MediaZapowiedzi TV

“Miesiąca z rekinami” na kanale National Geographic Wild

Od premiery „Szczęk” Stevena Spielberga, spiczasta płetwa tnąca fale wywołuje dreszcz emocji, nawet widziana wyłącznie na ekranie telewizora. Rekiny wywołują strach i ogromną ciekawość. Te emocje wzbudzi też „Miesiąc z rekinami” na National Geographic Wild.

 

 

Zobaczymy brutalną skuteczność ich polowań, poznamy przypadki fatalnych w skutkach ataków na ludzi, ale dowiemy się też, że to właśnie człowiek może być największym zagrożeniem dla tych imponujących wodnych zabójców. I niekiedy tylko człowiek może je obronić przed samym sobą. W każdą niedzielę będziemy nurkować w morskich odmętach, obserwując premierowe odcinki programów na temat tych morderczych, ale fascynujących ryb. Być może poznamy ich inne, nieco delikatniejsze oblicze?

„Miałem wrażenie, że ktoś bierze nóż rzeźniczy i tnie moją stopę” – opowiada przed kamerami National Geographic Wild Chad Rogers. „Moja prawa ręka wyglądała jak mielone mięso” – to relacja Elyse Frankcom. Lęk przed rekinami jest podsycany każdym kolejnym doniesieniem o ataku na człowieka, a to co przeraża szczególnie, to sceneria tych wydarzeń. Rajskie plaże, relaksujące kąpiele, sporty wodne – okoliczności ataków są podobne. To momenty, w których bardzo często wyłączamy czujność, oddając się wakacyjnym przyjemnościom. Od gęsto zamieszkiwanych wybrzeży Stanów Zjednoczonych po egzotyczne plaże całego świata – wszędzie spotkanie oko w oko z rekinem może zamienić wakacje marzeń w koszmar. O tym właśnie jest seria „Atak rekina”, która otworzy tegoroczną odsłonę „Miesiąca z rekinami” na kanale National Geographic Wild.

Atak rekina. Premiera pierwszych dwóch odcinków w niedzielę 7 lipca o godz. 14:00 i 15:00.

Nie warto jednak ulec złudzeniu, że ludzie zajmują szczególne miejsce w jadłospisie rekinów. Szczęki tych ryb są zagrożeniem przede wszystkim dla ogromnej liczby morskich gatunków, nie wyłączając samych rekinów. Dzięki różnorodności programów, „Miesiąc z rekinami” przybliży widzom różne aspekty ich życia i polowania. National Geographic Wild pokaże również największe zagrożenie dla rekinów – czyli coraz bardziej intensywne działania człowieka w miejscach, gdzie te najwspanialsze z wodnych drapieżników do niedawna nie miały żadnych wrogów.

Pozostałe premierowe produkcje w ramach „Miesiąca z rekinami” na kanale National Geographic Wild:

Rekiny kanibale – premiera w niedzielę 7 lipca o godz. 16:00

W morzach i oceanach nie ma wielu stworzeń, które nie boją się rekinów. Okazuje się, że bywają one zagrożeniem nawet dla… własnego gatunku. National Geographic Wild wraz  z czołowymi ekspertami udowadniają, że ataki rekinów na inne rekiny zdarzają się częściej, niż mogło nam się wydawać.

Oko w oko z ludojadem – premiera w niedzielę 7 lipca o godz. 17:00

To szansa na przeanalizowanie niezwykłych ataków rekinów, które udało się uwiecznić na taśmie filmowej. Z poziomu wygodnych foteli, kanap i sof, widzowie będą mieli szansę przekonać się, jak atakują ludojady.

Strefa rekina – polowanie – premiera w niedzielę 14 lipca o godz. 16:00

Wbrew pozorom, polujące rekiny wykorzystują nie tylko brutalną siłę, ale też całkiem finezyjne strategie. Różnorodność ataków i sposobów na chwytanie ofiar ujawni „Strefa rekina – polowanie”. Rekiny żyją w morzach na całym świecie. Z tego względu muszą przystosowywać się do przeróżnych warunków i bardzo odmiennych zachowań swoich potencjalnych ofiar. Wcale nie przychodzi im to łatwo, by stać się efektywnymi zabójcami – w tym celu ciągle uczą się i dostosowują do panujących warunków. Każdy z przedstawicieli ponad 500 gatunków rekinów musi pokonać wiele wyzwań, by się najeść. Widzowie będą mogli zobaczyć najlepsze ze strategii łowieckich, jakie wypracowały te niesamowite stworzenia.

Człowiek kontra rekin – premiera w niedzielę 21 lipca o godz. 16:00

Jeden człowiek. Jeden rekin. Żadnych klatek. Jeremiah Sullivan to człowiek, dla którego zanurkowanie z rekinem właśnie w taki sposób było życiową misją, odkąd pierwszy raz zobaczył w wodzie te majestatyczne stworzenia. Czy może się okazać, że jedna z najbardziej morderczych istot świata przestanie być niebezpieczna, jeśli odpowiednio się ją pozna? To ryzykowna teza, ale Jeremiah Sullivan ponad własne bezpieczeństwo ceni sobie możliwość obcowania z tymi zabójczymi rybami. Lepiej nie próbować tego na własną rękę.

Relokacja rekinów – premiera w niedzielę 28 lipca o godz. 16:00

Numea to stolica Nowej Kaledonii, tropikalnego raju, gdzie dwa gatunki pozostają w ciągłym konflikcie. Tłoczny port w Numea obsługuje coraz więcej statków, a okoliczne plaże przyciągają turystów. Człowiek i rekin mają tam sprzeczne interesy i wzajemnie sobie zagrażają. Mimo to, jest grupa ludzi, która stara się znaleźć salomonowe rozwiązanie. Naukowcy łapią, wyciągają z wody i przenoszą w inne miejsce wielkiego żarłacza tępogłowego. Drapieżnik ma trafić na dziewicze rafy koralowe, z dala od zagrażających mu ludzi. Wszystko dla jego dobra. To pierwsza taka misja na świecie. Widzowie mogą obejrzeć jej przebieg na National Geographic Wild.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *