PolecaneZapowiedzi TV

Powraca legendarna seria. „Planeta Ziemia III” w BBC Earth (wideo)

Sir David Attenborough przedstawia najnowszą serię przyrodniczą „Planeta Ziemia III”, która w ośmiu pioniersko zrealizowanych technologicznie odcinkach zabierze nas w podróż po najdalszych zakątkach globu. Widownia odkryje jedne z najbardziej fascynujących gatunków na świecie, których historie bywają dramatyczne, ekscytujące, zabawne, czasem łamiące serce, ale zawsze pełne nadziei. „Planeta Ziemia III” to monumentalna opowieść o woli przetrwania i niezwykłych zdolnościach adaptacyjnych przyrody.

 

Po prawie dwóch dekadach od emisji oryginalnej serii „Planeta Ziemia” i po siedmiu latach od wyróżnionej nagrodami Emmy i BAFTA kontynuacji, powraca wyczekiwany program przyrodniczy wyprodukowany przez legendarny już oddział BBC Studios Natural History Unit. Tym razem jeszcze mocniej twórcy i twórczynie serii akcentują fakt, że w historii Ziemi osiągnęliśmy punkt krytyczny, a świat przyrody uległ większym przeobrażeniom na przestrzeni ostatnich kilku dekad niż kiedykolwiek wcześniej. Zmiany te są odczuwalne w każdym ekosystemie i dotykają niezliczonej liczby stworzeń, z którymi dzielimy planetę. Seria ukazuje rosnącą potrzebę ochrony i odbudowy przyrody. W ostatnim odcinku widzowie poznają inspirujące osoby będące twarzą zmiany i ratunku dla Ziemi. To ludzie z różnych zakątków świata, którzy z zaangażowaniem narażają swoje życie, aby chronić Planetę.

„Świat przyrody nie przestaje nas zaskakiwać, choć od czasów Darwina zmienił się nie do poznania, przekształcany przez potężną siłę – nas samych. W serii „Planeta Ziemia III” przyjrzymy się niezwykłym sposobom, w jakie zwierzęta przystosowują się do nowych wyzwań. W tym kluczowym momencie naszej historii musimy spojrzeć na świat z nowej perspektywy” zapewnia Sir David Attenborough1.

 

 

PLANETA ZIEMIA III W LICZBACH

– Całkowita liczba dni zdjęciowych: 1,904

– Całkowita liczba ekspedycji zdjęciowych: 134

– Całkowita liczba sesji nagrywanych zdalnie: 50

– Łączna liczba krajów, w których kręcono materiał: 43 kraje na sześciu kontynentach

– Ekipa: w produkcję zaangażowana była kadra z 27 krajów.

– Najrzadsze sfilmowane zwierzę: ropucha atelopus halihelos, pojawia się w odcinku ósmym,
na Ziemi pozostało nie więcej niż 49 osobników tego gatunku

– Ciekawostka: podczas kręcenia pierwszej serii „Planety Ziemi” ekipa filmowa zdobyła rozgłos montując kamerę w balonie na ogrzane powietrze, aby sfilmować drzewa z góry
(co ostatecznie nie zakończyło się sukcesem). Od tego czasu technologia dronów zrewolucjonizowała filmowanie z powietrza, a małe, lekkie drony zostały wykorzystane
do realizacji wielu ujęć w trzeciej, nie tak odległej serii przyrodniczej (niecałe 20 lat różnicy między pierwszą a trzecią częścią)

TECHNOLOGIA WYKORZYSTANA W PRODUKCJI SERII

Kręcona przez prawie pięć lat „Planeta Ziemia III” wykorzystuje pionierską technologię filmową,
aby odsłonić przed nami największe cuda życia na Ziemi. Lekkie drony, superszybkie kamery i zdalnie sterowane głębinowe łodzie podwodne zabiorą widzów w spektakularne, nieznane dotąd krajobrazy, od najodleglejszych dżungli po najgłębsze oceany, od najciemniejszych jaskiń po najgorętsze z pustyń.

ODCINEK 1

Sir David Attenborough przygląda się wybrzeżom świata – niebezpiecznym pograniczom rządzonym przez potężne siły, gdzie zwierzęta walczą o przetrwanie wśród nieustannych zmian.

Na południowoafrykańskim półwyspie Robberg tysiące kotików afrykańskich tłoczy się na niewielkiej półce skalnej. Roczny niezdarny młodzik ucieka do wody, w której okazuje się być zwinny i pełen gracji. W ostatnich latach wybrzeże to przyciągnęło bezprecedensową liczbę żarłaczy białych, a kolonia fok musi się zjednoczyć, aby odeprzeć atak tego najbardziej osławionego drapieżnika na świecie.

Wybrzeże Arktyki stanowi scenerię największej sezonowej transformacji na Ziemi, podczas której topnienie miliardów ton lodu zapewnia krótkotrwały czas obfitości w przybrzeżnych wodach.
Przybywają tu masowo różne zwierzęta, w tym jedno z najdziwniejszych: anioł morski. To czarujące stworzenie ma też jednak swoje diabelskie oblicze – jest żarłocznym drapieżnikiem, którego niespodziewany atak mógłby z powodzeniem zainspirować horror science-fiction.

Na owianym złą sławą Wybrzeżu Szkieletów w Namibii, gdzie najstarsza pustynia świata napotyka zimne wody Atlantyku, spotykamy jego niespodziewanych mieszkańców: głodne lwy odkrywają
to wybrzeże po raz pierwszy od 40 lat i próbują szczęścia polując wśród ogromnej kolonii ptaków morskich1.

Wybrzeża przyciągają również przybyszów z dalszych zakątków świata – wal biskajski południowy (waleń południowy) osiąga cel swojej podróży niedaleko półwyspu Valdés w Argentynie, a w Kolumbii Brytyjskiej lądowe węże pończoszniki zapuszczają się w chłodne wody w poszukiwaniu posiłku.

Na tropikalnym archipelagu Raja Ampat w Indonezji rafę koralową otacza las drzew namorzynowych, które dzięki swej odporności na sól i korzeniom osadzonym w dnie morskim zapewniają wyjątkowe warunki dla strzelczyków – małych ryb potrafiących strzelać z pyszczka strumieniem wody, aby strącać znajdujące się ponad nimi owady.

Dla kontrastu, płytkie laguny meksykańskiego Jukatanu są zupełnie odsłonięte i to właśnie w tych nieprzyjaznych, wysoce zasolonych basenach decydują się na gniazdowanie flamingi karaibskie.
Ale czy ich potomstwo przetrwa tropikalne burze, które nadeszły wcześniej niż zwykle?

Wybrzeża stanowią linię frontu w naszym zmieniającym się świecie, a coraz bardziej nieprzewidywalne sztormy i podnoszenie się poziomu mórz stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi mieszkających ich w pobliżu, czyli dla prawie 40% światowej populacji.

Na maleńkiej wyspie Raine Island dziesiątki tysięcy samic żółwi zielonych przybywają na brzeg,
aby założyć gniazda2, ale wiele z nich zostaje uwięzionych podczas odpływu; na wyspie pozostało już niewiele czasu zanim największe na świecie lęgowisko żółwi zielonych zniknie pod falami. Zakończenie odcinka ujawnia tempo zmian, które nastąpiły tam od czasu pierwszej wyprawy Davida Attenborough w 1957 roku. Nie spodziewał się on wówczas jak bardzo wyspa zmieni się w ciągu 66 lat.

KLUCZOWE RZADKIE GATUNKI UDOKUMENTOWANE W ODCINKU 1

Waleń południowy:
W 2009 roku ich populację szacowano na 13 600 sztuk1. Filmowcy dokonali pierwszego ujęcia z perspektywy walenia południowego – specjalnie zaprojektowana kamera pokazuje nam oczyma wieloryba półwysep Valdés, miejsce kluczowe dla rozrodu tych łagodnych olbrzymów.

Żarłacze białe: Zespół zarejestrował najbardziej kompletny materiał przedstawiający interakcje żarłacza białego i kotika afrykańskiego na wybrzeżu RPA, który jest obecnie analizowany przez naukowców. Brakuje jednoznacznych szacunków dotyczących liczby pozostałych osobników.

Węże pończoszniki: Nowo zarejestrowane zachowanie pończosznika ukazało nam, że ten lądowy wąż poluje także na morskich płyciznach. Materiał jest obecnie analizowany przez herpetologa.

Strzelczyki: Ekipie udało się uchwycić z bliska i z bogactwem szczegółów niezwykłe zachowanie tych ryb w środowisku całkowicie naturalnym. Kamerzysta Mitch Buckley powiedział: “Najbardziej nieoczekiwanym wyzwaniem okazały się zwyczaje tych ryb. Z beztroskim optymizmem strzelczyk praska bowiem do wszystkiego, co wydaje mu się podejrzane,
tylko po to, by sprawdzić czy uda mu się to strącić… Dostałem od nich w ucho i kilka razy prosto
w oko.”

ODCINEK 2

Ocean pokrywa dwie trzecie naszej planety i jest domem dla 80% całej jej fauny1, ale znaczna część tego środowiska pozostaje niezbadana. W tym odcinku dołączamy do Sir Davida Attenborough w podróży przez bezkresny i wciąż zmieniający się ocean, aby odkryć niezwykłe zachowania i zaskakujące adaptacje – niezbędne, aby życie mogło tu przetrwać.

Dla życia pod powierzchnią ocean może stanowić prawdziwe pole bitwy. W płytkich morzach tropikalnych ognica wpada w śmiertelną pułapkę dając się zwieść przypominającej krewetkę przynęcie, która kusząco podryguje przy głowie przebiegłej żabnicy brodawkowatej.

Wśród gigantycznych wodorostów tworzących całe lasy u wybrzeży Ameryki Północnej młody rekin heterodontus francisci wpada w zasadzkę i zostaje połknięty w całości przez raszplę – która najwyraźniej trochę się przeliczyła, podczas gdy ryby latające poszukują wśród bezkresnych pustkowi oceanu pływających wodorostów, aby złożyć z nich jaja, co przyciągają uwagę głodnych żarłaczy błękitnych.

Obecnie wyspy wodorostów coraz częściej zastępuje plastik – każdego roku do oceanów trafia
12 milionów ton tego materiału2. Dla wielu zwierząt jest to śmiertelne niebezpieczeństwo (nasza ekipa podczas kręcenia filmu musiała ratować wiele zaplątanych żółwi), ale kraby Kolumba urządzają sobie na tych nietypowych tratwach domy. Kraby są słabymi pływakami, a więc w celu znalezienia partnera muszą skorzystać z podwózki. Pomocne mogą okazać się przepływające żółwie, które – jak się okazuje- zapewniają parze krabów stałe miejsce zamieszkania, w zamian za co kraby świadczą żółwiowi usługi pielęgnacyjne. Współpraca ta sprawdza się tak dobrze, że żółwiowi często towarzyszy para krabów.

Znalezienie partnera w oceanie nie zawsze jest takie proste. W Morzu Corteza płaszczki z rodzaju mobula wykonują oszałamiające, akrobatyczne skoki, które wydają się przyciągać więcej towarzyszek – ale ich spektakle zwracają również uwagę orek wyspecjalizowanych w polowaniu na płaszczki z zastosowaniem unikalnej strategii łowieckiej.

Najsłabiej poznaną częścią oceanu są jego głębiny, do których można dotrzeć tylko za pomocą specjalistycznych łodzi podwodnych. W miarę jak zanurzamy się coraz niżej i znika światło słoneczne pojawiają się obce nam stworzenia, w tym ogromny rurkopław – najdłuższe zwierzę na Ziemi; oraz połykacz – posiadający ogromne szczęki, które umożliwiają mu pochłonięcie ofiary większej niż jego własne ciało.

Dwie mile pod powierzchnią docieramy do dna oceanu, gdzie panuje ogromne ciśnienie i lodowata temperatura. Ośmiornica-matka udaje się do specjalnego miejsca, w którym ciepła woda wydostająca się z dna morskiego tworzy swoiste termalne spa. Tutaj dołącza do dwudziestu tysięcy innych samic gromadzących się, aby opiekować się swoimi jajami – jest to największe znane zgromadzenie ośmiornic na Ziemi3. Rozwój jaj zajmie im dwa lata. Przez cały ten czas oddane matki nie opuszczą ich nawet po to, aby się pożywić. To ekstremalny wysiłek, po którym czeka je śmierć, ale dzięki temu ich młode są najbardziej rozwinięte ze wszystkich ośmiornic – co ma kluczowe znaczenie w pełnym wyzwań świecie głębin.

W dzisiejszym oceanie zwierzęta muszą konkurować z ludźmi. Niektóre jednak uczą się wykorzystywać tę sytuację. U wybrzeży Chile tysiące uchatek patagońskich dokonuje najazdów na sieci rybackie – ale wiąże się to z ogromnym ryzykiem. Gdy sieć jest wciągana, lwy morskie muszą szybko się wydostać w przeciwnym razie ryzykują zmiażdżenie i utonięcie.

Zwierzęta ewoluowały w niezwykły sposób, aby stawić czoła wymaganiom życia w oceanie.
Ale czy teraz zdołają przystosować się do nowego wyzwania, którym jest życie obok nas?

KLUCZOWE RZADKIE GATUNKI UDOKUMENTOWANE W ODCINKU 2

Strzępiel gigantyczny (stereolepis gigas): krytycznie zagrożony

Żarłacz szary (galeorhinus galeus): krytycznie zagrożony

Żółw karetta (caretta caretta): zagrożony

Nitkodziobek, kałamarnica szklana, połykacz: obserwowana niezwykle rzadko

Ośmiornica perłowa (muusoctopus robustus): występuje wyłącznie w głębinach mórz

KOLEJNE ODCINKI SERII

Odcinek 3

Po eksploracji oceanicznych głębin Sir David Attenborough bada najdziksze ekosystemy na Ziemi
– pustynie i łąki. Zajmują one ponad połowę powierzchni naszej planety i są domem dla wielu nietuzinkowych gatunków, które muszą dostosować się do wyjątkowo szybko zmieniających się warunków życia. Antylopy saiga walczą o prawa do godów na zamarzniętej północy, a garstka lampartów uczy się polować na najwyższych drzewach na afrykańskich równinach. To świat, w którym rządzą ekstrema – wysokie temperatury zagrażają życiu, a burze piaskowe potrafią sparaliżować całe miasta.

Odcinek 4

Słodka woda jest niezbędna do życia, ale ludzkość szybko zapomniała, że jej zasoby są ograniczone – tylko 2,5% wód na Ziemi jest słodkich, a mniej niż 1% dostępnych do użytkowania. Obecnie 2/3 największych rzek naszego świata nie dociera już do morza, a w ciągu ostatnich 50 lat liczebność gatunków słodkowodnych zmniejszyła się o 83%. W tej trudnej rzeczywistości rozgrywają się niezwykłe dramaty w życiu zwierząt – w kostarykańskim lesie aż 10 000 szybujących żab drzewnych z koron drzew bierze udział w najważniejszym wydarzeniu lęgowym w roku, które trwa zaledwie…jeden dzień Na Sri Lance, gdy pora sucha osiąga swój szczyt, ostatni pozostały wodopój przyciąga sprytne krokodyle. Ukryte wśród kwitnących lilii wodnych nowo wyklute pisklęta kłusaka liliowatego uczą najważniejszej lekcji – chodzenia po wodzie. Obarczone jest to jednak sporym ryzykiem, bo ich prawie dwukrotnie większe od długości ciała stopy powodują niestabilny pierwszy krok.

Odcinek 5

Lasy to tajemnicze, ukryte światy, w których losy zwierząt splatają się w najbardziej nieoczekiwany sposób. Lasy umiarkowane są domem dla dzikich gwiżdżących psów, które ze sobą współpracują, z kolei w gęstych tropikalnych lasach deszczowych skoczki walczą z robakami zabójcami, a dzioborożce orientalne dokładają wszelkich starań, aby chronić swoje młode. W odcinku zaprezentowany jest także rzadko widywany niedźwiedź kermode.

Odcinek 6

Zwierzęta walczą o przetrwanie w świecie skrajności. Od szczytów górskich po palące pustynie,
od polarnej tundry po miejsca ukryte głęboko pod ziemią. Okazuje się, że właśnie te odległe tereny nierzadko należą do najbardziej odpornych i specjalnie przystosowanych do przetrwania. W jaskini Hang son Doong obserwujemy ślepe, białe ryby jaskiniowe, które żyją dzięki składnikom odżywczym napływającym ze znajdującej się nad jaskinią dżungli. Na Wyspie Ellesmere’a stado arktycznych wilków ponownie zbiera siły po jednej z najcięższych zim na planecie. W górach Meksyku, gdzie zimują miliony motyli Monarch, ich spokój zostaje zakłócony, gdy w leśne schronienie uderza burza.

Odcinek 7

Świat ludzi rozprzestrzenił się w niemal każdym zakątku globu. Dzika przyroda musi teraz dostosować się do znacznie zmienionego krajobrazu. Czasem z nim walczy, a czasem w zaskakujący sposób adaptuje do nowych realiów. Na Bali makaki długoogoniaste nauczyły się, że kradnąc najcenniejsze przedmioty turystom, mogą je następnie wykorzystać do wymiany na ulubione jedzenie. W Nepalu nosorożce są tak odważne, że przechodzą tętniącymi życiem ulicami, aby dostać się do jedzenia na drugą stronę miasta. W Lake Tahoe w USA niektóre czarne niedźwiedzie odkryły, że proste pchnięcie drzwi może wprowadzić je do pokoju wypełnionego jedzeniem. W Nowym Jorku mrówką odnoszącą największe sukcesy jest „mrówka chodnikowa”. Jej układ trawienny jest w stanie dotrzymać kroku stale zmieniającej się diecie człowieka. Kiedy zwierzęta konkurują z ludźmi o zasoby, często prowadzi to jednak do konfliktów. Słonie i szarańcza pustynna atakują uprawy w Afryce. Humbaki u wybrzeży wyspy Vancouver rywalizują z ludźmi o ryby. Nasze działania wywierają bezprecedensową presję na dziką przyrodę a głównym wyzwaniem dla tego i następnego pokolenia jest ponowne przemyślenie sposobu, w jaki żyjemy na tej planecie i znalezienie sposobów ochrony całego życia na Ziemi.

Odcinek 8

Na całym świecie na pierwszej linii frontu walczą bohaterki i bohaterowie, którzy ryzykują własne życie, aby ocalić dziką przyrodę. W Republice Południowej Afryki Dumisane Zwane należy do zespołu ratującego nosorożca czarnego – gatunek, na który polują handlarze rogów. W Ekwadorze Jaime Culebras pomaga znaleźć partnerów i partnerki dla żab, które są zagrożone wyginięciem ze względu na chorobę grzybową. W europejskim zoo Katherina Huchler karmi jaja i wychowuje wyklute pisklęta ibisa łysego, jednego z najrzadszych ptaków na świecie. W ostatnim odcinku serii poznajemy też charyzmatyczną Alessandrę Korap, która jest przywódczynią Munduruku – rdzennej grupy zamieszkującej lasy deszczowe. Razem organizują największą w historii demonstrację rdzennej ludności, aby jej głos został usłyszany. Finałową historią odcinka staje się opowieść o bezpośrednim związku między polityką a ochroną środowiska. Mohamed Nasheed jest byłym prezydentem Malediwów. Uczestniczy w każdej konferencji klimatycznej, próbując przekonać innych polityków
i przywódców do podjęcia działań. Podążamy za nim na szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow.

Q&A Z MATTEM BRANDONEM, PRODUCENTEM SERII

Co oznacza badanie tzw. nowej przyrody?

Matt Brandon: Nie boimy się rozmawiać o wpływie, jaki ludzkość wywiera na świat przyrody.
Jest on odczuwalny w każdym ekosystemie przez niezliczone stworzenia, z którymi dzielimy planetę – niektórzy naukowcy nazywają to zjawisko antropocenem. Wiele zwierząt po prostu nie nadąża za tempem zmian, podczas gdy inne dostosowują się do warunków życia w tej nowej przyrodzie w niezwykły sposób. W odcinku siódmym znajduje się zaskakujące nagranie przedstawiające nosorożca przemierzającego ulice miasta Sauraha w Nepalu tylko po to, by dostać się do jedzenia po drugiej jego stronie. W Lake Tahoe w USA czarne niedźwiedzie szukające pożywienia w miejskich śmietnikach okazują się być nawet 50% cięższe niż ich kuzyni z lasu. Dziś ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, abyśmy nie poddawali się uczuciu beznadziei i potrafili docenić zachwyt, piękno i cuda, które wciąż pozostały na całej planecie. Ta seria zapewni nowy, ważny wgląd w coraz bardziej wrażliwy świat przyrody, ukazując głębokie wzajemne zależności między wszelkimi formami życia na Ziemi.

filmowaliśmy również stworzenia i zachowania, których widzowie być może nigdy wcześniej nie mieli okazji obserwować. Na przykład anioła morskiego1 – wyjątkowo dziwne i pięknie wyglądające stworzenie, które ma też swoje diabelskie oblicze…i niepohamowany apetyt. Mamy także nimbochromis livingstonii – rybę, która oszukuje inne ryby udając martwą; jej pstrokate ubarwienie imituje wygląd rozkładającego się ciała! Ekipa uchwyciła na filmie moment gdy ryba zanurza się w piasku i obraca na bok w stylu godnym Oscara. O ile nam wiadomo, nasz zespół jako pierwszy zarejestrował to zachowanie na kamerze.

Dlaczego „Planeta Ziemia III” jest najbardziej ambitną z dotychczasowych serii?

Matt Brandon: Zacznijmy od tego, że poświęciliśmy aż 1,904 dni na filmowanie! Były wśród nich tygodnie spędzone w schronieniach na mroźnych równinach euroazjatyckiego stepu, gdzie temperatury spadają do minus 30 stopni Celsjusza; prawie miesiąc w żrących wodach meksykańskiego półwyspu Jukatan, aby stworzyć niesamowitą nową opowieść o kolonii gniazdujących tam flamingów; dwudniowy trekking przez wietnamską dżunglę z 500 kg sprzętu, aby dotrzeć do największej naturalnej jaskini na świecie, Hang son Doong, w której zespół filmowy zamieszkał przez całe 18 dni (spędzając tam więcej czasu niż ktokolwiek inny do tej pory); nagrywaliśmy też dwie mile pod powierzchnią morza przy użyciu podwodnej łodzi głębinowej, aby po raz pierwszy zaprezentować materiał filmowy przedstawiający największe znane zgromadzenie ośmiornic na świecie.

WYJĄTKOWA MUZYKA STWORZONA NA POTRZEBY SERII

Według Mike’a Guntona, producenta wykonawczego programu „pejzaż dźwiękowy jest dla wspaniałej serii przyrodniczej jak sekretny sos w mistrzowskim daniu i nikt nie stworzyłby go lepiej niż nasz wieloletni współpracownik Hans Zimmer i jego zespół – ale to, co sprawia, że tym razem ten niezwykły projekt muzyczny jest jeszcze bardziej ekscytujący, to nowy składnik, który zawdzięczamy udziałowi RAYE i zespołu Bastille. To kreatywne zestawienie jest bez precedensu, a jego efekty oszałamiająco dobre!”.

Hans Zimmer, producent Russell Emanuel i Dan Smith z Bastille współpracowali nad ścieżką dźwiękową do serii „Planeta Ziemia III” blisko rok czasu. Powstała przejmująca tytułowa piosenka otwierająca serię, do której nagrania zaproszono także zdobywającą najnowsze brytyjskie listy przebojów wokalistkę RAYE. Ponadto Hans Zimmer i zespół Bastille zaadaptowali na nowo przebój sprzed dekady „Pompeii”, który pod tytułem „Pompeii MMXXIII”, pojawia się w napisach końcowych serialu.

Dwukrotny zdobywca Oscara Hans Zimmer pracował również nad utworem ze swoimi wieloletnimi współpracownikami z Bleeding Fingers Music, z którymi skomponowali wcześniej nominowaną
do nagrody BAFTA ścieżkę dźwiękową do „Planety Ziemia II”, a także docenioną przez krytyków muzykę do „Błękitnej Planety II” i „Mroźnej Planety II”. Hans Zimmer przyznaje, że tworzenie ścieżki dźwiękowej dla serii przyrodniczych BBC jest dla niego nieodmiennie zaszczytem,
ponieważ „nie ma historii bardziej epickich niż te, które każdego dnia w naturalny sposób mają miejsce w ekosystemie naszej planety”.

Kto stoi za realizacją „Planety Ziemi III”?

„Planeta Ziemia III” to seria ośmiu sześćdziesięciominutowych odcinków wyprodukowana przez
BBC Studios Natural History Unit i zrealizowana w koprodukcji z BBC America, ZDF i France Televisions oraz we współpracy z The Open University dla BBC. Producentem wykonawczym jest Mike Gunton, a producentem serii Matt Brandon.

Dział Historii Naturalnej BBC Studios

BBC Studios Natural History Unit produkuje najsłynniejsze na świecie programy przyrodnicze, które obejrzało ponad miliard widzów na całym świecie („Mroźna Planeta II”, „Błękitna Planeta II”). Wytwórnia zrealizowała przełomowe technologicznie programy, także na żywo, jak i seriale dla dzieci. Dorobek działu NHU obejmuje m.in. tytuły „Siedem światów, jedna planeta” czy „Zielona Planeta” prezentowane przez Sir Davida Attenborough, familijną serię „Andy dookoła świata”, a także programy produkowane dla Discovery, Apple TV+, NBCU, National Geographic i BBC America. Natural History Unit jest częścią BBC Studios.

Zrównoważona produkcja

„Planeta Ziemia III” kontynuuje dyskusję na temat globalnego zaniku dzikiej przyrody. Seria stanowi wyraz naszej determinacji, aby w tworzonych i emitowanych przez nas treściach uwzględniać tematykę ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, dlatego ważne jest dla nas, aby były one również stałym elementem sposobu funkcjonowania BBC.

Pracujemy nad rozwiązaniami mającymi na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez naszą branżę, aby chronić bioróżnorodność świata, z którym wchodzimy w interakcje i jednocześnie poszerzać wiedzę naszych odbiorców na temat zmian klimatycznych i działań niezbędnych do osiągnięcia zerowego poziomu emisji netto (zgodnie z ustalonymi dla BBC
w 2021 roku kryteriami SBTi1).

Koncentrujemy się również na ochronie środowiska naturalnego, które nas otacza. Aktualnie wdrażamy rekomendacje Grupy Roboczej ds. Ujawniania Informacji Finansowych Związanych ze Środowiskiem Naturalnym (TNFD), które pomagają organizacjom w raportowaniu ryzyka związanego z utratą bioróżnorodności i degradacją ekosystemów. W ramach projektu BBC bada swój własny wpływ operacyjny na środowisko i przeprowadziło wstępne badanie śladu bioróżnorodności we współpracy ze specjalistycznym zespołem z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Pierwszy odcinek będzie można oglądać w niedzielę 4 lutego o godz. 11:00 lub o 21:00 na kanale BBC Earth. Kolejne odcinki emitowane będą co tydzień o tych samych porach.

foto. BBC Studios

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *