Styczeń na kanałach z portfolio BBC Studios

Styczniowe propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

Komisarz Maigret
(Maigret)
Od poniedziałku 14 stycznia, godz. 22:30
Sezon 2 (odcinek 1)

Niezastąpiony Rowan Atkinson powraca jako legendarny francuski detektyw Jules Maigret.
Wszelkie poszlaki w sprawie śmierci handlarza diamentów z Antwerpii wskazują na jedną osobę – Carla Andersena, duńskiego obywatela mieszkającego na przedmieściach Paryża. Mimo to, ku irytacji starego przyjaciela inspektora Grandjeana, Maigret go nie aresztuje. Dlaczego więc ciało kupca znaleziono w rezydencji Andersena? Dlaczego jego siostra wciąż przebywa w swoim pokoju? Kto ma najwięcej do ukrycia?

Ojciec Brown
(Father Brown)
Od wtorku 15 stycznia, godz. 21:00
Sezon 6 (10 odcinków)

Ojciec Brown powraca w kolejnym sezonie uroczego serialu opartego na podstawie opowiadań detektywistycznych G.K. Chestertona. Obdarowany talentem rozwiązywania zagadek kryminalnych ksiądz z parafii Kembleford ma przed sobą kolejne wyzwania, a jego poczynania wspierają m.in. sekretarz parafii Pani McCarthy oraz zbuntowana Bunty.

Ostatnimi czasy w miasteczku sporo się dzieje. Zawody w kręgielni zamieniają się w miejsce zbrodni, w domu opieki dochodzi do tajemniczej śmierci a szkolna uroczystość szkolna kończy się tragicznie. Tylko jedna osoba potrafi rozwiązać te wszystkie zagadki. Jest nią poczciwy ojciec Brown.

Top of the Lake
(Top of the Lake)
Od wtorku 22 stycznia, godz. 22:30
Sezon 2 (6 odcinków)

Kontynuacja nagrodzonego nagrodami Emmy i Golden Globe serialu napisanego i wyreżyserowany przez zdobywczynię Oscara Jane Campion. Do zdobywczyni Złotego Globu Elizabeth Moss w najnowszym sezonie dołączają Nicole Kidman oraz Gwendoline Christie

Po pięciu latach od wydarzeń w rodzinnej Nowej Zelandii detektyw Robin Griffin powraca do Sydney, by odbudować swoje życie. Gdy na plaży Bondi znalezione zostaje ciało młodej Azjatki, Robin odkrywa, że dziewczyna nie zginęła przez przypadek. Ma też nadzieje, że śledztwo pomoże jej zmierzyć się z własnymi problemami. Policjantka desperacko próbuje odnaleźć córkę, którą porzuciła zaraz po narodzinach. Szybko okazuje się, że nastoletnia Mary jest tak samo uparta jak jej biologiczna matka. Łączy ją też podejrzany związek ze starszym mężczyzną.

Śledztwo zaprowadzi Robin do najciemniejszych zakątków miasta, ale przybliży ją też do sekretów własnego serca bardziej, niż mogłaby się tego spodziewać.

 

 

Jajko: cud natury
(Attenborough’s Wonder Of Eggs)
Czwartek 3 stycznia, godz.19:55

David Attenborough odkrywa tajemnice jednego z cudów natury, jakim jest jajko. To niesamowita struktura, w której rozwija się i żywi nowe życie. Chroni ona pisklę przed światem zewnętrznym,
a jednocześnie umożliwia mu oddychanie.

Jajko jest na tyle wytrzymałe, by utrzymać ciężar wysiadującego je rodzica, a jednocześnie na tyle kruche, by pisklę mogło samo wydostać się na zewnątrz. Z czego jest zbudowane, dlaczego ma tak charakterystyczny kształt? Czym w ogóle jest proces składania jaj? David Attenborough śledzi cykl życia od poczęcia do wylęgu.

Wyjaśnia tajemnice tego cudu natury, a przy okazji opowiada ciekawe historie o obyczajach różnych gatunków ptaków, od zamieszkujących jeziora łabędzi po górskie życie nurzyków zwyczajnych.

Cała prawda o fitnessie
(The Truth About Getting Fit)
Czwartek 3 stycznia, godz. 23:00

Nie masz czasu iść na siłownię, a myśl o porannym biegu grozi wysypką? Teraz, dzięki przełomowym wynikom badań, możesz zadbać o kondycję i zdrowie w możliwie najmądrzejszy sposób, jednocześnie przy minimalnym wysiłku.

To nie jest program o tym, jak dać się zwieść obietnicom o smukłej sylwetce i sześciopaku na brzuchu – to porcja wiarygodnych danych naukowych na temat niesamowitego związku między naszą aktywnością fizyczną a zachowaniem zdrowia. Oto przewodnik, z którego dowiecie się, jak rozsądnie ćwiczyć oraz dbać o kondycję i dobre samopoczucie bez konieczności spędzania godzin w leginsach i bez abonamentu w klubie fitness.

Żyj zdrowiej i dłużej
(Live Well For Longer)
Od wtorku 8 stycznia, godz. 23:00
Sezon 1 (4 odcinki)

Doktor Tamal Ray, dziennikarka kulinarna Kate Quilton oraz reporter Morland Sanders przyglądają się różnorodnym produktom oraz zagadnieniom, które mają wpływ na długość naszego życia.

Rozmawiają m.in. o wpływie stresu na nasze zdrowie, męskiej antykoncepcji oraz syntetycznym alkoholu, który nie powoduje kaca. Sprawdzają także czy śpiewanie obniża poziom kortyzolu, badają wpływ smogu na serce oraz przybliżają wyniki najnowszych badań dotyczących sprawności mózgu.

Największe zwierzęta świata
(Nature’s Biggest Beasts)
Czwartek 10 stycznia, godz. 19:55

Wielkie zwierzęta zawsze budziły ludzkie emocje. Posiadanie większych rozmiarów jest nie tylko zaletą, lecz także wyzwaniem. Żyrafa musi kontrolować ciśnienie krwi z powodu swojej długiej szyi, a ogromny apetyt smoka z Komodo zmusza go do polowania na zwierzynę o wadze dziesięciokrotnie przewyższającej jego własną.

Wielkie zwierzęta na co dzień podejmują ogromne wysiłki, by przetrwać. Oto opowieści o życiu największych stworzeń na Ziemi.

Niezwykłe moce ludzkiego ciała
(The Extraordinary Powers of the Human Body)
Od środy 16 stycznia, godz. 23:00
Sezon 1 (6 odcinków)

Program, w którym za pomocą pomysłowych eksperymentów rozszyfrowujemy mechanizmy działania mózgu i ludzkiego ciała. Przedstawiamy też śmiałków, którzy za nic mają fizyczne oraz psychiczne ograniczenia organizmu i przesuwają kolejne granice wydajności.

Od naukowców dowiemy się m.in., że nasz szkielet regeneruje się co 10 lat; dlaczego używamy tylko 10 procent wydajności płuc; że zawroty głowy są powodowane przez czynniki psychologiczne oraz jak hormony dobrego samopoczucia wydzielane przez mózg mogą uratować nam życie.

 

 

Top Gear: zimowe szaleństwa
(Top Gear: Winter Blunderland)
Od wtorku 1 stycznia, godz. 22:30
Seria 1 (3 odcinki)

Najlepsze motoryzacyjne popisy na śniegu i lodzie w wykonaniu Clarksona, Maya oraz Hammonda. Kompilacja ulubionych momentów z klasycznego „Top Gear”. Czy kombajn można przekształcić w pług śnieżny? Jak daleko może wyskoczyć Mini z napędem rakietowym? Czy Jaguar przyda się do skonstruowania wyciągu narciarskiego? Na te i inne ważne pytania spróbuje odpowiedzieć trio dobrze obeznane w stąpaniu po cienkim lodzie.

Cuda inżynierii
(Impossible Engineering)
Od poniedziałku 7 stycznia, godz. 22:30
Seria 4(10 odcinków)

Seria dokumentalna przedstawiająca pionierskie osiągnięcia nowoczesnej inżynierii, których realizacja możliwa była dzięki niesamowitej pomysłowości ich konstruktorów. Od innowacyjnych rozwiązań zastosowanych podczas budowy stadionu olimpijskiego w Monachium po pierwsze turbiny wiatrowe w szkockim Blyth – w każdym odcinku analizujemy osiągnięcia nauki, dzięki którym konstruktorzy i budowniczy mogli stworzyć współczesne cuda inżynierii.

Ostatnie godziny I wojny światowej
(WW1: The Final Hours)
Środa 9 stycznia, godz. 22:30

8 listopada 1918 roku Anglik, Francuz i Niemiec sekretnie spotkali się w wagonie kolejowym w lasku Compiègne pod Paryżem. Celem trzydniowych rozmów było wypracowanie kompromisu między państwami Enteny a Cesarstwem Niemieckim oraz zażegnanie toczącej się od czterech lat krwawej wojny, której skutkiem były miliony ludzkich ofiar.

Sto lat po zakończeniu I wojny światowej historycy analizują wydarzenia poprzedzające zawieszenie broni oraz konsekwencje rozejmu, który miał ogromny oraz katastrofalny wpływ na sytuację geopolityczną w Europie XX wieku.

Historycy przyglądają się sytuacji z perspektywy trzech kluczowych graczy w pociągu oraz ważnych osób, które ich tam wysłały. Analizują także konsekwencje, jakie rozejm w Compiègne miał dla krajów, które reprezentowali. To opowieść o końcu jednej wojny
i początku następnej.

Gliniarze z kamerami
(Cops UK: Bodycam Squad)
Od środy 16 stycznia, godz. 22:30
Seria 3 (16 odcinków)

Serial dokumentalny przedstawiający codzienną pracę policjantów w angielskim hrabstwie Staffordshire. Pracownicy tamtejszej policji walczą z przestępczością, pilnują porządku w jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem przekroju społecznego regionów Wielkiej Brytanii.

Funkcjonariusze mają przyczepione do mundurów miniaturowe kamery, dzięki którym mogą rejestrować zdarzenia, w których uczestniczą, a sami są bezpieczniejsi podczas czynności operacyjnych. Nagrania zarejestrowane przez policyjne kamery uświadamiają, z jak różnorodnymi i niebezpiecznymi sytuacjami oficerowie mają do czynienia na codziennej służbie.

Milionerzy z Jeremym Clarksonem
(Who Wants To Be A Millionaire?
Od piątku 25 stycznia, godz. 22:30
Seria 1 (7 odcinków)

Najpopularniejszy teleturniej na świecie powraca
w nowej odsłonie i z nowym prowadzącym.
Każdy z uczestników ma przed sobą 15 pytań, które doprowadzą go do wygranej – miliona funtów.
W trakcie gry może skorzystać z trzech kół ratunkowych, takich jak: telefon do przyjaciela, pytanie do publiczności oraz pół na pół.

Czwartym kołem jest możliwość konsultacji z prowadzącym. A jest nim nikt inny jak sam Jeremy Clarkson. Jego barwna osobowość na pewno przyda nieco kolorytu temu uwielbianemu przez całe rodziny klasycznemu teleturniejowi.

W Ameryce Trumpa
(Trump’s America: Travels with Ed Balls)
Od piątku 25 stycznia, godz. 23:30
Sezon 1 (3 odcinki)

Ameryka Donalda Trumpa pełna jest politycznych napięć. Były polityk Ed Balls postanawia zbadać ich przyczynę. Wybiera się na Głębokie Południe USA, uważane za najbardziej konserwatywną część kraju. Większość mieszkańców wszystkich siedmiu stanów to zwolennicy Trumpa. Jest to region pełen kontrastów. Składa się z miast zarówno zróżnicowanych etnicznie, jak i zamieszkałych w większości przez białych mieszkańców. Tutaj sąsiadują ze sobą najbogatsi i najbiedniejsi obywatele państwa.

Prowadzący chce poznać podzielone społeczności i staje się częścią ich codzienności. Niezależnie, czy są to zagorzali zwolennicy Konfederacji, nowo mianowani urzędnicy do spraw imigracji, ofiary strzelaniny w Parkland czy milionerzy z kręgu przyjaciół Trumpa. Czy są zadowoleni ze swojego prezydenta? Jak zagłosują w najbliższych wyborach?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *