TVP: Konkurs na scenariusz filmu fabularnego o Rzezi Woli

Telewizja Polska 8 marca 2019 r. ogłosiła w mediach Konkurs na oryginalny scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego, którego tematem przewodnim jest Rzeź Woli – największa, obok Holocaustu, zbrodnia wojenna dokonana na ziemiach polskich, największa masakra ludności cywilnej dokonana przez Niemców w czasie II wojny światowej. W ciągu 3 dni zamordowano od 40 do 60 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci.

 

 

Konkurs na scenariusz miał charakter otwarty, udział w nim mogli brać wszyscy zainteresowani. Pomimo tak trudnej tematyki, konieczności wykazania się wiedzą i znajomością faktów, które musiały znaleźć swoje odzwierciedlenie w scenariuszu, zainteresowanie było imponujące. W wyznaczonym terminie przyjmowania zgłoszeń, do 10 lipca 2019 r. wpłynęły aż 32 projekty. Wszystkie spełniały wymogi formalne.

Każdy, opatrzony godłem, a więc bez danych identyfikujących autora, projekt analizowany był przez minimum dwóch ekspertów, nie tylko pod względem warsztatowym, ale też zgodności z prawdą historyczną. Wśród ekspertów oceniających scenariusze byli reżyserzy, scenarzyści, krytycy filmowi, ale też przedstawiciele takich instytucji, jak Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski czy Instytutu Pileckiego. W wyniku ich pracy zostało wyłonionych 15 scenariuszy rekomendowanych do drugiego etapu oceny.

Obecnie ze wszystkimi materiałami literackimi zapoznaje się Komisja Konkursowa, w skład której wchodzą reprezentanci Agencji Kreacji Filmu i Serialu TVP, TVP Historia, pionu repertuaru Biura Programowego i Biura Spraw Korporacyjnych (Centrum Informacji) TVP. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi do 15 sierpnia. Dla laureata, jeśli zostanie wyłoniony, przewidziana jest nagroda w wysokości 50 tys. zł oraz ewentualna propozycja współpracy przy rozwoju projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *