Znamy artystów Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy”

W piątek, 13 i sobotę, 14 sierpnia w Częstochowie na Jasnej Górze odbędzie się Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy”, na którym wystąpi plejada polskich i zagranicznych wykonawców. Na scenie zobaczymy m.in. Edytę Górniak, Halinę Frąckowiak, Katarzynę Cerekwicą, Mietka Szcześniaka, In – Grid czy Cristinę Scuccia. Transmisja w TVP1 od godziny 20.15.

 

„Jasna Strona Mocy” to dwudniowe wydarzenie muzyczne, którego celem jest promocja muzyki chrześcijańskiej. Festiwal wpisuje się w obchody 30. rocznicy VI Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w dniach 10-15 sierpnia 1991 roku w Częstochowie.

– Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy” będzie dla widzów prawdziwą muzyczną ucztą. Udział w tym niezwykłym wydarzeniu potwierdzili już najlepsi artyści z Polski i ze świata. Na scenie w Częstochowie pojawią się m.in.: Ojciec Stan Fortuna z USA, Siostra Cristina Scuccia z Włoch – zwyciężczyni programu „The Voice of Italy” oraz gwiazda specjalna In-Grid. Impulsem do zorganizowania festiwalu był zeszłoroczny koncert „ABBA Ojcze”, który okazał się wielkim sukcesem i spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem przez naszych widzów. Jak doskonale pamiętamy – „Abba Ojcze” to też hymn VI Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Częstochowie dokładnie 30 lat temu. Festiwal będzie też upamiętnieniem tego przełomowego wydarzenia, w czasie którego po raz pierwszy wspólnie modliło się ponad milion młodych ludzi z całego świata. Ojciec Święty Jan Paweł II podkreślał wiele razy, że to właśnie Jasna Góra zapoczątkowała cykliczne spotkania młodych. Jestem przekonany, że Festiwal „Jasna Strona Mocy” będzie równie wyjątkowym wydarzeniem, zrealizowanym z rozmachem i na najwyższym poziomie artystycznym. Raz jeszcze – gorąco zapraszam do wspólnego śpiewania, już 13 i 14 sierpnia – bo jak pisał Święty Augustyn: „Ten, kto śpiewa, dwa razy się modli” – powiedział Jacek Kurski, Prezes Telewizji Polskiej.

W piątek pierwszego dnia Festiwalu widzowie TVP1 zobaczą koncert zatytułowany „Abyśmy byli jedno – Międzynarodowy Konkurs Piosenki Chrześcijańskiej”.

Na scenie zaprezentują się wykonawcy zagraniczni: Ojciec Stan Fortuna z USA, Siostra Cristina Scuccia z Włoch – zwyciężczyni programu „The Voice of Italy”, oraz gwiazda specjalna In – Grid, która w duecie zaśpiewa z Krzysztofem Iwaneczko, zwycięzcą 6. edycji „The Voice of Poland”. Stan Fortuna jest franciszkaninem z USA, który przed nawróceniem był profesjonalnym muzykiem jazzowym. Podczas studiów formacyjnych pracował w Harlemie, w Nowym Jorku. To właśnie tam zetknął się z hip – hopem, stylem, który nazywa „rytmem i rymem”. Ojciec Fortuna założył organizację non-profit wydającą nowoczesną muzykę z przesłaniem ewangelizacyjnym. Cristina Scuccia to pochodząca z Sycylii włoska zakonnica i piosenkarka. W 2014 roku  wzbudziła sensację, zwyciężając w „The Voice of Italy”. In – Grid to włoska, której hit „Tu es foutu”, pobił rekordy na antenach radiowych i we włoskich mediach.

Podczas piątkowego koncertu odbędzie się „Plebiscyt na interpretację utworu muzyki chrześcijańskiej”, w którym weźmie udział 8 uczestników, reprezentujący różne kraje i wybrane utwory z gatunku muzyki chrześcijańskiej w języku angielskim lub własnym, albo w wersji mieszanej. Laureat Plebiscytu zostanie wyłoniony w drodze głosowania, w którym udział wezmą wszyscy artyści – uczestnicy Plebiscytu.

Po przyznaniu punktacji przez uczestników, dowiemy się kto zdobędzie statuetkę i otrzyma tytuł Laureata tegorocznej edycji Festiwalu. Widzowie natomiast będą mogli głosować na Laureata Publiczności, wysyłając SMS i wspierając w ten sposób ulubionego Artystę. Informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.fmch.tvp.pl.

W Plebiscycie wystąpią: Vanessa Mioč z Chorwacji, Dominika Gurbaľová ze Słowacji, Jesús Cabello z Hiszpanii, LIN D – grupa ze Szwecji, Marlos Abrek z Włoch, Ana Bolivar z Kolumbii, Caroline „Kaeyra” Baran z USA oraz Ola Maciejewska z Polski.

Koncert poprowadzą Ida Nowakowska – Herndon oraz Tomasz Wolny.

Drugiego dnia, w sobotę 14 sierpnia odbędzie się koncert „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”.  Na scenie zaprezentują się polscy wykonawcy: Halina Mlynkova, Pectus, Roksana Węgiel, Arka Noego, Sara Egwu – James, Siewcy Lednicy, Edyta Górniak, Ryszard Rynkowski, Golec uOrkiestra, Mietek Szcześniak, Halina Frąckowiak, Rafał Brzozowski, Piotr Cugowski, Katarzyna Cerekwicka oraz Stan Fortuna w duecie z Krzysztofem Iwaneczko. Artyści wykonają szczególnie bliskie utwory Janowi Pawłowi II dla obecnych tego dnia w Częstochowie pielgrzymów i widzów zgromadzonym przed telewizorami.

Koncert poprowadzą Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.

„Jasna Strona Mocy”, 13-14 sierpnia, TVP1, godz. 20.15

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *