Technologia - Promocje

Samsung wybrany przez Vodafone Rumunia do wdrożenia otwartej sieci RAN

Największe miasta Rumunii zostaną połączone za pomocą zaawansowanych rozwiązań 2G, 4G i 5G Open RAN firmy Samsung, przechodząc tym samym na nowoczesną i otwartą architekturę sieciową.

 

Samsung Electronics Co. Ltd. ogłosił, że został wybrany przez Vodafone Rumunia do wdrożenia zwirtualizowanej architektury sieci RAN (Radio Access Network), czyli vRAN i rozwiązań radiowych na potrzeby wdrożenia sieci Open RAN w Rumunii. To komercyjne wdrożenie obejmie główne ośrodki miejskie w Rumunii i zapewni klientom Vodafone wysokiej jakości stabilne usługi sieci komercyjnej.

Samsung dostarczy rozwiązania vRAN obsługujące multi-RAT, rozwiązania automatyzacji, trójzakresowe radia zgodne z architekturą Open RAN, a także radia 5G Massive MIMO. Trójzakresowe radio firmy Samsung łączy pasma częstotliwości 700 MHz, 800 MHz i 900 MHz w jednym kompaktowym urządzeniu obsługującym sieci 2G, 4G i 5G, umożliwiając zwiększenie przepustowości i elastyczności sieci przy mniejszym zapotrzebowaniu na powierzchnię.

Oparte na oprogramowaniu rozwiązanie vRAN firmy Samsung obsługuje wiele generacji technologii sieciowo – telekomunikacyjnych na jednej platformie – w tym 2G – co jest ważne z punktu widzenia Internet of Small Things (IoST), komunikacji maszyna-maszyna (M2M) i komunikacji głosowej na potrzeby usług roamingu w Europie.

– Dynamika wdrażania technologii Open RAN w Vodafone i wśród innych naszych partnerów rośniepowiedział Alberto Ripepi, Dyrektor Grupy Vodafone ds. Sieci. – W miarę jak nowe technologie, takie jak generatywna sztuczna inteligencja, zakorzeniają się w przedsiębiorstwach, fabrykach i placówkach opieki zdrowotnej, będą wymagały wsparcia ze strony potężnych i inteligentnych sieci komunikacyjnych. Otwarta sieć RAN została zaprojektowana właśnie do tego.

„Podczas gdy nasza współpraca z Vodafone w całej Europie nabiera tempa, wdrożenie rozwiązania w Rumunii będzie kamieniem milowym podkreślającym nasze zaangażowanie w innowacje sieciowe”powiedział Woojune Kim, Prezes i Dyrektor działu Biznes Sieciowy w spółce Samsung Electronics. „Nasze pionierskie rozwiązania sieciowe zdynamizują transformację Vodafone Rumunia, zapewniając elastyczny i skuteczny sposób na wykorzystanie pełnego potencjału Open RAN. Nie możemy się doczekać połączenia naszych różnorodnych doświadczeń, by na nowo ukształtować przyszłość komunikacji.”

Ogłoszenie jest następstwem ubiegłorocznego pilotażowego projektu Samsung zrealizowanego wspólnie z Vodafone w Rumunii. Firmy zrealizowały pierwsze połączenia 4G za pośrednictwem współdzielonej komercyjnej otwartej sieci RAN na obszarach wiejskich Rumunii. Samsung współpracuje z Vodafone w celu wspierania inicjatywy Open RAN zarówno na wsi, jak i miastach, pomagając operatorowi w przejściu na architekturę sieci otwartej.

Od uruchomienia pierwszej w Wielkiej Brytanii stacji 5G Open RAN w 2022 r. Vodafone i Samsung testują tę technologię na miejskich terenach poprzemysłowych, osiągając wskaźniki wydajności porównywalne do wcześniejszych lub lepsze. W miarę kolejnych postępów w Europie, w sierpniu 2023 r. firmy ogłosiły masowe wdrożenie Open RAN w Wielkiej Brytanii, co stanowi kluczowy etap planu Vodafone zakładającego wyposażenie 30% wszystkich swoich europejskich lokalizacji w Open RAN do 2030 roku.

Samsung jest pionierem w skutecznym dostarczaniu kompleksowych rozwiązań 5G, w tym chipsetów, modułów radiowych i rdzeni. Samsung przekonuje branżę do rozwoju sieci 5G ciągłymi badaniami i rozwojem, dzięki którym powstał wiodący na rynku pakiet produktów – od vRAN 3.0, poprzez Open RAN i Core, aż po rozwiązania dla sieci prywatnych i narzędzia do automatyzacji oparte na sztucznej inteligencji. Obecnie firma dostarcza operatorom komórkowym rozwiązania sieciowe, które zapewniają łączność setkom milionów użytkowników na całym świecie.

foto. Samsung Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *