Thriller „Cena” w Teatrze Telewizji

Już 4 marca w Teatrze Telewizji kolejny premierowy spektakl. Tym razem Jedynka zaprasza na adaptację słynnej powieści Waldemara Łysiaka „Cena” w reżyserii Jerzego Zelnika. W obsadzie widzowie zobaczą m.in. Marka Barbasiewicza, Sławomira Orzechowskiego oraz Radosława Pazurę.

 

Spektakl „Cena” to reżyserski debiut Jerzego Zelnika w Teatrze Telewizji. Twórca podjął się adaptacji powieści Waldemara Łysiaka, w której autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła. To problem etyczny podejmowany od stuleci, ale także i zjawisko psychospołeczne, z którym mierzą się od zawsze jednostki i każda władza. Po włosku „cena” to wieczerza, zaś „Cena” Waldemara Łysiaka jest wyraźnym odwołaniem do Ostatniej Wieczerzy. Cała akcja toczy się w trakcie długiej i dramatycznej nocy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla uczestników. Intryga rozgrywa się w dialogu między trzynastoma bohaterami. Każdy z nich, rozmawiając z innymi, mierzy się jednocześnie z własnymi lękami, odgrodzony od pozostałych uczestników wieczerzy barierą własnego ego. Sytuacja jest bez wyjścia, a każdy zapłaci cenę za to, co się stało tej nocy…

Obsada:

Marek Barbasiewicz (hrabia Teodor Tarłowski), Sławomir Orzechowski (Jubiler Roman Bartnicki), Jarosław Gajewski (Mecenas Alojzy Krzyżanowski), Marcin Kwaśny (Nauczyciel Zbigniew Mertel), Wojciech Brzeziński (Dyrektor kina Romuald Kortoń), Zbigniew Lesień (Radca Roman Malewicz), Krzysztof Wakuliński (Profesor Mieczysław Stańczak), Łukasz Lewandowski (Lekarz Bogusław Hanusz), Radosław Pazura (Dziennikarz Krystian Kłos), Zbigniew Suszyński (Naczelnik poczty Bronisław Sedlak), Piotr Bajor (Ksiądz Julian Hawryłko), Aleksander Mikołajczak (Aptekarz Zygmunt Bruś), Bogdan Kalus (Policjant Stanisław Godlewski), Sławomir Pacek (Oficer Gestapo Friedrich Mueller), Mirosław Rzońca (Kamerdyner Łukasz), Bartosz Bednarski (Hrabicz Marek Tarłowski).

Adaptacja i reżyseria – Jerzy Zelnik

Realizacja telewizyjna – Daniel Szpak

Scenografia – Marek Chowaniec

Kostiumy – Ewa Krauze

Muzyka – Wojciech Konikiewicz

Montaż – Sławomir Filip

Czas ok. 80’

TEATR TELEWIZJI „CENA”, TVP1, 4 marca 2019, godz. 21:00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *