MediaTVPZapowiedzi TV

Święta i Nowy Rok na antenach TVP

 

 

Seriale dokumentalne:

„Historia w postaciach zapisana”

Premierowe odcinki znanej i lubianej przez widzów TVP Historia serii biograficznej pokazującej losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej.

Wigilia godz. 20:05 Ludwik XV i Maria Leszczyńska – wierność po francusku premiera w TVP Historia

Mariaż króla Francji z polską księżniczką był ogromnym zaskoczeniem dla wszystkich. Gdy 27 maja 1725 r. władca osobiście zapowiedział swoje małżeństwo, zadziwienie, ale także i rozczarowanie, były powszechne. Paryski adwokat Edmond-Jean-Francois Barbier w swoim pamiętniku zanotował nawet, że „w gruncie rzeczy w żaden sposób nie przystoi ono królowi Francji”. Sytuacja wydaje się jeszcze bardziej zadziwiająca gdy się weźmie pod uwagę, że Ludwik XV był już zaręczony. Cztery lata wcześniej pomysł mariażu Ludwika z Marianną Wiktorią, córką króla Hiszpanii Filipa V Burbona, wysunął sam… król Filip.

25 grudnia godz. 20:05 Cesarzowa Sisi miłość, chwała i tragedia premiera w TVP Historia

Miała wieść życie jak z bajki, ale nie umiała odnaleźć się w rolach żony i matki. Znienawidzona przez teściową, zdradzana przez męża, opanowana obsesją piękna, pogrążyła się w depresji i anoreksji. Prawdziwa historia Sisi niewiele ma wspólnego z romantycznym mitem… Jak bardzo była nieszczęśliwa?

26 grudnia godz. 20:35 – Maria Karolina – niezłomna królowa Neapolu premiera w TVP Historia

Trzynaste dziecko – dziesiąta córka Franciszka I Lotary HYPERLINK “https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_I_Lotary%C5%84ski”ńskiegocesarza niemieckiego i Marii Teresy Habsburg, arcyksiężnej austriackiej, królowej Czech i W HYPERLINK “https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99gry”ęgier. Ukochana siostra Marii Antoniny Austriaczki – królowej Francji. Maria Karolina zdominowała swojego męża i to ona faktycznie sprawowała władzę w ich królestwie. Na początku Wielkiej Rewolucji Francuskiej królowa sympatyzowała z rewolucjonistami, ale kiedy obalono monarchię we Francji, a następnie zgilotynowano króla Ludwika XVI i królową Marię Antoninę zmieniła zdanie.

Królowa i jej małżonek byli przerażeni wydarzeniami we Francji i dzięki poparciu Johna  HYPERLINK “https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Acton_(baronet)” HYPERLINK “https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Acton_(baronet)” HYPERLINK “https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Acton_(baronet)”Actona i ambasadora Wielkiej Brytanii – Williama Hamiltona, Maria Karolina przekonała męża do utworzenia w 1798 roku armii neapolitańskiej i sycylijskiej. Armia ta wystąpiła przeciw rewolucyjnej Francji razem z innymi państwami, w ramach I koalicji antyfrancuskiej. Pokój z Francją zawarto jednak już w roku 1796….

„Tajemnice początków Polski” cykl

Wsparty o krzyż i miecz książę Mieszko I, trzymająca zapaloną świecę księżniczka Dobrawa, a w tle wody jeziora lednickiego z wyspą nad, którą krążą orły. Scena na obrazie Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa” stała się symbolem dla pokoleń Polaków. Czy rzeczywiście obrazuje ona historię Polski? Najnowsze badania naukowców dzieło wyobraźni artysty potwierdzają tylko częściowo. Wokół najdawniejszej historii Polski i początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich nadal toczą się gorące naukowe spory. TVP Historia przedstawia je w cyklu fabularyzowanych filmów dokumentalnych „Tajemnice początków Polski” realizowanym przez Zdzisława Cozaca.

„Ukryte Gniazdo Dynastii”

24 grudnia, godz. 17.05

Czy założyciele Polski – Piastowie byli z Gniezna czy z Kalisza? A może z Moraw, albo z Rusi lub Skandynawii? Każda z tych koncepcji jest niewykluczona, a pasjonujące historyczne śledztwo mające na celu ustalenie prawdziwego miejsca narodzin dynastii Piastów przedstawia film dokumentalny „Ukryte gniazdo dynastii”. Była druga połowa X wieku, gdy zachód Europy usłyszał o silnym władcy puszczańskich terenów, uważanych wcześniej za pogańską dzicz. Mieszko I, „Król Północy” – jak nazywali go kronikarze, na terenie dzisiejszej Wielkopolski wznosił nowe grody i podbijał nowe terytoria. Kiedy przyjął chrzest w 966 r. dołączył do grona liczących się władców. Gdy władzę po nim przejął jego syn Bolesław Chrobry, młode państwo jeszcze zyskało na znaczeniu, czego dowodzi choćby bezprecedensowa w ówczesnych realiach politycznych wizyta Cesarza Ottona III w 1000 r. Jak to się stało, że w niespełna pół wieku nieznany wcześniej ród Piastów zdołał zbudować od podstaw organizm państwowy budzący respekt sąsiadów? Kim byli pomysłodawcy i twórcy państwa nazwanego w początku XI w. Polską? Czy Mieszko I i jego przodkowie pochodzili „stąd”, czy byli przybyszami z daleka?

„Krzyż i korona”

25 grudnia, godz. 17.10

Film powstał z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. Komputerowe animacje oraz historyczne rekonstrukcje pozwalają widzom nie tylko poznawać historię, ale także poczuć atmosferę sprzed tysiąca lat. O najdawniejszej i pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji historii opowiadają historycy i archeolodzy, nadal prowadzący badania nad tym okresem w dziejach. Prezentując wyniki swoich badań i spierając się ich interpretację szukają odpowiedzi na pytania: .dlaczego Mieszko I przyjął chrzest – co mógł na tym zyskać, a co stracić, kiedy i gdzie ochrzczono naszego pierwszego historycznego władcę, jakie ślady religii chrześcijańskiej z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego przetrwały do naszych czasów, dlaczego chrześcijańską stolicą państwa pierwszych Piastów zostało Gniezno, od kiedy nasze państwo nazywa się Polską?

Opinie historyków przeplatają się z fabularyzowaną opowieścią o czasach pierwszych Piastów m.in. przybyciu Dobrawy do Mieszka, bitwie piastowskiego księcia z Wieletami, chrzcie Mieszka, niszczeniu pogańskich „bałwanów”, czy spotkaniu Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w Gnieźnie w 1000 r.  Film zamyka scena koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 r., która potwierdzała wysoką rangę wczesnopiastowskiej Polski w chrześcijańskiej Europie.

„Droga do królestwa”

26 grudnia godz. 17.25

Film ukazuje podbój przez Mieszka I ziem nad Odrą i Wisłą, które stały się fundamentem Polski. Jaki obszar zdołał opanować Mieszko I w czasie swoich rządów? Mapę jego państwa wydedukowano z mało precyzyjnego opisu granic zawartego w dokumencie zwanym Dagome iudex. Interpretacja ta budzi dziś wiele wątpliwości. Film jest próbą weryfikacji popularnej mapy państwa Mieszka I poprzez poszukiwanie jego śladów archeologicznych w różnych regionach naszego kraju.

„Droga od Chrystusa do Konstantyna”

Serial ten zabiera widzów w ekscytującą podróż do pięknych i ważnych historycznych miejsc, gdzie chrześcijaństwo miało swoje początki, to wciągająca przygoda przez cztery wieki i siedem krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Obecnie chrześcijaństwo jest największą religią na świecie, z ponad dwoma miliardami wyznawców.

Wigilia godz. 16:10 odc. 1. Narodziny Jezusa – Opowieść o narodzinach i życiu Jezusa od zwiastowania po śmierć na krzyżu. Rozważania o istocie chrześcijaństwa.

25 grudnia godz. 16:05 odc. 2 Wielki misjonarz – Historia niezwykłej metamorfozy Pawła z Tarsu. Ten wykształcony w Jerozolimie faryzeusz początkowo prześladował chrześcijan. W drodze do Damaszku doznał jednak objawienia i nawrócił się. Przemiana Pawła z Tarsu w św. Pawła – Apostoła Narodów

26 grudnia godz. 16:20 odc. 3 Wiek apostołów Ostatnie lata życia i działalności św. Pawła, jego pobyt w Atenach i Koryncie. Śmierć apostołów św. Piotra i św. Pawła. Sytuacja wyznawców Jezusa w Palestynie w I w. n.e.  Filmy fabularne

„Prymas. Trzy lata z tysiąca”

24 grudnia,  godz. 22:05

Na początku lat pięćdziesiątych komunistyczne władze PRL nasiliły politykę bezwzględnych represji wobec Kościoła Katolickiego w Polsce. Pod pretekstem antypaństwowej działalności aresztowano wielu biskupów i księży oraz przeprowadzono konfiskatę znacznej części majątku Kościoła. Kardynał Stefan Wyszyński w publicznych wystąpieniach zdecydowanie przeciwstawił się bezprawnemu postępowaniu władz. Ówczesny Prezes Rady Ministrów Towarzysz Bierut postanowił wyeliminować politycznego przeciwnika i zdecydował odizolować duchowego przywódcę. W wielkiej tajemnicy Wyszyński został wywieziony z Warszawy i osadzony w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim. Z więzienia w Rawiczu sprowadzony został także ksiądz Stanisław Skorodecki, skazany za naukę religii w szkole. Do Stoczka trafia również siostra Leonia. Ich zadaniem jest składanie relacji ze wszystkiego, co się dzieje wokół kardynała, a czego UB nie jest w stanie podejrzeć lub podsłuchać…

Reż. Teresa Kotlarczyk

Występują: Andrzej Seweryn, Maja Ostaszewska, Zbigniew Zamachowski

Polska 2000

„Kamerdyner”

25 grudnia godz. 21.55

Akcja filmu opowiada historię pruskiego rodu von Krauss zamieszkującego w okolicy Pucka, jak również miłości pomiędzy kaszubskim chłopcem Mateuszem a niemiecką arystokratką Maritą i rozgrywa się w latach 1900 – 1945. Scenariusz ukazuje powikłane losy trzech nacji zamieszkujących dawne polsko – niemieckie pogranicze na północnych Kaszubach, na którym linia granicy wytyczonej w Wersalu po I wojnie światowej podzieliła nie tylko ziemię, lecz także ludzi: Niemców, Kaszubów, Polaków, będąc przyczyną waśni, a często nienawiści. Scenariusz przebiega przez cztery dekady ukazując skomplikowane postawy i wybory, których mieszkający tu ludzie musieli dokonywać. Pruska antypolskość walczyła z kaszubskim patriotyzmem, co w 1939 roku zakończyło się masowym mordem popełnionym na tysiącach Kaszubów w lasach pod Piaśnicą. Kamerdyner to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.

Reż. Filip Bajon

Występują: Janusz Gajos, Anna Radwan, Sebastian Fabijański

Polska 2018

„Magnat”

26 grudnia godz. 22.25

Nagroda Specjalna Jury dla filmu oraz “Brązowe Lwy Gdańskie” dla Bogusława Lindy na FPFF w Gdańsku w 1987 r. Fresk historyczny zainspirowany twórczością Luchino Viscontiego. Na przykładzie losów magnackiej rodziny von Teuss ukazany został kryzys tożsamości narodowej Śląska w pierwszej połowie XX wieku. Akcja zaczyna się w 1900 r. Książę Hans Friedrich von Teuss poślubia piękną Angielkę Daisy. W swoich włościach gości cesarza Wilhelma II. Zadowolony z polowania cesarz nadaje księciu tytuł Wielkiego Łowczego. Oczarowany urodą jego żony, Daisy, spędza z nią noc.

Reż. Filip Bajon

Występują: Jan Nowicki, Olgierd Łukaszewicz, Grażyna Szapołowska

Polska 1986

 

 

 

„Kulturalni.pl” 

Emisja: 21 grudnia, godz. 16.00

Świąteczne wydanie magazynu kulturalnego Anny Karnej i Adama Maleckiego, a w nim wielkie kolędowanie artystów: Dawida Kwiatkowskiego, Alicji Węgorzewskiej, Marcina Wyrostka
i dziecięcego zespołu Karimski Club.

„Kolędowanie z Prezydentem”

Emisja: 24 grudnia, godz. 14.45

Transmisja z corocznego kolędowana w Pałacu Prezydenckim.

„Koncert  Kolędy Pospieszalskich z Wilna”

Emisja: część 1 i 2 24 grudnia i 25 grudnia o godz. 18.00

Pospieszalscy otrzymali wyjątkowe muzyczne wsparcie. Koncerty zaplanowano z udziałem młodzieżowej orkiestry smyczkowej, którą tworzy 20 instrumentalistów – potomków obywateli dawnej Rzeczypospolitej, z Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Teatr TV „Szekspir Forever”

Emisja: 26 grudnia, godz. 15.40

Świetny monodram Andrzeja Seweryna w jego reżyserii. Autorski wybór tekstów szekspirowskich wybitnego aktora.

„Pan Wołodyjowski”

Emisja: 24 grudnia godz. 20.50

Adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana z Tadeuszem Łomnickim i Magdaleną Zawadzką w rolach głównych. Po śmierci narzeczonej Wołodyjowski porzuca służbę żołnierską i wstępuje do klasztoru. Tymczasem Rzeczpospolita przygotowuje się na turecki najazd.

„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”

Emisja: 25 grudnia, godz. 20.45

Pogodny film obyczajowy w reżyserii Janusza Majewskiego ze świetną swingowa muzyką w tle. Fabian wraca z emigracji do Polski i zakłada swingowy big band. Zakochuje się w Modeście, która wkrótce tajemniczo znika.

„Kamerdyner”

Emisja – 26 grudnia, godz. 20.45

Historyczny film Filipa Bajona. Przez cztery dekady na ziemiach pomorskich łączą się losy Niemców, Polaków i Kaszubów. W rolach głównych Janusz Gajos i Sebastian Fabijański.

 

 

 

24 GRUDNIA, WIGILIA 

PIŁKA NOŻNA. ELIMINACJE EURO 2020 – PODSUMOWANIE WYSTĘPU POLAKÓW, godz. 18.15 

Reprezentacja Polski w piłce nożnej, prowadzona przez Jerzego Brzęczka, pewnie awansowała do UEFA EURO 2020, które w przyszłym roku odbędą się w 12 miastach. W eliminacjach Polacy zajęli pierwsze miejsce w grupie – 8 zwycięstw, remis i porażka.

SIATKÓWKA. MISTRZOSTWA EUROPY – MECZ O 3. MIEJSCE: POLSKA – FRANCJA, godz. 20.10 

W tym roku siatkarze dostarczyli nam wielu emocji. Awansowali na igrzyska olimpijskie w Tokio, zajęli trzecie miejsce w Lidze Narodów i zdobyli medal mistrzostw Europy. Podopieczni Vitala Heynena w spotkaniu o 3. miejsce zmierzyli się z reprezentacją Francji.

LEKKOATLETYKA. DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA EUROPY, godz. 22.00 

Na naszych lekkoatletów zawsze można liczyć. Podczas Drużynowych Mistrzostw Europy rozgrywanych w Bydgoszczy pewnie zdobyli złoty medal, zostawiając w pokonanym polu m. in. reprezentacje Niemiec i Francji. Po indywidualne triumfy sięgnęli: Adam Kszczot (800 m), Marcin Lewandowski (1500 m), Patryk Dobek (400 m pł.), Piotr Lisek (tyczka), Michał Haratyk (kula), Piotr Małachowski (dysk), Wojciech Nowicki (młot), Justyna Święty-Ersetic (400 m), Sofia Ennaoui (1500 m) i sztafeta 4×400 m kobiet.

25 GRUDNIA, BOŻE NARODZENIE 

LEKKOATLETYKA. MISTRZOSTWA ŚWIATA W DOSZE, godz. 16.45 

Podczas najważniejszej imprezy roku, nasi lekkoatleci zdobyli sześć medali i w klasyfikacji medalowej zajęli 11. miejsce. Na podium stanęli: Paweł Fajdek (złoto w rzucie młotem), Joanna Fiodorow (srebro w rzucie młotem), kobieca sztafeta 4×400 m (srebro), Marcin Lewandowski (brąz na 1500 m), Piotr Lisek (brąz w skoku o tyczce) i Wojciech Nowicki (brąz w rzucie młotem).

KOSZYKÓWKA. MISTRZOSTWA ŚWIATA – PODSUMOWANIE WYSTĘPU POLAKÓW, godz. 18.55 

Po 52 latach polscy koszykarze znów zagrali na mistrzostwach świata. I to z jakim skutkiem! Podopieczni Mike Taylora w fazie grupowej pokonali gospodarzy – Chińczyków. Następnie sensacyjnie wygrali z Rosją, dzięki czemu awansowali do ćwierćfinału.

SIATKÓWKA. KWALIFIKACJE OLIMPIJSKIE MĘŻCZYZN, godz. 20.50

Polscy siatkarze po raz piąty z rzędu awansowali do igrzysk olimpijskich! Teraz czekamy na medal, bo w poprzednich występach zmagania kończyli na ćwierćfinale. Podczas eliminacyjnego turnieju w Gdańsku pokonali Tunezję, Francję i Słowenię.

26 GRUDNIA, II DZIEŃ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA 

SKOKI NARCIARSKIE. MISTRZOSTWA POLSKI W WIŚLE, godz. 14.15 transmisja 

Ten konkurs świąteczny będzie szczególny. Nie tylko nasi najlepsi zawodnicy powalczą o medale mistrzostw Polski, lecz także będzie to ostatni test przed Turniejem Czterech Skoczni. Czy Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła oraz ich koledzy z reprezentacji prowadzonej przez Michala Doleżala pokażą wielką moc już w Wiśle?

SKOKI NARCIARSKIE. WYWIAD Z ADAMEM MAŁYSZEM, godz. 17.15 

Adam Małysz – niecodzienny wywiad z człowiekiem, który zmienił Polskę i Polaków. Pytania, na które nigdy nie odpowiedział, historie o których sam zapomniał, a wszystko to w interaktywnej formule. Takiej rozmowy jeszcze nie było!

RETRO TVP SPORT. NBA, MECZ WSCHÓD – ZACHÓD 1991, godz. 18.05

Michael Jordan, Charles Berkley, Magic Johnson, Karl Malone, David Robinson, Clyde Drexler – to uczestnicy jednego z najbardziej zaciętych meczów Wschód – Zachód w historii NBA:. Przypomnimy go w cyklu „Retro TVP Sport”.

31 GRUDNIA, SYLWESTER 

WYDARZENIE I NAJCIEKAWSZE TRANSMISJE 2019 ROKU, godz. 16.35 

Najciekawsze transmisje 2019 roku w jednym programie – takiej gratki nie można przegapić. Eliminacje piłkarzy do EURO 2020, mecze polskich siatkarzy, mistrzostwa świata z udziałem naszych koszykarzy i występy lekkoatletów.

SKOKI NARCIARSKIE. MISTRZOSTWA ŚWIATA – KONKURS INDYWIDUALNY, godz. 18.45 

To był historyczny konkurs w skokach narciarskich podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Seefeld. Po pierwszej serii Dawid Kubacki zajmował dopiero 27 miejsce. W finale oddał jednak fantastyczny skok, dzięki któremu wywalczył złoty medal. Po srebro sięgnął Kamil Stoch – 18. po pierwszej serii.

1 STYCZNIA, NOWY ROK

SKOKI NARCIARSKIE. TURNIEJ CZTERECH SKOCZNI – KONKURS W GA-PA, godz. 13.10 transmisja

Konkurs noworoczny z Garmisch-Partenkirchen to już tradycja. Transmisja drugich zawodów z Turnieju Czterech Skoczni jest obowiązkiem każdego kibica. Czy  reprezentacja Polski dobrze rozpocznie Nowy Rok?

PODSUMOWANIE 2019 ROKU W SPORCIE, godz. 18.55 

Podsumowanie roku w sporcie to przypomnienie największych sukcesów reprezentantów Polski i najważniejszych wydarzeń na świecie. Kompendium wiedzy o sporcie, którego nie można przegapić.

 

 

W okresie Świąt Bożego Narodzenia nie zabraknie w TVP VOD gwiazdkowych propozycji filmowych, świątecznych koncertów, ulubionych seriali oraz specjalnych niespodzianek.

W tegorocznej ofercie TVP VOD w magiczny nastrój wprowadzać będą premiery licznych filmów ze świętami w roli głównej m.in: „Miłość na Święta”, „Świąteczna zamiana”, „Magiczne sanie”, „Święta Last Minute” oraz produkcja dla dzieci „Mikołaj i Spółka”.

Podczas Świąt warto poświęcić czas na obejrzenie w TVP VOD dwóch znakomitych filmów: Oskarowego „La La Land” z Ryanem Goslingiem i Emmą Stone oraz włoską komedię „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” z Katarzyną Smutniak w jednej z głównych ról.

W prezencie na Święta Bożego Narodzenia TVP VOD odkrywa część Archiwów TVP i zaprasza do wyszukiwania i oglądania ulubionych produkcji Telewizji Polskiej. Na widzów czekają m.in. tak znakomite filmy, jak „Ucieczka z Kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, „Przekładaniec” Andrzeja Wajdy według opowiadania Stanisława Lema, „Rififi po sześćdziesiątce” z Katarzyną Figurą i plejadą innych gwiazd. Archiwa TVP dają także niepowtarzalną szansę na oglądanie kultowych seriali, które wiążą się z emocjami wielu pokoleń Polaków – „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego, „Dom” Jana Łomnickiego, czy pierwsza polska telenowela „W Labiryncie”.

W świątecznej ofercie Strefy ABO widzowie znajdą, jak zwykle bibliotekę filmową, a w niej takie nowe tytuły jak „Casanova po przejściach” w reżyserii Johna Turturro z udziałem Woody Allena i Sharon Stone; „Magik z Nowego Jorku” z Adamem Sandlerem i Dustinem Hoffmanem; „Niszczycielkę” z Nicole Kidman w roli agentki FBI oraz thriller „Czarny motyl” z Antonio Banderasem i Jonathanem Rhys Meyersem.

Do katalogu tytułów produkcji BBC Studios również dołączają kolejne propozycje. Internauci będą mogli zobaczyć drugi sezon znanego i uwielbianego serialu „Co ludzie powiedzą?”, a z nowych propozycji pojawią ciekawe seriale kostiumowe: „Z pamiętnika położnej”, „Miejsce na wzgórzu”, miniserial „David Copperfield” z młodym Danielem Radcliffem oraz serial komediowy „Dom” opowiadający o brytyjskiej rodzinie, u której zamieszkał Sami, pochodzący z Syrii uchodźca.

Święta i Nowy Rok to też czas wyjątkowych wydarzeń muzycznych. W TVP VOD dostępne będzie widowisko muzyczne, które odbyło się w Toruniu z udziałem Robbiego Williamsa.  Brytyjski wokalista wziął udział w nagraniu gali dla Telewizji Polskiej organizowanej w ramach promocji świątecznego albumu artysty „Christmas Present”.

Na platformie obejrzeć będzie można również występ Adele „Live in London”, a także tradycyjny Koncert Noworoczny z Wiednia.

W ofercie TVP VOD jak zwykle nie może zabraknąć dobrych filmów dokumentalnych: „Jej Wysokość Katharine Hepburn” oraz „Christian Dior. Projektant marzeń”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *