Zapowiedzi TV

Marzec na kanale Discovery Historia

Po dziesięciu latach więzienia, na które został skazany za kwestionowanie Kremla, Michaił Chodorkowski wyszedł na wolność.
 

 
OBYWATEL CHODORKOWSKI
(CITIZEN KHODORKOVSKY)
W poniedziałek, 5 marca, godz. 21:00
Po dziesięciu latach więzienia, na które został skazany za kwestionowanie Kremla, Michaił Chodorkowski wyszedł na wolność. Niegdyś był on najbogatszym Rosjaninem i właścicielem przedstębiorstwa naftowego Jukon. Obecnie, podważa on władzę Władimira Putina. Aresztowanie Chodorkowskiego stanowiło wyrazisty sygnał dla rosyjskich oligarchów aby nie mieszali się w sprawy polityczne.
W programie, po raz pierwszy od odzyskania wolności, Chodorkowski opowiada o czasie spędzonym za kratami a także o swojej wizji odnowy państwa rosyjskiego. Po tym jak Chodorkowski ponownie zaczął działać w ramach organizacji Otwarta Rosja, której celem jest umocnienie demokracji, wiele osób zastanawia się czy jest to krok w stronę prezydentury…
FUKUSHIMA – KULISY TRAGEDII
(FUKUSHIMA: A NUCLEAR STORY)
W poniedziałek, 12 marca, godz. 21:00
Niszczycielskie trzęsienie ziemi i tsunami, które miały miejsce w Japonii w marcu 2011 roku, przyczyniły się do najtragiczniejszej katastrofy nuklearnej od czasów Czarnobyla. Ten wstrząsający program dokumentalny ukazuje moment, w którym doszło do tragedii, a także kolejne lata, oczami mieszkającego od ponad 30 lat w Japonii dziennikarza włoskiej stacji telewizyjnej Sky News, Pio d’Emilia.
Za sprawą techniki komputerowo generowanych obrazów oraz analizie naukowej, ten dokument, którego narratorem jest hollywoodzki aktor Willem Defoe, wyjaśnia w jaki sposób cudem udało się uratować Japonię przed jeszcze większą katastrofą. Dzięki materiałom archiwalnym, opiniom ekspertów i ekskluzywnemu wywiadowi z byłym japońskim premierem, Naoto Kanem, film dokumentalny odkrywa przed widzami geograficzne ale także i ludzkie skutki tej niesłychanej tragedii, która zagroziła przyszłości Japonii.
MARIA CURIE – PRAWDZIWA HISTORIA
(MARIE CURIE: A WOMAN AT THE FOREFRONT)
W poniedziałek, 19 marca, godz. 21:00
Maria Skłodowska-Curie doprowadziła do rewolucji w świecie medycyny. Gdy wybuchła pierwsza wojna światowa, Curie była już szanowanym naukowcem, zwyciężczynią nagród Nobla w dziedzinie fizyki oraz chemii. Ten fascynujący, fabularyzowany film dokumentalny przybliża pracę tej wyjątkowej kobiety, będącej jednym z najwspanialszych naukowców w historii.
Produkcja opowiada również o jej poświęceniu w trakcie wojny poprzez podróże na front wojenny, gdzie miała nadzieję zastosować najnowsze techniki radiologiczne w warunkach polowych. Wraz z doktorem Claudiusem Regaudem, Curie spędziła cztery lata wojny wnosząc wkład w innowacje medyczne, które ostatecznie przyczyniły się do powstania współczesnego szpitala. Z pomocą rekonstrukcji zdarzeń, trójwymiarowej animacji oraz materiałów filmowych z czasów pierwszej wojny światowej, ten program zaprowadzi widzów nie tylko do samego serca nauki ale także i wojny.
OBOZOWE REQUIEM
(DEFIANT REQUIEM)
W poniedziałek, 26 marca, godz. 21:00
Film dokumentalny przedstawiający niesamowitą i nieznaną dotąd historię odważnych gestów oporu żydowskich więźniów obozu koncentracyjnego w Terezinie. W roku 1941, utalentowany czeski dyrygent operowo-chóralny, Rafael Schächter, został aresztowany i przetransportowany do Terezina. W ciemnej, wilgotnej piwnicy na terenie obozu, dzięki przemyconej partyturze, po dniach wypełnionych ciężką, przymusową pracą, uczył 150 więźniów „Requiem” Verdiego. „Requiem” zostało odśpiewane przed więzienną widownią 16 razy a ostatni, najsłynniejszy występ miał miejsce 23 czerwca 1944 roku.
Nazistowski komendant obozu koncentracyjnego nakazał Schächterowi wystawić „Requiem” przed publicznością złożoną z wysokiej rangi oficerów SS, którzy przybyli z Berlina, a także z pracowników Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Występ ten miał na celu udowodnienie, że więźniowie obozu są dobrze traktowani. Odwaga, nadzieja i wola zwycięstwa więźniów zapoczątkowała jedyną w swoim rodzaju metodę walki z nazistowską opresją, a także pomogła śpiewającym pielęgnować godność osobistą i człowieczeństwo. Chociaż brutalność nazistów jest dobrze udokumentowana w historii, dziedzictwo więźniów obozu koncentracyjnego w Terezinie nie było do tej pory znane. Ten film to zmieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *