Technologia - Promocje

LUMI – potężny europejski superkomputer napędzany przez układy AMD EPYC i AMD Instinct

Firmy AMD i HPE ogłosiły dzisiaj, że następnej generacji procesory AMD EPYC™ i akceleratory AMD™ Instinct będą napędzać nowy superkomputer powstający w ramach inicjatywy European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU). 

 

LUMI, jak w skrócie określany jest ten nowy europejski superkomputer, powstaje w Kajaani w Finlandii w IT Center of Science (CSC). Jako jedna z najszybszych maszyn tego rodzaju na świecie będzie współdzielony przez kraje europejskiej w ramach nowo sformowanego konsorcjum LUMI.

To trzeci superkomputer z rzędu, który zaprezentowano w ostatnich dniach, i który jest konstruowany w oparciu o rozwiązania AMD*.

Dzięki procesorom AMD EPYC i akceleratorom AMD Instinct LUMI powinien zapewnić niezrównaną wydajność, która pomoże w rozwijaniu algorytmów głębokiego uczenia i w efekcie w rozwiązywaniu złożonych problemów na styku modelowania, symulacji i sztucznej inteligencji.

Ten nowy system powinien być dostępny ok. połowy 2021 roku. Więcej informacji o LUMI można znaleźć w informacji prasowej CSC i HPE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *