DVB-TMedia

DVB-T2HEVC – pora na warmińsko-mazurskie

W połowie 2022 roku cała Polska znajdzie się w zasięgu nowego standardu telewizji naziemnej – DVB-T2/HEVC. 27 czerwca zostanie on uruchomiony w czterech ostatnich regionach kraju. Będzie wśród nich województwo warmińsko-mazurskie.

 

30 czerwca 2022 roku będzie jedną z ważniejszych dat w historii polskiej telewizji. Od tego dnia większość programów nadawanych drogą naziemną będzie dostępna wyłącznie w nowoczesnym standardzie DVB-T2/HEVC. Zmiany rozpoczną się już w marcu przyszłego roku i będą wprowadzane etapami w kolejnych regionach kraju. Województwo warmińsko-mazurskie, wraz z trzema innymi, znajdzie się w zasięgu nowej technologii od 27 czerwca.

Standard DVB-T2/HEVC jest wprowadzany na całym obszarze Unii Europejskiej. To zmiana przede wszystkim technologiczna, ale wynika też z konieczności zwolnienia niektórych częstotliwości radiowych na potrzeby komunikacji bezprzewodowej.

Naziemna przed zmianami

Za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej do widzów w Polsce dociera ponad 30, przeważnie bezpłatnych programów. Nadawane są one z rozmieszczonych w całym kraju naziemnych stacji nadawczych. W warmińsko-mazurskim największy zasięg mają anteny masztów w Miłkach koło Giżycka, w Pieczewie koło Olsztyna i w Kisielicach w pobliżu Iławy.

Aby odbierać jej sygnał wystarczy własna antena i odpowiedni telewizor. Nadawane programy podzielone są na grupy określane jako multipleksy (MUX) i dostępne są na różnych kanałach telewizora w zależności od regionu.

Odbiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego mają teraz do dyspozycji:

  • multipleks MUX-1 (kanał 27, 28, 38 lub 43 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
  • multipleks MUX-2 (kanał 21, 24, 33 lub 48): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
  • multipleks MUX-3 (kanał 26, 29, 36 lub 50): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
  • multipleks MUX-4 (kanał 23, 36, 39 lub 46): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
  • multipleks MUX-8 (kanał 6, 7, 8 lub 9): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Po 27 czerwca 2022 roku sygnał dla multipleksów 1, 2, 3 i 4 będzie nadawany tylko w standardzie DVB-T2/HEVC.

 

 

Większa oferta, nowa jakość

Po uruchomieniu DVB-T2/HEVC ta lista programów szybko przestanie być aktualna. Nowoczesny standard pozwoli zwiększyć ich liczbę w ramach każdego z multipleksów i oferta nadawców będzie bogatsza.

Telewizja naziemna w nowym wydaniu przyniesie też widzom duży skok w jakości obrazu i dźwięku. Swoje ulubione programy będą mogli zobaczyć w jakości High Definition (HD), a jeśli dysponują odpowiednim telewizorem, nawet w Ultra HD (4K). Nowych doznań dostarczać będzie również przestrzenny dźwięk w formacie Dolby AC-4.

To, co stanie się normą po 27 czerwca 2022 roku, można zobaczyć i wypróbować już teraz. Cztery stacje nadawcze w warmińsko-mazurskim emitują od maja 2021 roku multipleks z programami Telewizji Polskiej w formacie DVB-T2/HEVC. Testowe emisje dostępne są na kanałach 24, 44 lub 45, a ich dokładny zasięg można sprawdzić na stronie https://emimaps.emitel.pl/.

Sprawdź telewizor już teraz

Co ważne, nowy standard będzie wymagał od widzów odpowiedniego sprzętu, bez którego odbiór telewizji naziemnej nie będzie dłużej możliwy. W ciągu najbliższych kilku miesięcy mieszkańcy warmińsko-mazurskiego powinni sprawdzić, czy ich urządzenia są odpowiednie.

Potrzebny będzie przede wszystkim telewizor obsługujący DVB-T2/HEVC. Listę funkcji, jakie powinien posiadać odbiornik można znaleźć w specjalnie przygotowanym poradniku. Innym sposobem jest samodzielne sprawdzenie, czy odbieramy próbne programy DVB-T2/HEVC na naszym sprzęcie. Instrukcję przeprowadzenia takiego testu znajdziemy na stronie gov.pl/CyfrowaTV.

Jeżeli nasz telewizor nie spełnia wymagań, być może trzeba będzie zdecydować się na zakup nowego. Inne rozwiązanie to  kupienie dekodera do telewizora starszego typu.

Służymy informacją

Wprowadzenie DVB-T2 to poważna zmiana dla widzów telewizji naziemnej, nie tylko w województwie warmińsko-mazurskim. Aby poznać wszystkie szczegóły i dobrze się do niej przygotować warto odwiedzać serwis gov.pl/CyfrowaTV i skorzystać z publikowanych tam materiałów. O nadchodzącej zmianie standardu nadawania przypominać też będą emitowane od niedawna telewizyjne spoty kampanii „Gotowi na DVB-T2?”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *