„Zrodzeni do szabli” i polska technika krzyżowa na History (wideo)

Mówiono, że Polak przy szabli się rodzi i z szablą umiera. Skąd wzięła się nasza fascynacja tą doskonałą bronią? Polska produkcja „Zrodzeni do Szabli” już 10 grudnia we wtorek o 21:00 tylko na HISTORY.

Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia wyjątkowych materiałów wideo w których twórcy filmu Janusz, Bartosz i Krzysztof Sieniawscy opowiadają o historii szabli polskiej i prezentują technikę krzyżową, czyli sposób władania szablą, jakim zasłynęli Polacy na przestrzeni wieków.

 

Polska szabla jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem. Szable konsekrowano, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Legenda głosi, że na skrzyżowanych szablach chrzczono synów, a te zdobyczne przekazywano wraz ze sztandarami jako ofiarę składaną Bogu. „Zrodzeni do szabli” to osadzona w XVII-wiecznej Polsce historia młodego szlachcica i rycerza Błażeja Wronowskiego (Wiktor Osiński / Bartosz Sieniawski). Błażej rozpoczyna edukację wojskową u Jana Jerlicza (Paweł Deląg), weterana wojny moskiewskiej. Jerlicz powraca w rodzinne strony, by za namową swojego dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego (Maciej Kowalewski), zająć się szkoleniem młodego Błażeja. To opowieść o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokumentalna cześć filmu zabiera widzów w podróż w świat najwyższej jakości rzemiosła, którego dziełem jest polska szabla, a także opowiada o odtworzeniu sztuki krzyżowej, staropolskiej koncepcji walki szablą, której podjął się szermierz Janusz Sieniawski wraz z synami.

Premiera filmu „Zrodzeni do szabli” w telewizji HISTORY we wtorek, 10 grudnia w Polsce i tydzień później w pozostałych 34 krajach na świecie.

Premiera polskiej produkcji „Zrodzeni do szabli” już 10 grudnia o 21:00 na HISTORY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *