Sport w TVTVP

Memoriał Edwarda Jancarza w TVP Sport

Memoriał Edwarda Jancarza to jeden z najbardziej prestiżowych żużlowych turniejów w naszym kraju. W niedzielę będziemy świadkami już 17. edycji.

Edward Jancarz przez blisko 20 lat reprezentował barwy gorzowskiej Stali. Był brązowym medalistą mistrzostw świata, wywalczył sześć medali IMP. Zmarł tragicznie w 1992 roku. Został śmiertelnie ugodzony nożem przez drugą żonę, Katarzynę. Jego imieniem został nazwany stadion w Gorzowie, a klub regularnie organizuje memoriał, na którym pojawiają się najlepsi żużlowcy na świecie.

Ostatni raz zawody odbyły się w 2019 roku. Najlepszy okazał się wtedy Przemysław Pawlicki. Drugie miejsce zajął Bartosz Zmarzlik, trzeci był Kacper Woryna. W tegorocznej edycji nie zobaczymy tylko pierwszego z nich. Na “Jancarzu” w niedzielę wystartuje aż ośmiu uczestników startujących w poprzedniej edycji (Zmarzlik, Woryna, Woźniak, Doyle, Dudek, Kubera, Thomsen, Karczmarz).

Formuła niedzielnych zawodów jest niemalże identyczna, jak w cyklu Grand Prix. Najpierw obejrzymy 20 wyścigów. W przypadku równej ilości punktów o kolejności zadecyduje ilość pierwszych, drugich, trzecich i czwartych miejsc, następnie wynik bezpośredniego pojedynku. Później zawodnicy sklasyfikowani na miejscach 1-8 wystartują w dwóch biegach półfinałowych. Najlepszych dwóch żużlowców awansuje do wielkiego finału, który wyłoni zwycięzcę XVII Memoriału Edwarda Jancarza.

Na gorzowskim torze zobaczymy 16 zawodników. Aż sześciu swoich reprezentantów będą mieli gospodarze. Faworytem do zwycięstwa jest Bartosz Zmarzlik, który jak dotąd tylko raz triumfował w memoriale. Niezwykle emocjonujące powinny być starcia z Patrykiem Dudkiem, Martinem Vaculikiem czy Jasonem Doylem.