Październik na kanałach z portfolio BBC Studios

Październik 2020 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

Sanditon
Od niedzieli 11 października, godz. 22:30
Sezon 1 (8 odcinków)

Serialowa ekranizacja ostatniej, nieskończonej, powieści Jane Austen. Sanditon, niegdyś spokojna rybacka osada, przeistacza się w modny ośrodek wypoczynkowy. Odmienia się także życie pochodzącej z prowincji spontanicznej i nietuzinkowej Charlotte Haywood, która rozpoczyna pełne plotek i romansów życie w nadmorskim kurorcie.

Wielowątkowa, dynamiczna fabuła stopniowo odkrywa przed widzami kolejne postaci oraz ich interesy związane z komercyjnym sukcesem miasteczka. To m.in. przedsiębiorca-wizjoner Tom Parker, antiguańska dziedziczka panna Lambe oraz charyzmatyczny i nieco tajemniczy Sidney Parker. W ich otoczeniu młoda Charlotte odkrywa siebie i poszukuje prawdziwej miłości.

Rozstania
Od piątku 2 października, godz. 22:30
Sezon 1 (6 odcinków)

Nowy serial obyczajowy BBC autorstwa wielokrotnie nagradzanej scenarzystki Abi Morgan, przedstawiający kulisy świata prawników rozwodowych z punktu widzenia trzech sióstr Hannah (Nicola Walker), Niny oraz najmłodszej Rose.

Hannah i Nina pracują w konkurencyjnych kancelariach w Londynie, Rose wciąż szuka pomysłu na życie. Zmagania zawodowe, głośne skandale, zaciekła rywalizacja o klienta na trudnym londyńskim rynku, sądowe starcia, napięte relacje rodzinne i problemy osobiste naprzemiennie dominują w życiu głównej bohaterki, Hannah. W wyniku nieoczekiwanych wydarzeń specjalistka od rozwodów będzie musiała na nowo uporządkować swoje życie.

Serial z dogłębną przenikliwością obnaża upadek instytucji małżeństwa, płytkość relacji rodzinnych oraz wciąż podlegającą zmianom ideę rodziny.

Paula
Od soboty, 17 października, godz. 21:30
Sezon 1 (3 odcinki)

Wciągający thriller psychologiczny autorstwa utalentowanego i nagrodzonego nagrodany Tony
i Olivier irlandzkiego dramaturga Conora McPhersona opowiadający historię niestabilnej emocjonalnie nauczycielki, której świat wymyka się spod kontroli po jednej nieprzemyślanej nocy. Paulę i Jamesa dzieli wszystko. Oboje mieszkają co prawda w Dublinie, ale Paula jest szanowaną nauczycielką chemii, podczas gdy James żyje z dnia na dzień, zarabiając na życie drobnymi zleceniami, okradając swoją biedną matkę i sypiając ze swoimi klientkami. Kiedy z piwnicy Pauli zaczynają dochodzić dziwne dźwięki, zatrudnia Jamesa, by pozbył się niepokojących ją szczurów.

W przypływie chwilowej namiętności, dochodzi do ich jednorazowego zbliżenia, które będzie miało dramatyczny wpływ na ich życie. James wciąga Paulę w bezwzględną grę. Cały jej świat – pracę, rodzinę i przyjaciół – pochłania nowa, ciemna rzeczywistość. James wydaje się czekać na każdym ulicznym rogu i kryć się w każdym napotkanym cieniu – razem z wyłaniającymi się z mroku ukrytym wstydem i dręczącymi sekretami. W miarę, jak James zaciska swój uchwyt, życie Pauli rozpada się. Choć lokalny detektyw Mac próbuje dotrzeć do Pauli i ją chronić, to ona sama musi zanurzyć się w najmroczniejsze zakątki swojej duszy, by przeżyć. Czy zdoła uwolnić się od nękającego ją mężczyzny?

Ktoś z nas
Od soboty 17 października, godz. 22:30
Sezon 1 (4 odcinków)

Grace Douglas i Adam Elliot dorastali po sąsiedzku na szkockiej wsi. Z czasem ich przyjaźń przerodziła się w miłość. Jednak wkrótce po weselu ich plany na nowe wspólne życie zostają brutalnie przerwane. Morderstwo nowożeńców wstrząsa życiem ich zwaśnionych rodzin, które teraz wspólnie przeżywają żałobę oraz gniew.

Na wieść o pojawieniu się mordercy, podejmują decyzję, która na zawsze odmieni ich losy. Podążając obraną ścieżką, daleko za sobą pozostawiają moralność. Dramatyczna śmierć Grace i Adama okazuje się początkiem niebezpiecznej podróży.

 

 

Zabójcza sześćdziesiątka
Od piątku 2 października, godz.19:55
Sezon 4 (10 odcinków)

Kolejna seria spotkań podróżnika Steve’a Backshalla z najbardziej niebezpiecznymi zwierzętami świata. Tym razem Steve wybiera się do Gabonu w poszukiwaniu leśnych słoni, na Bali staje twarzą w twarz z nieuchwytnymi samogłowami, a w RPA podąża tropem serwala sawannowego.

Podczas spotkań z ekologami zdaje sobie sprawę, że wiele z tych zwierząt czeka niepewna przyszłość. Podziwia ich za ogrom pracy wykonywanej każdego dnia na rzecz ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem.

Dzieciaki świata
Od wtorku 20 października, godz. 23:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Michi z Japonii sam podróżuje po Tokio, a Uuakhuike z plemienia Himba posługuje się maczetą podczas zbierania drewna. Czy dzieci wychowywane w kulturze zachodniej także są do tego stopnia samodzielne?

Twórcy programu postanawiają sprawdzić, na ile miejsce zamieszkania oraz sposób wychowania wpływają na nasz rozwój oraz usposobienie.

Bracia van Tulleken zainspirowani różnymi sposobami wychowywania dzieci w różnych częściach świata przeprowadzają eksperyment z udziałem młodych ochotników. Małe grupki dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym dostają kilka zadań, a każdy ich krok śledzą ukryte kamery.

Dzieci mają na przykład, korzystając z map oraz komunikacji miejskiej, dotrzeć do konkretnego punktu w Londynie. Czy bez opieki dorosłych, wystawieni na liczne pokusy oraz potencjalne niebezpieczeństwa poradzą sobie w wielkim mieście?

Cała prawda o jedzeniu
Od czwartku 15 października, godz. 23:00
Sezon 1 (6 odcinków)

Program naukowy, którego autorzy starają się odpowiadać na pytania i obalać mity związane
z jedzeniem, a także ukazywać niezwykły wpływ jedzenia na funkcjonowanie naszego organizmu. Każdy odcinek opowiada o innej dziedzinie naszego życiai o tym, jak wpływają na nią różne pokarmy. Dowiemy się między innymi, co ma soja do łysienia i jak borówki wpływają na pamięć.

W kolejnych odcinkach będziemy towarzyszyć grupie osób, które zdecydowały się na radykalną zmianę diety i sprawdzimy, jakie są efekty tych decyzji. Dzięki zaprezentowanym w programie odkryciom dowiemy się nie tylko, jak być szczuplejszym i zdrowszym, ale także jak za pomocą odpowiedniego pożywienia wpływać na nastrój, płodność, atrakcyjność seksualną oraz konkurencyjność na rynku pracy.

Zniewoleni
Od środy 28 października, godz. 23:00
Sezon 1 (6 odcinków)

Słynny hollywoodzki aktor Samuel L. Jackson wyrusza w podróż szlakiem transatlantyckiego handlu niewolnikami, by opowiedzieć jego dramatyczną historię. Odwiedza strategiczne miejsca i szuka wraków statków, które nigdy nie dotarły do celu.

Fascynujący program dokumentalny poruszający ważny temat w historii świata jest także osobistą podróżą Jacksona w poszukiwaniu tożsamości i historii własnej rodziny. W każdym z sześciu odcinków dziennikarze dochodzeniowi Simcha Jacobovici i Afua Hirsch prowadzą historyczne śledztwo.

 

 

Alpejscy ratownicy
(Ski A&E)
Od poniedziałku 12 października, godz. 22:30
Sezon 1 (10 odcinków)

Od siniaków i niegroźnych zadrapań po śmiertelnie groźne wypadki – z tym każdego dnia zmagają się alpejscy ratownicy. To oni docierają do poszkodowanych na górskich szlakach oraz stokach narciarskich i bezpiecznie ich transportują do centrum medycznego w resorcie Val Thores. Tam, grupa doświadczonych lekarzy i pielęgniarek co tydzień przywraca do sprawności setki pokiereszowanych amatorów białego szaleństwa.

Najwspanialsze okręty świata
(World’s Greatest Ships)
Od czwartku 22 października, godz. 22:30
Sezon 2 (6 odcinków)

Prezenter Rob Bell przedstawia okręty, które miały wpływ na losy świata. Odkrywa związane z nimi tajemnice i wyjaśnia, jaką rolę odegrały w historii.

W drugiej serii programu Bell opowiada m.in. dzieje węglowca HMS „Endevour”, którym w XVIII wieku słynny brytyjski żeglarz i odkrywca James Cook przepłynął dookoła świat oraz dotarł do wybrzeży Australii. Bell szuka także odpowiedzi na pytanie, dlaczego zasłużony podczas II wojny światowej flagowy brytyjski lotniskowiec „Royal Ark” został wycofany ze służby i pomaga w renowacji repliki okrętu „Mayflower”, przygotowywanego z okazji uczczenia 400. rocznicy przybycia pierwszych brytyjskich osadników do Ameryki Północnej.

Spróbuje także odpowiedzieć na kilka pytań związanych z konstrukcją oraz zatonięciem „Titanica” i przedstawi dzieje „Queen Mary” – okrętu okrzykniętego najszybszym na świecie oceanicznym liniowcem. Odwiedza także pierwszy na świecie okręt badawczy „Discovery” – jednostkę, którą Scott i Shackleton dotarli na Antarktydę.

Spakowane życie
(Packed Up Life)
Od niedzieli 4 października, godz. 21:00
Sezon 1 (6 odcinków)

W programie „Spakowane życie” śledzimy ciężką pracę i czasem dość nietypowe wyzwania, z jakimi mierzą się ekipy przeprowadzkowe pomagające klientom z całej Polski w ich relokacjach. Niezależnie od tego, czy chodzi o transport cennego przedmiotu, czy pracę pod dużą presją czasu, każde zlecenie to coś więcej niż tylko praca fizyczna. To ciekawe osobowości, wzruszające historie oraz szeroki wachlarz emocji. Pracownicy „Achillesa”, „Przekludzek” „Koniczynki” „InRooms” i „Bosta” na co dzień muszą nie tylko sprawnie lawirować między wąskimi klatkami schodowymi, futrynami i korytarzami, ale też odpowiednio reagować na rozemocjonowanych klientów, zachowując jednocześnie dystans i niezbędne do rozładowywania napięć poczucie humoru.

Widzowie będą m.in. świadkami spotkania jednej z firm z klientem sprzed 20 lat. Mężczyzna po śmierci żony zdecydował się powrócić do rodzinnego Gdańska. Zlecenie to dla dwóch stron stanowi swoistą podróż sentymentalną i jest szczególnie poruszające dla właściciela firmy, który pamięta, że spotkaniu przed laty towarzyszyła zupełnie inna atmosfera. Kolejnej ekipie będziemy towarzyszyć podczas przygotowań do jednej z imprez finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Poza wglądem w codzienną pracę charyzmatycznych bohaterów programu w serii poznamy ich osobiste historie oraz zajrzymy do domów i biur ich klientów. Widzowie mogą spodziewać się zaskakujących zwrotów akcji, wzruszających momentów oraz sporej dawki humoru.

 

 

Ben Fogle: życie od nowa
(Ben Fogle: Starting Up, Starting Over)
Od czwartku 29 października, godz. 21:55
Sezon 1 (4 odcinków)

Podróżnik Ben Fogle odwiedza cztery rodziny, które całkowicie odmieniły swoje życie. Za nimi rezygnacja z pracy na etacie, wyprowadzka z miasta oraz założenie własnego biznesu na wsi. Realizowany przez cztery lata serial opowiada losy rodzin od samego początku tej przygody.

Poznajemy uczestników programu, którzy rzucili wszystko i postanowili prowadzić hotel w Szkocji, własną pizzerię w angielskiej Krainie Jezior, browar rzemieślniczy w Malvern Hills oraz farmę zwierząt w najbardziej wysuniętej na północ szkockiej osadzie – John O’Groats. Ben pyta, czy warto ryzykować skok na głęboką wodę, by podążać za marzeniami.

Nowy wymiar remontu
(Your Home, Made Perfect)
Od wtorku 27 października, godz. 20:55
Sezon 2 (7 odcinków)

Nowatorski program poświęcony renowacji domów, w którym dwoje rywalizujących ze sobą architektów za pomocą wizualizacji oraz rzeczywistości wirtualnej przedstawia uczestnikom projekty ich domu po gruntownym remoncie. Po obejrzeniu wnętrz w okularach VR właściciele domu decydują, który pomysł zostanie zrealizowany.

W drugim sezonie programu poznajemy Dennisa oraz Christine, którzy zawsze marzyli o dużym domu nad morzem oraz Rachel i Mike’a – właścicieli okazyjnie kupionego domu z dobrze ukrytymi usterkami. Punam i Anuj z kolei obawiają się, że kupno rezydencji z lat 30. było ogromnym błędem. Prowadząca Angela Rippon przychodzi im z pomocą.

Cała prawda o fitnessie
(The Truth About Getting Fit)
Poniedziałek 5 października, godz. 21:55

Nie masz czasu iść na siłownię, a myśl o porannym biegu grozi wysypką? Teraz, dzięki przełomowym wynikom badań naukowców, możesz zadbać o kondycję i zdrowie w możliwie najmądrzejszy sposób, jednocześnie przy minimalnym wysiłku.

To nie jest program o tym, jak dać się zwieść obietnicom o smukłej sylwetce i sześciopaku na brzuchu – to porcja wiarygodnych danych naukowych na temat niesamowitego związku między naszą aktywnością fizyczną a zachowaniem zdrowia.

Oto przewodnik, z którego dowiecie się, jak rozsądnie ćwiczyć i dbać o kondycję i dobre samopoczucie bez konieczności spędzania godzin w leginsach i bez abonamentu w klubie fitness.

Cała prawda o ćwiczeniach
(The Truth About Exercise)
Poniedziałek 12 października, godz. 21:55

Uwielbiany przez widzów doktor Michael Mosley omawia najnowsze odkrycia naukowe na temat aktywności fizycznej i wyjaśnia, dlaczego nasze organizmy różnie reagują na trening. Biegasz, pływasz, jeździsz na rowerze lub ćwiczysz z hula-hop? Nie od dziś wiadomo, że regularne ćwiczenia są kluczem do poprawy kondycji, a co za tym idzie – zdrowego życia. Czy jednak dotyczy to wszystkich, w takim samym stopniu?

Doktor Mosley wyjaśnia, że geny oraz otoczenie mają ogromny wpływ na zachowania naszego ciała. Dlatego nie istnieje uniwersalny rodzaj treningu dobry dla wszystkich. Każdy z nas powinien uprawiać aktywność fizyczną dostosowaną indywidualnie do swoich potrzeb, uwarunkowań, a nawet pory dnia oraz miejsca. Są naukowe dowody na to, że nie powinniśmy ćwiczyć rano, że sok z buraków wzmacnia kondycję, a nawet na to, że na 20% populacji ćwiczenia mają negatywny wpływ.

Cała prawda o menopauzie
(The Truth about the Menopause)
Poniedziałek 19 października, godz. 21:55

Menopauza to jeden z ostatnich tematów tabu dotyczących kobiet. Owiany mitami, pełen stereotypów i niebudzący większego zainteresowania mediów oraz pism naukowych. Dziennikarka Mariella Frostrop, motywowana własnymi doświadczeniami, postanawia sprawdzić, co okres menopauzy oznacza dla obu płci oraz jak najlepiej sobie z nią radzić. Powołuje się na najnowsze badania naukowe, z których wynika, że zmiana stylu życia może opóźnić wystąpienie dokuczliwych objawów i złagodzić je.

Mariella dowiaduje się także o nowym leku, który zmniejsza uderzenia gorąca o 70%. Jest również świadkiem procesu kriokonserwacji tkanek jajnika – procedury medycznej, która może odwrócić skutki menopauzy i przywrócić płodność kobiety. Przygląda się także jednej z najbardziej kontrowersyjnych kwestii medycznych naszych czasów – hormonalnej terapii zastępczej. Zadaje też bardzo ważne pytanie: jak postrzegana jest starsza, niepłodna już kobieta w kulturze obsesyjnie wyznającej kult młodości.

Cała prawda o zdrowym odżywianiu
(The Truth About Healthy Eating)
Poniedziałek 26 października, godz. 21:55

Każdego roku wydajemy miliony na zdrowe produkty spożywcze. Sprawdzamy składy, kupujemy suplementy, staramy się dokonywać świadomych wyborów. Należy jednak pamiętać, że obietnica poprawy zdrowia i kondycji to niezawodna taktyka marketingowa. Czy wszystkie produkty reklamowane jako zdrowe rzeczywiście mają na nas lepszy wpływ niż zjedzenie paczki chipsów?
Wykorzystując najnowszą wiedzę naukową, twórcy dokumentu obalają wiele mitów oraz błędne rozumowanie, na którym opieramy nasze spożywcze wybory. Czy jedzenie typu superfood i woda mineralna naprawdę mają takie świetne działanie?

Okazuje się, że łykanie tabletek z witaminami nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, a kupowanie produktów do detoksu organizmu to wyrzucanie pieniędzy w błoto, gdyż zachodzące w naszych organizmach procesy czynią je bezużytecznymi. Dokument odkrywa jeszcze wiele innych prawd, które powinniśmy poznać.

 

 

JoJo i Babcia
(JoJo & Gran Gran)
Od poniedziałku 5 października, godz. 17:45
Sezon 1, część 2 (11 odcinków)

JoJo ma prawie pięć lat oraz mądrą, kochającą babcię. Mieszkają blisko siebie i często się widują, a Babcia ma dużo pomysłów na ciekawe zabawy.

JoJo dowiaduje się m.in., czym jest upływ czasu, cykl życia oraz zmienność pór roku. Podczas pieczenia ciasta przekonuje się, że czasem trzeba poczekać na efekty pracy.

Andy i dino-zabawy
(Andy’s Dino Toybox)
Od soboty 3 października, godz.15:55
Sezon 1 (15 odcinków)

Znany z wielokrotnie nagradzanych programów przygodowych i przyrodniczych Andy Day zaprasza młodych widzów na spotkanie ze swoimi domowymi dinozaurami – zabawkami. Prezentuje poszczególne gatunki tych pradawnych stworzeń, naśladuje wydawane przez nie dźwięki, i oczywiście przy okazji dorzuca wiele fascynujących informacji na ich temat.

Program to solidna porcja wiedzy, inspiracji oraz dobrej zabawy dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat.

Pirackie potyczki
(Swashbuckle)
Od soboty 3 października, godz. 16:40
Sezony 2, 3 i 5 (78 odcinków)

Pełen gier teleturniej dla dzieci, rozgrywający się na wraku pirackiego statku o nazwie Scarlet Squid, na którym mieszka troje strasznych piratów.

W każdym odcinku Captain Sinker i jej podwładni — Cook i Line — ukrywają zrabowane klejnoty, a grupa małych uczestników ma za zadanie odnaleźć je, biorąc udział w różnego rodzaju grach i konkursach, w których pomaga im należąca do piratów papuga o imieniu Squawk.

Jeśli uczestnikom uda się odnaleźć wszystkie skarby, jeden z piratów zostaje skazany na okrutną karę — musi skoczyć prosto do zbiornika z paskudną, zieloną papką!

Odlotowcy – Go Jetters: porwanie pszczół
(Go Jetters: Honey Bee Hijack)
Sobota 31 października, godz.12:05

W Akademii Go Jet trwa konkurs na zbieranie miodu. Xuli i Kyan poszukują go po całym świecie, a Tala liczy na zwycięstwo, choć ma tylko jeden słoik.

Nagle okazuje się, że Glitch chce porwać wszystkie pszczoły. Odlotowcy muszą go powstrzymać.

Dzień z „Tomkiem i przyjaciółmi”
Od soboty 31 października, godz.06:50
Sezony 10 i 14 (20 odcinków)

Lokomotywa Tomek i jego wierni przyjaciele gotowi są na kolejne niesamowite przygody na wyspie Sodor. Choć czasem wpadają w tarapaty, zawsze uczą się po drodze czegoś nowego i zdobywają umiejętności.

W tej serii Henio próbuje udowodnić, że jest najsilniejszy, nowy dźwig okazuje się bardzo pomocny, jeden z parowozów zostaje wybrany do wystąpienia na plakacie, a Gruby Zawiadowca gubi kapelusz.

W serii 14. Tomek wypełnia misję specjalną – ma dostarczyć ważną przesyłkę do parku zwierząt. Piotruś chciałby być tak szanowany jak Gabryś, a Szast, Prast oraz Ferdynand panują zorganizować przyjęcie świąteczne. Niestety nie wszystko idzie po ich myśli, ale na szczęście zawsze mogą liczyć na pomoc przyjaciół.

Nasze zwierzaki
(My Pet and Me)
Od soboty 10 października, godz. 18:20
Sezon 3 (20 odcinków)

Zwierzę w domu to mnóstwo radości! Nowy program pomaga uświadomić dzieciom, co to naprawdę oznacza. Prowadzący zwracają szczególną uwagę na kwestie odpowiedzialności i troski o potrzeby pupila, ale podkreślają też, że opieka nad zwierzakiem może dać wiele przyjemności.

Ferne i Rory wiedzą, że między dziećmi i ich podopiecznymi tworzy się wyjątkowa więź. W każdym odcinku odwiedzają parę takich przyjaciół. Do kogo przyjadą tym razem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *