MediaTVN Discovery PolskaZapowiedzi TV

Kabula Nkalango – bohaterka programu Martyny Wojciechowskiej

Z okazji jubileuszowego sezonu „Kobiety na krańcu świata” gościmy w naszym kraju wyjątkową bohaterkę. Doskonale znana widzom albinoska Kabula Nkalango z Tanzanii, wylądowała wczoraj na lotnisku w Warszawie. Jak spotkanie z Martyną Wojciechowską zmieniło życie dziewczynki, która spędzi najbliższe dni w Polsce?

Już jesienią widzowie zobaczą 10. sezon „Kobiety na krańcu świata”. Martyna Wojciechowska od lat udowadnia, że niemożliwe nie istnieje. W swoim programie pokazuje widzom świat i ludzi dzielących się z nią swoimi niepowtarzalnymi historiami, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego. Podróżniczka postanowiła zaprosić do siebie wyjątkową bohaterkę z Tanzanii – Kabulę Nkalango. W trakcie pobytu w Polsce pokaże jej ulubione miejsca, przygotuje wiele niespodzianek i ugości w swoim domu.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w Tanzanii żyje około 300 000 osób chorych na bielactwo. Albinosi są bardzo podatni na poparzenia i nowotwory skóry. Wielu z nich umiera przed 40 rokiem życia. Zagrożeniem jest nie tylko ostre afrykańskie słońce…, ale też inni ludzie. Dzieję się tak, ponieważ albinosom przypisywana jest magiczna moc. Często stają się ofiarami napaści, a z części ich ciał wytwarza się amulety, które mają przynosić szczęście. Kabula Nkalango straciła rękę, w trakcie brutalnego ataku trzech mężczyzn, do którego doszło w jej własnym domu. Mimo że oprawcy stanęli przed sądem, wyrok w ich sprawie nigdy nie zapadł. By zapewnić dziewczynce bezpieczeństwo, władze umieściły ją w specjalnym zamkniętym ośrodku – Buhangija Albino School, gdzie przebywała razem z setką innych chorych dzieci. Właśnie tam, cztery lata temu, Kabula i Martyna spotkały się po raz pierwszy.

Historia dziewczynki wstrząsnęła ludźmi. Widzowie chcieli wspomóc Kabulę, której marzeniem było zostać prawnikiem i bronić praw albinosów w Tanzanii. Dzięki współpracy z Fundacją Między Niebem a Ziemią na jej edukację zebrano około 100 tysięcy złotych. Obecnie Kabula ma 20 lat i uczęszcza do szkoły średniej w Mwanzie. Jest szczęśliwa, wierzy w siebie i w to, że może osiągnąć wszystko. Jest z stałym kontakcie z Martyną, która po adopcji wspiera ją finansowo i regularnie odwiedza.

Film dokumentalny „Ludzie duchy”, którego bohaterką jest Kabula, zdobył wiele prestiżowych nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. Festival de Television de Monte Carlo, Chicago International Film Festival TV Awards, World Media Festival Hamburg, MIFF Awards – Milan International Film Festival Awards, London International Filmmaker Festival of World Cinema.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *