Prasa - Ksiązka

„Supermiasta i Superregiony 2023” – redakcje i czytelnicy „Wyborczej” będą szukać współczesnych ikon architektonicznych

17 marca 2023 r. rozpoczęła się czwarta edycja „Supermiast i Superregionów” – akcji organizowanej przez redakcje lokalne „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl. Tym razem jej głównym motywem są poszukiwania współczesnych ikon architektonicznych.

 

„Supermiasta i Superregiony” to projekt, w ramach którego na łamach „Gazety Wyborczej” oraz w serwisie Wyborcza.pl redakcje lokalne dyskutują z czytelnikami, samorządowcami i aktywistami o tym, co jest w naszym otoczeniu najistotniejsze.

Głównym tematem tegorocznej, czwartej już edycji projektu – połączonej z plebiscytem dla czytelników – będzie poszukiwanie współczesnych ikon architektonicznych miast i regionów. Temat ten łączy w sobie wątki z poprzednich edycji, a zarazem jest wyprawą w przeszłość. Organizatorzy chcą bowiem rozmawiać o tym, co wybrane po 1990 r. samorządy stworzyły w przestrzeni miejskiej, ale też zastanowić się, w jakim kierunku powinny iść kolejne zmiany.

– Przez długie dekady myśląc o Warszawie, w pierwszej chwili widzieliśmy Pałac Kultury i Nauki, w Gdańska – bramę Żuraw, a w Katowicach – Spodek. Ale wiele się zmieniło – ostatnie 33 lata funkcjonowania samorządu terytorialnego to czas ekstremalnie szybkiego rozwoju polskich miast. Powstało mnóstwo pięknych nowych budynków, obiektów, zrewitalizowano także wiele tych z przeszłości. W czwartej edycji naszego plebiscytu “Supermiasta i Superregiony” z naszymi czytelnikami chcemy znaleźć współczesne ikony naszych miast i regionów. Zapraszamy do dyskusji na łamach, a już wkrótce do głosowanimówi Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej” i szef redakcji lokalnych dziennika.

Akcja „Supermiasta i Superregiony 2023” podzielona jest na kilka etapów. W pierwszym – rozpoczynającym się dziś, 17 marca br. – redakcje lokalne „Wyborczej” zachęcają czytelników, by wskazali najbardziej ikoniczne pod względem projektu przestrzenie w swoich regionach. Zgłoszenia przyjmowane będą do 2 kwietnia br.

W drugim etapie akcji czytelnicy będą mogli w głosowaniu wskazać, które miejsca zasługują na miano nowych ikon architektonicznych miast i regionów. Plebiscyty w serwisach lokalnych Wyborczej.pl rozpoczną się 5 kwietnia br. Finał głosowania zaplanowany został na 23 kwietnia br. Natomiast wyniki zostaną ogłoszone 28 kwietnia br.

Tegoroczną akcję „Supermiasta i Superregiony” zakończy uroczysta gala w siedzibie „Gazety Wyborczej” przy ul. Czerskiej w Warszawie, która odbędzie się 24 maja. Wezmą w niej udział prezydenci miast, marszałkowie województw oraz dziennikarki i dziennikarze „Gazety Wyborczej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *