Fundusz na rzecz ukraińskich mediów – Fundacja Gazety Wyborczej zebrała już ponad 150 tys. euro

Fundacja Gazety Wyborczej dołączyła do grona organizacji wspierających Ukrainę. Wraz z partnerami ustanowiła Fundusz na rzecz ukraińskich mediów i prowadzi specjalną zbiórkę na ten cel, zamierzając wesprzeć międzynarodową kampanię The Fix Media oraz organizacje wydawców i dziennikarskie działające bezpośrednio w zaatakowanym kraju. W ciągu 5 dni Fundacji Gazety Wyborczej udało się już zgromadzić ponad 150 tys. euro – zbiórka trwa, można ją zasilić datkiem stronie https://www.fundacjagazetywyborczej.pl/projects/solidarni-z-ukraina/.

 

Fundacja Gazety Wyborczej powstała, aby promować wolność i rzetelność mediów. Chce też rozwijać niezależne dziennikarstwo w ramach działań o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, realizowanych we współpracy z największymi mediami w Europie.

W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę i szerzącej się dezinformacji Fundacja Gazety Wyborczej wraz z partnerami postanowiła stworzyć Fundusz na rzecz Ukrainy, dedykowany bezpośredniemu wsparciu dziennikarzy i wydawców w strefie wojny.

– Inicjatywa Fundacji Gazety Wyborczej podchwycona została przez Petera Wołodarskiego, członka Rady Fundacji. Dzięki jego kontaktom w 24 godziny powstała grupa organizacji ze Skandynawii, które wyraziły chęć włączenia się w nasze działania i zapewnienia wsparcia finansowego. Obecnie mamy już do czynienia z efektem kuli śnieżnej – kolejne organizacje i wydawcy, dowiadujący się od naszych partnerów o działaniach podjętych w ramach Funduszu, dołączają do naszej inicjatywy. To niesamowity zryw i wyraz solidarności ze strony naszych kolegów i koleżanek po fachumówi Joanna Krawczyk, prezeska Fundacji Gazety Wyborczej, kierująca także Grupą Filantropijną Wyborczej.

Do Funduszu dołączyły organizacje medialne i dziennikarskie z Europy: Bonnier News ze Szwecji, Danish Newspapers Association z Danii, Finnish Media Federation i News Media Finland z Finlandii, Norwegian Media Businesses’ Association z Norwegii oraz Swedish Media Publishers’ Association ze Szwecji.

Kapitał początkowy Funduszu wynosi w tym momencie ponad 600 tys. zł.

Fundacja Gazety Wyborczej zbiera też indywidualne wpłaty na Fundusz – można ją wesprzeć datkiem na stronie https://www.fundacjagazetywyborczej.pl/projects/solidarni-z-ukraina/
W ciągu 5 pierwszych dni trwania zbiórki na cel ten wpłynęło już niemal 150 tys. euro

– Zebrane fundusze zostaną wykorzystane na zakup wyposażenia niezbędnego dziennikarzom pracującym w strefach objętych działaniami wojennymi, wsparcie finansowe tych dziennikarzy oraz organizacji dziennikarskich i medialnych w Ukrainie, a także relokację dziennikarzy do Polski i innych krajów UE. W tym celu współpracujemy z mediami i organizacjami na miejscu oraz w innych krajach europejskich. Pierwsze fundusze już zostały przekazane, zamówienia sprzętu są w tokudodaje Joanna Krawczyk.

Fundacja Gazety Wyborczej została powołana przez Agorę w 2018 r. Wzorem New York Times Company i The Guardian Media Group wydawca „Gazety Wyborczej” stworzył organizację non-profit, aby rozwijać wartościowe projekty medialne i realizować istotne cele społeczne. O aktualnych projektach Fundacji można przeczytać na stronie: tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *