MediaZapowiedzi TV

“Tajemnice II wojny światowej” w telewizji History (wideo)

Nazistowska i komunistyczna – te ideologie miały na celu doszczętne wymazanie przeszłości i zaprowadzenie nowego porządku. Czegoś takiego nikt wcześniej nie widział. To był najmroczniejszy rozdział w dziejach ludzkości, całkowity upadek człowieczeństwa. Cykl dokumentalny „Tajemnice II wojny światowej” od 1 września tylko w Telewizji HISTORY.

 

 

Telewizja HISTORY upamiętniając 80. rocznicę ataku nazistowskich Niemiec oraz ZSRR na Polskę we wrześniu przygotowała 40 godzin wyjątkowych dokumentów wojennych w cyklu „Tajemnice II wojny światowej”. Pasmo o II wojnie światowej zostanie również pokazane w 30 krajach Europy, w tym m.in. w Rosji, krajach skandynawskich, Rumunii i na Bałkanach.

Po raz pierwszy widzowie w Polsce będą mieli okazję zobaczyć dokumenty o uzależnieniu niemieckich nazistów od narkotyków (Hitler i narkotyki, premiera 1 września), tajemnych konstrukcjach Trzeciej Rzeszy (Tajne bazy Hitlera, premiera 3 września), relacjach ostatnich żyjących żołnierzy na froncie zachodnim i wschodnim (Wałczyłem w Normandii, premiera 6 września), a także historię ośmiu mężczyzn, którzy uczestniczyli w tym największym konflikcie w dziejach, a później zostali prezydentami Stanów Zjednoczonych (Prezydenci na wojnie, premiera 8 września).

Bartłomiej Major, szef zespołu ds. programowych w A+E Networks, nadawcy kanału HISTORY skomentował: „W tym roku mija 80 lat od wybuchu II wojny światowej. HISTORY od blisko 25 lat na przybliża widzom historię tego najkrwawszego konfliktu w dziejach świata. W cyklu programowym zajmiemy się wydarzeniami dużymi – największymi bitwami na morzu, lądzie czy w powietrzu, tajemnicami, które do tej pory intrygują badaczy, a także pokażemy wojnę z perspektywy zwykłych ludzi i ich zmagania z terrorem. Liczymy również, że ten cykl spełni swoją rolę edukacyjną – będzie przestrogą przed tym, do czego prowadzi nienawiść.”

Film promujący cykl powstał wewnętrznie w zespole kreatywnym A+E Networks w Londynie.

 

 

1.    1 września od godz. 11:10 do 20:00 – Okręt, który zmienił losy wojny (org. Battle 360) 

USS Enterprise był pierwszym lotniskowcem na świecie. Jego budowę zlecono krótko przed II wojną światową, a już w jej trakcie Enterprise służył na Pacyfiku, biorąc udział w każdej większej bitwie na tym oceanie. W ciągu czterech lat lotniskowiec był zaangażowany w jedne z najbardziej złożonych i zaciekłych bitew naszych czasów. Każdą z nich charakteryzowała potężna siła ognia i znakomita koordynacja działań lotniskowca, niszczycieli, samolotów i łodzi podwodnych. W serialu śledzimy losy USS Enterprise i jego załogi od pierwszych dni wojny aż po ostatnią walkę, w której lotniskowiec brał udział. Z biegiem lat zmieniał się okręt, zmieniali ludzie, a każda z walk była inna.

2.    1 września o godz. 21:00 – Hitler i narkotyki (org. Nazi on Drugs)  

U progu wojny w nazistowskich Niemczech wiele mówiło się o czystości rasy, ale jednocześnie skrywano niewygodny sekret – powszechne uzależnienie od narkotyków. Wcale nie chodziło tylko o żołnierzy tkwiących w okopach. Hitler i jego głównodowodzący uważali się za nadludzi, więc dążyli do osiągnięcia adekwatnego do tej ideologii stanu, wspomagając się rozmaitymi narkotykami. Dokument przygląda się początkom tego finansowanego przez państwo procederu, jego wpływowi i długofalowym skutkom. Nowe źródła, w tym wcześniej nieprezentowane dokumenty historyczne, ujawniają w jak dużym stopniu narkotyki przyczyniły się do zbudowania potęgi III Rzeszy i jej wojennych podbojów, a ostatecznie –do jej upadku.

3.    2 września o godz. 21:00 – Nazistowskie ewangelie (org. Nazi gospels) 

Dokument „Nazistowskie ewangelie” zagłębia się w pokrętną psychikę państwa nazistowskiego i ukazuje okultystyczne wierzenia leżące u jego podstaw. Dowiadujemy się o promowanej przez Himmlera koncepcji SS jako pradawnego zakonu rycerskiego, tajnym Towarzystwie Thule i stowarzyszeniu Ariozofów, wyprawach do Tybetu, poszukiwaniach Świętego Graala, okultyście Karlu Wiligucie i ślubach, których udzielał esesmanom w należącym do Himmlera zamku Wewelsburg, a także o szalonej kosmologii uprawianej przez Hansa Hörbigera i specyficznych przekonaniach nazistowskiego reżimu na temat życia seksualnego.

4.    Od 2 do 8 września o godz. 23:00 – Bitwy współczesności (org. Shootout)  

Niektóre trwały zaledwie kilka minut. Inne – wiele godzin. Każda była pojedynkiem sprytu, strategii i możliwości technologicznych. Czasem do sukcesu przyczyniał się łut szczęścia. Serial przedstawia znane z historii strzelaniny, prezentując ich przebieg z punktu widzenia obu stron konfliktu. Poznamy uczestników tych potyczek, broń jaką dysponowali i jej siłę rażenia. Przyjrzymy się przywódcom i ich taktyce działania, która nierzadko decydowała o pokonaniu wroga. Ta mieszanina legend, rytuałów, religii i baśni posłużyła Trzeciej Rzeszy do stworzenia własnej wiary. Nazistowskie ewangelie poruszały wszelkie kwestie dotyczące rasy, miłości, seksu, wojny, historii, geologii, edukacji, ludzkiego zdrowia, astronomii czy muzyki. Tak oto zrodził się nowy sposób pojmowania ludzkiego życia, świata, zjawisk nadprzyrodzonych, historii naszej planety oraz funkcjonowania kosmosu.

  5.    Wtorki od 3 września o godz. 21:00 – Tajne bazy Hitlera (org. Secret Nazi Bases) 

Trzecia Rzesza pozostawiła po sobie wiele pamiątek i tajemnic. Plany rozsianych po całym świecie budowli i konstrukcji są świadectwem niemieckich ambicji wojennych. Niektóre z nich przypominają scenariusze science-fiction. Niemcy działali metodycznie i głębsze badania ujawniają ich coraz bardziej mroczne zamiary. Tunele, wieże, stanowiska artyleryjskie, centra komunikacyjne – szkice i plany tych miejsc czekają na ujawnienie prawdy o zamysłach Hitlera i jego marzeniach. Wraz z odkrywaniem kolejnych projektów, widz zaczyna się zastanawiać, jak mogły się potoczyć losy II wojny światowej, gdyby doszło do ich realizacji.

6.    6 września o godz. 21:00 – Walczyłem w Normandii (org. D-Day: The Untold Stories)  

Dwugodzinny film powstały w związku z 75 rocznicą lądowania wojsk alianckich w Normandii prezentuje kluczowe momenty tego niezwykłego wydarzenia oraz późniejsze bitwy, których celem było przejęcie kontroli nad wybrzeżem. Ostatni żyjący bohaterowie tamtych dni opowiadają o ich grozie, swoim patriotyzmie i dramatach, których byli świadkami. D-Day wspominany był już wielokrotnie, ale dokument HISTORY koncentruje się na tych, którzy brali udział w tej niezwykłej misji – kim byli, z jak różnych miejsc i środowisk się wywodzili. Poznamy też historie czarnoskórych żołnierzy amerykańskich, którzy zginęli na polu walki. Nagrania archiwalne dokumentujące tamte przejmujące chwile uzupełnione o sceny odtwarzające przebieg wydarzeń wzmacniają emocjonalny przekaz tego dokumentu.

7.    7 września o godz. 22:00 – Naziści: fabryka zła (org. Nazis: Ultimate Evil) 

Kiedy myślimy o najgroźniejszych nazistach, pierwszy przychodzi nam do głowy Adolf Hitler. Ale przecież sam Hitler nie mógł dokonać tyle zła. Okropności, jakich dopuszczali się Niemcy czy Austriacy, wymagały całej sieci powiązanych ze sobą działań i ludzi, którzy za nie odpowiadali. Od elity intelektualnej legitymizującej idee głoszone przez Hitlera, przez urzędników beznamiętnie przekazujących rozkazy, po wojskowych, którzy te rozkazy wykonywali na swoich ofiarach. Kim byli ci ludzie? Czym się zajmowali? Jak doszło do tego, że stali się właśnie tacy? I którzy z nich – jak niektórzy uważają – byli naprawdę źli, może nawet bardziej, niż sam Hitler?

8.  7 września o godz. 23:55 – Auschwitz: podróż do piekła (org. Auschwitz: journey to hell)

Auschwitz: podróż do piekła to wyjątkowy przewodnik po tym budzącym grozę miejscu. Poznamy jego rozległą lokalizację, wysłuchamy wypowiedzi ekspertów zajmujących się historią obozu i relacji ocalałych więźniów. Niezwykłe zdjęcia umożliwią dokładne poznanie obozu i tego jak ewoluował z biegiem czasu od ciężkiego obozu pracy do fabryki śmierci. Film ujawni też jak funkcjonował niemiecki system eksterminacyjny, który do dziś szokuje swoją bezwzględnością i napawa przerażeniem. To budząca trwogę historia i makabryczne miejsce, które musi istnieć jako przestroga dla przyszłych pokoleń.

9.    Niedziele od 8 września o godz. 21:00 – Prezydenci na wojnie (org. Presidents at war)    

Dwight D. Eisenhower, John F. Kennedy, Lyndon B. Johnson, Richard Nixon, Gerald Ford, Jimmy Carter, Ronald Reagan i George H.W. Bush – ośmiu niezwykłych mężczyzn, którzy uczestniczyli w II wojnie światowej, a potem pełnili zaszczytną funkcję prezydenta kraju. Film pokazuje, jak wojenne przeżycia ukształtowały ich dalsze losy, jak w obliczu konfliktów stawali się przywódcami i jak doświadczenia z czasów wojny wpływały na decyzje podejmowane przez nich w Białym Domu.

10.    8 września o godz. 11:30 – Generał Patton z bliska (org. Patton 360)     

W czasie II wojny światowej przez ekstrawagancki styl bycia, szczere wypowiedzi, bezkompromisowość i agresywny sposób walki zyskał miano kontrowersyjnego. Po lądowaniu w Normandii amerykański generał George S. Patton odegrał kluczową rolę w marszu sił alianckich na Niemcy. Obraz jest kombinacją komputerowo generowanych scen walki, wywiadów z historykami, relacji tych, którzy służyli pod dowództwem Pattona, i współczesnego komentarza ekspertów wojskowości. Seria przenosi widzów na pola walk stoczonych przez charyzmatycznego bohatera dokumentu w Afryce Północnej, na Sycylii czy w Europie kontynentalnej i unaoczni, jak genialnym był strategiem i przywódcą. Przedstawi go też jako osobę prywatną, co może rzucić ciekawe światło na postać generała przez żołnierzy nazywanego “Old Blood and Guts”.

11.    9 września o godz. 19:05 – Labirynt Hitlera (org. Hitler’s Secret Tunnel)   

Ponad 70 lat po wojnie wciąż nie znamy wielu planów Hitlera. Kiedy los odwrócił się od Trzeciej Rzeszy, ściśle tajne projekty przeniesiono do tuneli rozsianych po całej Europie. Przeznaczenie i lokalizacja niektórych z nich wciąż pozostaje zagadką. Pasjonaci historii Mike Scott i Luke Mahoney od lat prowadzą szerokie poszukiwania w całej Europie. Tym razem wyruszają do Niemiec i Polski, by zrozumieć cel podziemnych niemieckich tuneli nietkniętych od czasów wojny. Zdjęcia do produkcji były kręcone na Dolnym Śląsku – m.in. w okolicach miasteczka Sieniawka, Jedlinka, w kompleksie Riese w Górach Sowich czy miejscowości Osówka. Wśród gości i specjalistów pojawią się m.in. Joanna Lamparska, dziennikarka, podróżniczka, poszukiwacza skarbów, która doskonale zna okolicę, Łużycka Grupa Poszukiwawcza, która od dziesięciu lat badają okolice Sieniawki, Andrzej Boczek, który zna podziemia kompleksów jak nikt inny, a także Dariusz Wroczyński – historyk i były wiceszef Centralnego Biura Śledczego, które zajmuje się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej i terroryzmu.

12.    14 września o godz. 21:00 – II wojna światowa z kosmosu (org. WW2 from Space)  

Niezwykły dwugodzinny dokument pokazujący najważniejsze momenty II wojny światowej w sposób nieprezentowany nigdy wcześniej. Zasadniczym elementem filmu jest generowany komputerowo obraz satelitarny prowadzonych podczas wojny działań. Przemieszczając się w czasie i przestrzeni obserwujemy przebieg strategicznych zdarzeń w kontekście globalnym. Zabieg ten pozwala zrozumieć, jak doszło do tego, że państwo, które w 1939 roku pod względem zasobów wojskowych było oceniane jako 19. na świecie, sześć lat później stało się jedynym militarnym supermocarstwem dysponującym bronią atomową. To spojrzenie z dystansu umożliwia ponowną interpretację II wojny światowej – przeanalizowanie jej kluczowych chwil z odpowiedniej perspektywy, zrozumienie niektórych wydarzeń przez pryzmat ich równoczesności z innymi, ujawnienie długofalowych, narastających skutków konkretnych sytuacji i decyzji, a także odtworzenie scen, których zwykła kamera nie byłaby w stanie uchwycić.

Przez cały wrzesień:

13.    Polscy bohaterowie wojenni (org. Heroes of War: Poland) – seria przenosi widzów w czasie do lat II wojny światowej, kiedy to Polacy z najróżniejszych środowisk, od sławnych żołnierzy po gospodynie domowe, zmuszeni byli przeistoczyć się w bojowników o wolność, szpiegów i łamaczy szyfrów, toczących z wrogiem walkę na śmierć i życie. Lata przemilczeń, komunistycznej cenzury i propagandy sprawiły, że dopiero teraz szersza publiczność poznaje wiele takich niesamowitych historii nieprawdopodobnego heroizmu i poświęcenia. Postacie ukazane w „Polskich bohaterach wojenny” wykazały się niezwykłą odwagą mimo grożącej im na każdym kroku śmierci. Witold Pilecki wykonał misję szpiegowską w Auschwitz, by odkryć straszną prawdę o tym hitlerowskim obozie koncentracyjnym. Genialni polscy analitycy utorowali aliantom drogę do złamania kodu niemieckiej Enigmy. Krystyna Skarbek została jednym z najcenniejszych szpiegów brytyjskiego Wydziału Operacji Specjalnych. Podziemna organizacja „Żegota” wraz z tysiącami innych Polaków pomagała ratować i ukrywać Żydów z gett na terenie okupowanej Polski. Cichociemni, czyli polscy żołnierze sił specjalnych, prowadzili tajne operacje w kraju i wspomagali warszawskich powstańców w 1944 roku.

14.    II wojna na froncie wschodnim (org. Soviet Storm)
15.    Polowanie na Hitlera (org. Hunting Hitler)
16.    Powstanie i upadek III Rzeszy (org. Rise and Fall of Third Reich)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *