DVB-TMedia

DVB-T2HEVC – kiedy w lubelskim

Pod koniec czerwca 2022 roku czeka nas czwarty i ostatni etap uruchamiania standardu DVB-T2/HEVC w Polsce. Nowa technologia telewizji naziemnej pojawi się wtedy między innymi w województwie lubelskim. Sprawdzamy, na co muszą przygotować się jej widzowie w tym regionie.

 

Już w połowie 2022 roku widzowie telewizji naziemnej w Polsce obejrzą jej programy w nowy, lepszy sposób. Od marca do czerwca uruchamiany będzie nowy standard nadawania cyfrowego – DVB-T2/HEVC, który zastąpi używany dotychczas DVB-T. Zmiana będzie wprowadzana w czterech etapach obejmujących po kilka województw każdy. Województwo lubelskie znajdzie się w grupie regionów, gdzie DVB-T2/HEVC zagości od 27 czerwca.

Nasz kraj nie jest wyjątkiem, nowy standard jest wprowadzany na całym obszarze Unii Europejskiej. Uruchomienie DVB-T2/HEVC to przede wszystkim zmiana technologiczna poprawiająca jakość odbioru telewizji naziemnej, ale ma też związek z nowym podziałem częstotliwości radiowych. Część zakresów używanych do tej pory przez telewizję będzie teraz przeznaczona na potrzeby usług telekomunikacji bezprzewodowej.

Kogo dotyczą zmiany?

Ważne: standard DVB-T2/HEVC nie będzie wprowadzany w telewizjach satelitarnych i kablowych. Dotyczy tylko naziemnej telewizji cyfrowej. Za jej pośrednictwem do widzów w Polsce dociera ponad 30, przeważnie bezpłatnych programów. Nadawane są one z rozmieszczonych w całym kraju naziemnych stacji nadawczych. W lubelskim największy zasięg mają anteny masztów w Piaskach koło Lublina i w Tarnawatce w okolicach Zamościa.

Aby odbierać jej sygnał wystarczy własna antena i odpowiedni telewizor. Nadawane programy podzielone są na grupy określane jako multipleksy (MUX) i dostępne są na różnych kanałach telewizora w zależności od regionu.

Odbiorcy z województwa lubelskiego mają teraz do dyspozycji:

  • multipleks MUX-1 (kanał 22, 33 lub 34 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
  • multipleks MUX-2 (kanał 21, 24 lub 32): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
  • multipleks MUX-3 (kanał 23, 36, 42 lub 52): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
  • multipleks MUX-4 (kanał 32, 35 lub 38): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
  • multipleks MUX-8 (kanał 7 lub 12): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Po 27 czerwca 2022 roku sygnał dla multipleksów 1, 2, 3 i 4 będzie nadawany tylko w standardzie DVB-T2/HEVC. Jedną z jego zalet jest możliwość umieszczenia większej liczby programów w każdym pakiecie, więc oferta telewizji naziemnej z pewnością znacznie się powiększy.

 

 

Nowości w DVB-T2/HEVC

Większa oferta programów to nie wszystko. Telewizja naziemna w nowym wydaniu przyniesie też widzom duży skok w jakości obrazu i dźwięku. Swoje ulubione programy widzowie w opolskim będą mogli zobaczyć w jakości High Definition (HD), a jeśli dysponują odpowiednim telewizorem, nawet w Ultra HD (4K). Nowych doznań dostarczać będzie również przestrzenny dźwięk w formacie Dolby AC-4.

To, co stanie się normą po 27 czerwca 2022 roku, można zobaczyć i wypróbować już teraz. Wybrane nadajniki w województwie lubelskim emitują od kilku miesięcy multipleks z programami Telewizji Polskiej w formacie DVB-T2/HEVC. Testowa emisja dostępna jest na kanałach 25, 38 i 39, a jej dokładny zasięg można sprawdzić na stronie https://emimaps.emitel.pl/.

Zadanie dla telewidzów

Aby oglądać testowe programy, a po 25 kwietnia 2022 r. nadal cieszyć się odbiorem telewizji naziemnej, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Nie trzeba wymieniać anteny, ale telewizor musi posiadać odpowiednie funkcje. Jeżeli nie mamy właściwego odbiornika konieczny będzie zakup nowego albo zaopatrzenie się w dodatkowy dekoder. Po wprowadzeniu DVB-T2/HEVC mogą zmienić się kanały nadawania programów i prawdopodobnie trzeba będzie ponownie dostroić telewizor.

Informacje czekają

Aby poznać wszystkie szczegóły wprowadzenia DVB-T2/HEVC i dobrze się do niej przygotować warto odwiedzać serwis gov.pl/CyfrowaTV i skorzystać z publikowanych tam materiałów. O nadchodzącej zmianie standardu nadawania przypominać też będą emitowane od niedawna telewizyjne spoty kampanii „Gotowi na DVB-T2?”. Przydatne informacje publikują też na swoich stronach EmitelUKE i nadawcy telewizyjni.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *