Prasa - Ksiązka

Premiera książki „Pandemia. Raport z frontu”

Paweł Kapusta, autor bestsellerów „Gad” i „Agonia” oraz redaktor naczelny serwisu WP SportoweFakty, prezentuje kolejną reporterską książkę. „Pandemia. Raport z frontu” odsłania, co działo się na linii frontu podczas pierwszej fali zachorowań na koronawirusa i przedstawia osobiste doświadczenia po zakażeniu się Covid-19.

 

Koronawirus zmienił życie większości z nas, a rzeczywistość, w której żyjemy staramy się oswoić mianem „nowej normalności”. Paweł Kapusta opisuje, jak wyglądały pełne napięcia, obaw i dramatów pierwsze tygodnie pandemii w Polsce. Jak radzili sobie ratownicy medyczni, pielęgniarki, diagności laboratoryjni, ale także przedstawiciele innych zawodów – sprzedawcy, nauczyciele czy listonosze, czyli osoby bezpośrednio stawiające czoła nowemu zagrożeniu.

Wszystko to znajduje się w zbioru reportaży, które ukazywały się na łamach serwisów WP. „Pandemia. Raport z frontu” uzupełnia je o zupełnie nowe teksty, również osobiste przeżycia autora po zakażeniu się Covid-19.

 

 

Pierwotnie swoje teksty miałem oprzeć na rozmowach z przedstawicielami zawodów medycznych, ale bardzo szybko okazało się, że pandemia, obostrzenia i lockdown wpływają na każdego z nas. Poza tym, gdy materiał był już praktycznie gotowy, na początku sierpnia zostałem poinformowany, że miałem kontakt z osobą chorą. Kilka dni później otrzymałem pozytywny wynik testu. Na własnej skórze mogłem sprawdzić, jak funkcjonuje lub nie funkcjonuje system, zbiór reportaży z frontu walki z pandemią stał się również moją osobistą historią mówi Paweł Kapusta.

Wśród nowych materiałów można przeczytać m.in. pogłębione wywiady z „twarzami” walki z pandemią: byłym ministrem zdrowia, profesorem Łukaszem Szumowskim, który odpowiada w wywiadzie, czy ma sobie cokolwiek do zarzucenia i co myśli, gdy patrzy w lustro oraz profesorem Krzysztofem Simonem. Głos zabierają także profesorowie Witold Orłowski i Marcin Król. „Pandemia. Raport z frontu” ukazała się nakładem Wydawnictwa Insignis.

Paweł Kapusta urodził się 22 października 1989 w Żarach. Ukończył nauki polityczne i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Od lipca 2020 roku jest redaktorem naczelnym serwisu WP SportoweFakty. Pracował, jako korespondent na piłkarskich mistrzostwach świata w Republice Południowej Afryki, Brazylii i Rosji oraz na polsko-ukraińskim i francuskim Euro. Wcześniej publikował w tygodniku „Piłka Nożna”, a od 2016 roku pracuje w Wirtualnej Polsce. Od 2017 roku na łamach WP Magazynu publikuje reportaże o tematyce społecznej. Był nominowany do European Press Prize, zdobył nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za tekst „Trudno kogoś ratować, gdy życie rozlewa się po podłodze”. Był także dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy. Został finalistą nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Autor książek „Agonia”, „Gad” oraz „Pandemia. Raport z frontu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *