Lekkoatletyczny sezon startuje na dobre w TVP Sport

Za kilka dni halowy sezon lekkoatletyczny rozkręci się na dobre. Ruszy World Athletics Indoor Tour, a zwieńczeniem rywalizacji będą Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu, które są imprezą docelową po przeniesieniu światowego czempionatu na 2023 rok. Telewizja Polska przygotowała bogatą ofertę dla sympatyków królowej sportu.

Przygotowania do sezonu w hali nie były łatwe. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która krzyżowała plany czołowym lekkoatletom. Polacy początkowo nie mieli zgody na zagraniczne zgrupowania, później sytuacja uległa zmianie i medaliści najważniejszych imprez rozjechali się po Europie. Były też jednak dalsze podróże. Tak było choćby w przypadku Angeliki Cichockiej, która kluczowy etap przygotowań przeprowadziła w kenijskim Iten.

Za nami pierwsze krajowe sprawdziany. W jednym z nich po raz kolejny olbrzymi potencjał pokazał Krzysztof Różnicki. 18-letni mistrz Polski poprawił halowy rekord Polski U20 w biegu na 600 metrów. W Toruniu uzyskał czas 1:18.33.

W piątek pierwszy międzynarodowy test czeka Ewę Swobodę, która wystąpi podczas mityngu w Karlsruhe. Na starcie staną też między innymi Dina Asher-Smith i Ajla Del Ponte. Czołowi lekkoatleci Europy spotkają się też m.in. w Duesseldorfie, Ostrawie i Berlinie.

Toruń w elicie

Sezon w Polsce na dobre zainauguruje Orlen Cup, którego gwiazdą będzie Piotr Lisek. Krajowa i europejska czołówka spotka się kilka dni później w Toruniu podczas Copernicus Cup. Te zawody wliczają się do „złotych mityngów” World Atheltics Indoor Tour (Karlsruhe, Boston, Lievin, Nowy Jork, Toruń, Madryt).

W pierwszy weekend marca najlepsi lekkoatleci ponownie pojawią się w Toruniu, żeby walczyć o medale Halowych Mistrzostw Europy. Nie wiadomo czy na trybunach zasiądą kibice. Wszystko zależy od decyzji władz państwowych.

Każdy uczestnik HME będzie musiał przejść test na obecność koronawirusa. Nie dotyczy to tylko zawodników, ale też trenerów, obsługi, organizatorów i dziennikarzy.

Cenne punkty do rankingu olimpijskiego

Występy w hali to kolejna szansa, żeby zdobyć cenne punkty do rankingu, a co za tym idzie wywalczyć kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Tokio. World Athletics postanowiła zmienić zasady kwalifikacji i zdecydowanie różnią się one od tych, które obowiązywały m.in. podczas igrzysk olimpijskich w Rio. Cztery lata temu aby wyjechać do Brazylii, należało wypełnić określone minimum. Teraz nie jest to konieczne. Zawodnicy, którym w okresie kwalifikacyjnym nie uda się uzyskać wymaganego wyniku, mogą awansować poprzez ranking IAAF.

Halowe mityngi – kalendarz:

29.01 – mityng halowy w Karlsruhe  aplikacja mobilna i TVPSPORT.PL

31.01 – ISTAF Duesseldorf  TVP Sport, aplikacja i TVPSPORT.PL

03.02 – Czech Indoor Gala w Ostrawie  TVP Sport, aplikacja i TVPSPORT.PL

05.02 – ISTAF Indoor Berlin  TVP Sport, aplikacja i TVPSPORT.PL

06.02 – World Athletics Indoor Tour Silver – Metz „Moselle Athelelor”  aplikacja mobilna i TVPSPORT.PL

09.02 – mityng „Hauts-de-France-Pas-de-Calais” w Lievin  aplikacja mobilna i TVPSPORT.PL*

12.02 – Orlen Cup Łódź 2021  TVP Sport, aplikacja i TVPSPORT.PL

13.02 – New Balance Indoor Grand Prix w Nowym Jorku  aplikacja mobilna i TVPSPORT.PL*

17.02 – 7. Copernicus Cup  TVP Sport, aplikacja i TVPSPORT.PL

20.02-21.02 – 65. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski  TVP Sport, aplikacja i TVPSPORT.PL

24.02 – Villa de Madrid w Madryciaplikacja mobilna i TVPSPORT.PL*

04.03-07.03 – 36. Halowe Mistrzostwa Europy  TVP Sport, aplikacja i TVPSPORT.PL

* – transmisje do potwierdzenia

 

fot. Getty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *