„Polska Kronika Filmowa” w TVP Historia

Już od 4 lutego, od poniedziałku do piątku o godz. 18:40 w TVP Historia „Polska Kronika Filmowa” z lat 1990-1994.

 

To wyjątkowy zapis najnowszych dziejów Polski. „Polska Kronika Filmowa” towarzyszyła Polakom od 1944 roku przez pół wieku. Była wyświetlana w kinach, zawsze jako dodatek przed filmem.

Obok agitacyjnych i propagandowych materiałów znajdowały się w niej komentarze sportowe, relacje z imprez kulturalnych i doniesienia z zagranicy. W latach 60-tych produkowano dwa wydania Kroniki tygodniowo i zaczęto ją emitować w telewizji.

„Polska Kronika Filmowa” to nie tylko zapis codzienności, ale także głosy znakomitych polskich aktorów, którzy czytali teksty lektorskie – Andrzeja Łapickiego, Jeremiego Przybory, Andrzeja Ferenca. Z „Polską Kroniką Filmową” współpracował reżyser Andrzej Munk, a kompozytorem sygnału Kroniki, który od 1949 roku towarzyszył jej widzom, był Władysław Szpilman.

Czasem nie do zniesienia i poważna, innym razem zabawna „Polska Kronika Filmowa” przeszła do historii. Widzowie TVP Historia będą mogli zobaczyć ostatnie lata słynnego programu, którego produkcji zaprzestano w 1995 r. Lata kształtowania się Polski po 1989 r.

W poniedziałki TVP Historia przypominać będzie wydania z roku 1990, we wtorki 1991, w środy 1992, we czwartki 1993 i w piątki 1994.

Polska Kronika Filmowa w TVP Historia poniedziałek-piątek godz. 18:40

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *