„SuperMiasta” – plebiscyt i akcja „Gazety Wyborczej” na 30-lecie samorządów w Polsce

W piątek, 13 marca 2020 r. we wszystkich wydaniach lokalnych „Gazety Wyborczej” rozpocznie się akcja „SuperMiasta”, przygotowana w związku z 30. rocznicą pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. W publikacjach redakcyjnych czytelnicy i internauci będą mogli ocenić, jak zmieniły się w tym czasie nasze miasta, życie i otoczenie, a w specjalnym plebiscycie zagłosują na największe lokalne osiągnięcia. Dodatkowo dziennikarki i dziennikarze wydań lokalnych „Wyborczej” wybiorą wyróżniające się „SuperMiasta”, których włodarze zostaną nagrodzeni podczas uroczystego finału akcji w kwietniu br. Projekt będzie też wspierać specjalny magazyn „SuperMiasta”, którego dwa numery ukażą się wraz z ogólnopolskim wydaniem dziennika.

 

 

 

 

 

– W tym roku mija 30 lat od pierwszych w historii wyborów samorządowych w III RP. Gdy spojrzymy na szare zdjęcia naszych miast z 1990 r., zobaczymy, jak gigantyczną drogę w tym czasie pokonaliśmy. Drogi, mosty, tunele, obwodnice. Parki, bulwary, ścieżki rowerowe. Wyremontowane rynki, nowe osiedla i szkoły. Budżety obywatelskie, rady dzielnic, panele obywatelskie. Te największe projekty – jak Euro 2012, i te w skali mikro – jak integrujące sąsiadów święta ulic. Nie mam wątpliwości: utworzenie samorządów, wzmocnionych następnie reformą z 1999 r., to jeden z największych sukcesów odnowionej Polskimówi Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” i szef redakcji lokalnych. – 30. rocznica powstania samorządów do dobry pretekst do refleksji i podsumowania, co się udało i z czego jesteśmy dumni. W akcji „SuperMiasta” chcemy chwalić się naszymi wspólnymi osiągnięciami. Chcemy doceniać sukcesy, pokazywać zmiany. Zaangażujemy czytelników do wspólnego wybierania największych osiągnięć i pokażemy, że warto współdziałać, podnosić jakość życia i zmieniać przestrzeń wokół siebie.

Od 13 marca br. na łamach lokalnych wydań „Gazety Wyborczej” i w serwisach lokalnych Wyborcza.pl będą pojawiać się publikacje pod hasłem „SuperMiasta”. Czytelnicy poznają m.in. listę ok. 200 miejsc i inicjatyw, które są dumą poszczególnych miejscowości.
Wszystkie redakcje będą zbierać propozycje mieszkańców do plebiscytu na największe sukcesy w ich miastach odniesione w ciągu ostatnich 30 lat. Głosowanie na najciekawsze nominacje rozpocznie się pod koniec marca, a zwycięzców poznamy w połowie kwietnia 2020 r.

Oprócz tego dziennikarki i dziennikarze ze wszystkich redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej”, którzy na co dzień piszą o różnych aspektach funkcjonowania swoich miast, zdecydują o przyznaniu nagród „Gazety Wyborczej” dla wyjątkowych „SuperMiast”. Okazją do wspólnego świętowania 30-lecia samorządów w Polsce będzie gala, która odbędzie się warszawskiej siedzibie „Wyborczej” 22 kwietnia 2020 r.*

Dodatkowo, do ogólnopolskiego wydania „Gazety Wyborczej” dołączone zostaną dwa specjalne magazyny poświęcone „SuperMiastom” – 22 kwietnia i 18 czerwca br. Pierwsze wydanie poświęcone będzie osiągnięciom minionego 30-lecia, a drugie perspektywom na przyszłość.

Akcję „SuperMiasta” wspiera autopromocja w wydaniach „Gazety Wyborczej”, na Wyborcza.pl i na profilach redakcji w mediach społecznościowych.

* Organizatorzy akcji zastrzegają sobie możliwość zmiany terminu gali z uwagi na sytuację związaną z zagrożeniem koronawirusem w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *