deszczu i myć pod bieżącą wodą — należy jednak pamiętać o dokładnym zamknięciu wszystkich gniazd i dostarczonych osłon. Urządzenia nie wolno natomiast całkowicie zanurzać w wodzie, narażać na kontakt z napojami bądź na działanie wody słonej lub chlorowanej. Użytkowanie urządzenia w niewłaściwy sposób spowoduje utratę gwarancji. Urządzenie zostało przebadane w warunkach przewidzianych dla stopnia ochrony IP65/68. Więcej informacji podano pod adresem www.sonymobile.com/waterresistant. Uwaga: smartfon Xperia 5 jest wyposażony w niezamykany port USB, który służy do podłączania innych urządzeń i do ładowania. Przed ładowaniem port USB musi całkowicie wyschnąć.

[ii] Aparat smartfona Xperia 1 jest wyposażony w technologię Eye AF umożliwiającą wykrywanie oka ludzkiego i utrzymywanie na nim ostrości. Dane zweryfikowane przez serwis SpecTRAX firmy Strategy Analytics poprzez porównanie ich z opublikowanymi danymi technicznymi aparatów ponad 14 000 smartfonów. Stan na 16 maja 2019 r.

[iii] Następca PlayMemories Mobile. Użytkownicy PlayMemories Mobile mogą zacząć używać nowej aplikacji poprzez aktualizację aplikacji PlayMemories Mobile

[iv] 8-bitowy wyświetlacz i 2-bitowe wygładzanie programowe

[v] Maksymalna prędkość transmisji danych wynosi 990 kb/s

[vi] Terminy i dostępność będą uzależnione od rynku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *