„Powstanie w warszawskim getcie – przemilczane fakty” w Planete+

19 kwietnia 1943 roku niemieckie siły zbrojne wkroczyły do warszawskiego getta w celu jego ostatecznej likwidacji. Wojska SS napotkały jednak na zbrojny opór ludności zamieszkującej ten obszar. Mimo tego niezaprzeczalnego aktu heroizmu, części powstańców nigdy nie oddano należytego hołdu. Z okazji 76. rocznicy powstania w getcie warszawskim, widzowie Planete+ będą mieli szansę zobaczyć dokument, który przywraca pamięć o żołnierzach Żydowskiego Związku Wojskowego. Premiera programu „Powstanie w warszawskim getcie – przemilczane fakty” odbędzie się w czwartek, 18 kwietnia o godzinie 22:00.

 

W przeddzień Paschy, najważniejszego święta żydowskiego, niemieckie wojska wyposażone w czołgi, miotacze ognia i karabiny maszynowe wkroczyły za mur getta. Naprzeciw oddziałów SS stanęła armia kilkuset młodych Żydów i Żydówek, uzbrojona w proste pistolety i koktajle Mołotowa. Jedną z organizacji, która zrzeszała walczących był Żydowski Związek Wojskowy.

Jego celem była lepsza organizacja żołnierzy i wyposażenie ich w sprzęt bojowy. Związek ten współpracował również z polskimi strukturami podziemnymi m.in. ze Związkiem Walki Zbrojnej. Pomijany zupełnie w dzisiejszej historii ŻZW stoczył podczas powstania w getcie jedną z największych bitew, która miała miejsce 19-22 kwietnia na placu Muranowskim. Dokument opowiada o bohaterach, których ofiara nie wpisuje się w oficjalny dyskurs dotyczący Holokaustu.

To oni pomimo swego tragicznego położenia odważyli się sprzeciwić zbrojnej potędze wojsk SS, tymczasem podręczniki do nauki historii o nich milczą. Co do tego doprowadziło? W jaki sposób obowiązująca doktryna polityczna wpływa na to, o kim pamiętamy, a kto popada w niełaskę historyków?

Powstanie w warszawskim getcie – przemilczane fakty 
(Ghetto Uprising: The Untold Story)
film dokumentalny, Izrael, 2017, 61 min
Film w paśmie: HISTORIA XX WIEKU
Premiera: czwartek, 18 kwietnia o godz. 22:00


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *