BBC Brit promuje dokument o poliamorii (wideo)

W środę 20 lutego o godz. 23:30 w ramach cyklu „Louis Theroux: Odmienne Stany” BBC Brit wyemituje program „Miłość bez ograniczeń”, w którym wielokrotnie nagradzany reporter BBC Louis Theroux przygląda się otwartości na zmiany obyczajowe dotyczące związków oraz życia rodzinnego w Portland, amerykańskiej stolicy poliamorii.

 

Przy tej okazji BBC Brit postanowiło przyjrzeć się, jak do związków niemonogamicznych podchodzą Polacy. Temat został zgłębiony na dwa sposoby: z humorem – poprzez sondę uliczną, w której znany z przewrotności swoich pytań YouTuber BrzozaTV  pytał o podejście naszych rodaków do legalizacji związków monogamicznych – oraz na poważnie – za pomocą badania IQS*.

 

 

Respondenci w obu przypadkach dostarczyli BBC Brit bardzo ciekawych danych: zabawnych (które można zobaczyć w formie wideo na kanale BrzozaTV na YouTube:) ale i dość alarmujących (raport w załączeniu). Jak wynika bowiem z badania IQS Polacy bywają w miłości niekonsekwentni, można by nawet rzec – miewają podwójne standardy. Podczas gdy 50% uważa poliamorię** za niemoralną, a 63% nawet nie rozważyłoby jej jako opcji dla siebie, aż 23% (17% kobiet i 30% mężczyzn) przyznaje, że zdarzyło im się być w relacji z więcej niż jednym partnerem w tym samym czasie.  Mamy więc skłonność do tego, by inne prawa w zawiązku dawać partnerowi, a inne sobie.

Co więcej, choć 76% badanych deklaruje, że nie podzieliłoby się swoim partnerem z nikim i taką propozycję uważałoby za poniżającą, aż 24% byłoby gotowych rozważyć poliamorię, gdyby był to sposób na uratowanie związku. Czy tak bardzo boimy się samotności, że potrzeby partnera jesteśmy w stanie postawić nad własne?

Miłość bez ograniczeń” w środę na kanale BBC Brit. W kolejnych dwóch tygodniach, w ramach cyklu dokumentów „Louis Theroux: Odmienne Stany”, widzowie będą mogli zobaczyć dwa inne równie poruszające dokumenty: „Śmierć na żądanie”  (27 luty, godz. 23:30) oraz „Adoptujcie moje dziecko” (6 marca, godz. 23:30).

* Badanie „Opinie o związkach i poliamorii” zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów.
** Relacja poliamoryczna to związek miłosny utrzymywany jednocześnie z więcej niż jedną osobą w sposób jawny i za zgodą partnerów, których ta relacja dotyczy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *