„Kobieta na krańcu świata”: Kenia

Kenia – 55 milionowa republika w Afryce Wschodniej. Zamieszkuje ją ponad 40 różnych plemion, władających łącznie prawie 70 językami. W tej niezwykłej mozaice kultur i wierzeń, nie wszyscy są jednak akceptowani, a za inność można stracić życie. W Kenii Martyna poznaje niezwykłą osobę – Darlan Rukih, bohaterkę piątego odcinka „Kobiety na krańcu świata”.

 

Darlan Rukih to wyjątkowa osoba: artystka, która śpiewa, nagrywa teledyski, projektuje ubrania i … głosi tolerancję wobec wszystkich ludzi. Darlan twierdzi, że jest pierwszą osobą interpłciową w Kenii, która się ujawniła. Dziś jest tam popularna: występuje w mediach i gromadzi wokół siebie tłumy. Ale nie zawsze tak było.

Kiedyś nazywano ich obojnakami, albo pejoratywnie – hermafrodytami. Niektóre interpłciowe osoby rodzą się z narządami płciowymi odmiennymi od tych typowych dla chłopca lub dziewczynki. Niektóre mają różnice w budowie wewnętrznej, o czym dowiadują się w okresie dojrzewania albo gdy pojawiają się trudności ze spłodzeniem potomka. W krajach Zachodu powszechne są operacje normalizujące, które jednak budzą duże kontrowersje. Niestety w Afryce bywa znacznie gorzej, interpłciowe dziecko często traktowane jest jak klątwa dla społeczności i … zabijane!

Dzieciństwo Darlan było pasmem poniżeń, kąśliwych uwag, wreszcie napaści i ogromnej samotności. Dziś, pomimo tak trudnych i bolesnych doświadczeń z przeszłości, Darlan jest osobą sukcesu, która centrum uwagi kieruje na „innych”: odrzuconych, poniżonych, samotnych. Kościół założony przez Apostol Darlan Rukih jest jednym z 4000 oficjalnie zarejestrowanych kościołów w Kenii. Skupia pół miliona wiernych i głosi konieczność szacunku i otoczenia opieką wszystkich odrzuconych.

Na świecie jest aż 134 miliony osób interpłciowych. To liczba porównywalna z populacją osób rudowłosych, a jednak temat wydaje się pozostawać tabu. Kenia jest pierwszym afrykańskim krajem, który uwzględnił osoby interpłciowe w spisie powszechnym.

Piąty odcinek „Kobiety na krańcu świata” już w niedzielę, 28 listopada, o godz. 11:30 w TVN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *