MediaPlatforma Canal+/ Canal+ PolskaPolsat BOXSieci kabloweZapowiedzi TV

10 faktów o surykatkach – premiera nowej serii dokumentalnej 7 lutego Polsat Viasat Nature

Program dokumentalny „Rezydencja surykatek: początek dynastii” śledzi burzliwe życie trzech rodzin surykatek, które jednocześnie sąsiadują i rywalizują ze sobą. Fascynujący 13-odcinkowy serial ukazuje codzienne trudy i radości tych maleńkich stworzeń w ciągle zmieniającym się środowisku. Ich życie wygląda niczym klasyczna telenowela, ale jest pewna różnica – bohaterowie to małe, pokryte futrem zwierzaki, które żyją na pustyni Kalahari. Premiera nowego serialu dokumentalnego odbędzie się w poniedziałek, 7 lutego o 19:55 na kanale Polsat Viasat Nature.

 

Pomimo ogromnej rozpoznawalności, którą surykatki zawdzięczają swojej charakterystycznej pozie nazywanej stójką, nadal mało wiemy o tym drapieżnym ssaku. Poniżej przedstawiamy 10 faktów na temat tych niesamowitych zwierząt.

1. Żyją w dużych, WIELKICH rodzinach

Surykatki żyją w dużych grupach, które mogą liczyć nawet 50 osobników. Taka gromada składa się
z kilku rodzin, a każda z nich jest zdominowana przez jedną parę. Są to zatem wielkie kolonie prowadzone przez pojedyncze zwierzęta – głównie samice.

2. Każdy członek grupy ma swoje zadanie

Każdej z surykatek przysługuje w grupie jedno zadanie. Albo pomagają w zbieraniu pożywienia, wypatrują drapieżników lub chronią młode. Zwierzęta, które stoją na czatach szukają najwyższego miejsca w okolicy, stają na tylnych łapkach i w razie zagrożenia alarmują resztę stada wydając głośne i wyraźne dźwięki.

3. Ich brzuchy spełniają rolę kaloryferów

Surykatki używają swoich brzuchów, aby utrzymać ciepło podczas trudnych warunków atmosferycznych. Te małe zwierzęta opalają się! Leżą do góry łapkami i wystawiają brzuszki do słońca, aby naładować swoje „kaloryfery”.

4. Wszystkie surykatki mają swój niepowtarzalny głos

Nie ma dwóch zwierząt o takim samym głosie. Podobnie jak ludzie, wszystkie wydają zupełnie inne dźwięki i dzięki temu mogą się rozpoznawać nawet z dużej odległości.

5. Gdy trzeba, potrafią być bardzo samolubne

Mimo, że żyją w grupach, w sytuacji zagrożenia potrafią być bardzo samolubne. Aby uratować skórę surykatki potrafią nawet poświęcić któregoś członka ze swojej grupy. Na przykład, gdy stado zaatakuje krokodyl, na pożarcie zostaje wypchnięte jedno ze zwierząt.

6. Młode rodzą się nagie i ślepe

Młode rodzą się ślepe i pozbawione futerka, więc podczas pierwszych czterech tygodni chowają się
w specjalnie wykopanych gniazdach pod ziemią. W tym czasie otwierają oczy, wyostrza im się słuch,
a ich ciała zaczyna pokrywać warstwa sierści. Małe również w tym czasie uczą się baraszkować z innymi, dzięki czemu wzmacniają mięśnie. Zatem wdają się w bójki, zanim jeszcze potrafią dobrze widzieć!

7. Konflikty między grupami zbierają czasem śmiertelne żniwo

Surykatki często toczą walki o terytorium, a spory te mogą zakończyć się śmiercią osobników.
W rzeczywistości, te niepozorne zwierzęta są jednym z najbardziej zabójczych gatunków na świecie – około 20% zgonów jest spowodowanych przez inne surykatki. Przez większość czasu starają się uniknąć walki blefując, ale kiedy muszą iść na wojnę… można spodziewać się, że będzie to naprawdę krwawa jatka.

8. Największy osobnik zostaje przywódcą

Hierarchia u surykatek jest prosta. Kiedy dominująca samica grupy umiera, zazwyczaj jej najstarsza
i największa córka staje się nową liderką. Ale jeśli młodsza siostra ją przerośnie, wtedy zaczyna się rywalizacja między nimi. Samiczki starają się przerosnąć siebie nawzajem i w tym celu bardzo dużo jedzą.

9. Są odporne na jad

Surykatki nie boją się węży, ponieważ są odporne na wiele rodzajów trujących ukąszeń. Dzieje się tak, ponieważ należą one do rodziny mangustowatych, które znane są z tego, że radzą sobie z ukąszeniem kobry czy innych jadowitych węży.

10. Surykatki nie piją wody

I to nie dlatego, że wolą inne napoje. Pomimo życia na pustyni nie muszą pić wody, ponieważ czerpią ją z pożywienia – robaków, owadów czy roślin, które są podstawą ich diety. Surykatki są wyjątkowo wytrzymałymi stworzeniami.

To tylko niektóre z ciekawostek, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o tych uroczych stworzeniach.

Więcej o ich codziennym życiu dowiecie się z nowego programu dokumentalnego „Rezydencja surykatek: początek dynastii”, którego premiera już w poniedziałek, 7 lutego o 19:55 na kanale Polsat Viasat Nature. Emisja kolejnych odcinków od poniedziałku do piątku o 20:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *