DVB-TMediaZapowiedzi TV

Z wyżyn PKiN – DVB-T2/HEVC dla mazowieckiego

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie jest pewnie najbardziej znanym obiektem nadawczym w Polsce. Już w przyszłym roku jego anteny telewizji naziemnej rozpoczną emisję programów dla stolicy i województwa mazowieckiego w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Widzów czekają spore zmiany, do których warto przygotować się już teraz.

 

Cyfrowe nadawanie programów telewizji naziemnej wprowadzono w Polsce zaledwie osiem lat temu, a już przyszłym roku pożegnamy stosowany tam od 2013 roku standard DVB-T. Od 30 czerwca 2022 roku niemal wszystkie kanały będą trafiały do widzów w nowym formacie DVB-T2/HEVC.

To poważna zmiana, będzie dotyczyć milionów odbiorców. Operację przełączenia nadajników na nowy standard podzielono na cztery etapy, każdy z nich obejmie kilka województw. 27 czerwca 2022 roku jednym z czterech regionów z nowym standardem stanie się województwo mazowieckie.

Trochę o telewizji naziemnej

Zmiana standardu nie obejmuje widzów telewizji satelitarnej i kablowej. Dotyczy tylko tych, którzy odbierają programy za pomocą standardowych anten umieszczonych przeważnie na dachu lub balkonie. Za pośrednictwem nadajników rozmieszczonych na terenie kraju, dociera do nich ponad 30 kanałów, w większości bezpłatnych. W województwie mazowieckim telewizję naziemną obsługują głównie stacje nadawcze w Raszynie, na szczycie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w Rachocinie koło Płocka i w Chotyczach w okolicy Siedlec.

Oferta telewizji naziemnej w mazowieckim obejmuje pięć grup programów, czyli multipleksów (MUX):

  • multipleks MUX-1 (w mazowieckim to kanał 25, 30, 36, 40 lub 58 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
  • multipleks MUX-2 (kanał 37, 41, 43, 48 lub 57): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
  • multipleks MUX-3 (kanał 26, 27, 36, 39, 42, 52 lub 56): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
  • multipleks MUX-4 (kanał 21, 28, 34, 35 lub 50): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
  • multipleks MUX-8 (kanał 7, 8, 9 lub 12): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Od 27 czerwca 2022 roku programy zawarte w multipleksach 1, 2, 3 i 4 będą nadawane już w nowym standardzie DVB-T2/HEVC, MUX-8 ma zostać dostosowany w późniejszym terminie.

 

 

Co daje DVB-T2/HEVC?

Po uruchomieniu DVB-T2/HEVC lista dostępnych programów szybko przestanie być aktualna. Nowoczesny standard pozwoli zwiększyć ich liczbę w ramach każdego z multipleksów i oferta nadawców będzie bogatsza.

Telewizja naziemna w nowym wydaniu przyniesie też widzom duży skok w jakości obrazu i dźwięku. Swoje ulubione programy będą mogli zobaczyć w jakości High Definition (HD), a jeśli dysponują odpowiednim telewizorem, nawet w Ultra HD (4K). Nowych doznań dostarczać będzie również przestrzenny dźwięk w formacie Dolby AC-4.

To, co stanie się normą po 27 czerwca 2022 roku, można zobaczyć i wypróbować już teraz. Siedem stacji nadawczych w województwie mazowieckim emituje od maja 2021 roku multipleks z programami Telewizji Polskiej w formacie DVB-T2/HEVC. Testowe emisje dostępne są na kanałach 31, 39 i 44, a ich dokładny zasięg można sprawdzić na stronie https://emimaps.emitel.pl/. Widzowie w Warszawie są też w zasięgu próbnych programów TVN i Polsatu w nowym standardzie. Należy ich szukać odpowiednio na kanałach 45 i 23.

Czy muszę wymienić telewizor?

Wprowadzenie standardu DVB-T2/HEVC to zmiana, za którą będą musiały nadążyć nasze telewizory. Odbiór programów naziemnych po 27 czerwca 2022 r. będzie możliwy tylko za pomocą sprzętu wyposażonego w odpowiedni tuner. Czy oznacza to, że odbiornik będzie trzeba wymienić na nowy? Niekoniecznie.

Wielu producentów już od pewnego czasu oferuje telewizory przystosowane do nowego standardu. W najbliższym czasie mieszkańcy mazowieckiego powinni sprawdzić, czy już takiego nie używają. Można to zrobić zaglądając do instrukcji obsługi, w materiałach producenta lub u sprzedawców. Innym sposobem jest przeprowadzenie testu odbioru próbnych programów TVP. Jak to zrobić, wyjaśnia instrukcja na stronie gov.pl/CyfrowaTV.

Co zrobić, jeżeli mamy odbiornik nieprzystosowany do DVB-T2/HEVC? Rozwiązaniem jest zakup dekodera, który po podłączeniu do telewizora pozwoli cieszyć się programami w nowej jakości. Jeśli w najbliższych miesiącach planujemy kupienie nowego sprzętu, warto upewnić się, że spełnia on wymagania wprowadzanego w przyszłym roku standardu. Listę funkcji, jakie powinien posiadać telewizor, znajdziemy w specjalnie przygotowanym poradniku.

Bądź na bieżąco z DVB-T2/HEVC

Aby poznać wszystkie szczegóły wprowadzenia DVB-T2/HEVC i dobrze się do niej przygotować warto odwiedzać serwis gov.pl/CyfrowaTV i skorzystać z publikowanych tam materiałów. O nadchodzącej zmianie standardu nadawania przypominać też będą emitowane od niedawna telewizyjne spoty kampanii „Gotowi na DVB-T2?”. Przydatne informacje publikują też na swoich stronach EmitelUKEUOKiK i nadawcy telewizyjni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *