„Kurier” – film koprodukowany przez TVP już w piątek w kinach!

15 marca na ekrany kin w całej Polsce wchodzi film „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, o niezwykłych zdarzeniach z życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją słynnego kuriera z Warszawy, to kolejny już w tym roku film, którego koproducentem jest Telewizja Polska.

 

Akcja historyczno-sensacyjnej opowieści o losach Jana Nowaka-Jeziorańskiego – emisariusza rządu RP na uchodźstwie i Polskiego Państwa Podziemnego w trakcie II wojny światowej, toczy się w czasie bezpośrednio poprzedzającym wybuch Powstania Warszawskiego. Kurier, którego misja miała zdecydować o losach Polski i II wojny światowej, ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy zostaje przerzucony z hotelu Savoy do Żabna…

Reżyserem opartego na faktach „Kuriera” jest Władysław Pasikowski. W głównej roli widzowie zobaczą młodego aktora Philippe Tłokińskiego. W filmie wystąpiła również plejada polskich gwiazd, m.in. Grzegorz Małecki, Rafał Królikowski, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski, Adam Woronowicz, Sławomir Orzechowski, Jan Frycz, Mariusz Bonaszewski.

Telewizja Polska w ostatnich latach powraca na pozycję ważnego gracza na rynku producentów filmowych. Mocno angażuje się w ważne polskie przedsięwzięcia filmowe, takie jak chociażby wielokrotnie nagrodzony „Wołyń”. Wśród najnowszych filmów koprodukowanych przez TVP warto wymienić także: „Kamerdynera” (premiera kinowa 21 września 2018); „Jak pies z kotem” (premiera kinowa 19 października 2018); „Eter” (premiera kinowa 30 listopada 2018); „Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3” (premiera kinowa 25 stycznia 2019); „Ułaskawienie” (premiera kinowa 22 lutego 2019); „Córka trenera” (premiera kinowa 29 lutego 2019). Wiele z tych tytułów zostało już nagrodzonych na festiwalach filmowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych („Kamerdyner”, „Jak pies z kotem”, „Ułaskawienie”), a inne mogą się poszczycić sukcesem frekwencyjnym w kinach, np. „Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3”. Już w kwietniu premierę będzie miał kolejny koprodukowany przez TVP film – „Wilkołak”. To nagrodzony na festiwalach w Gdyni, Chicago i Tallinie obraz Adriana Panka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *