Weekend z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w Canal+

Wrzesień to miesiąc polskiego kina – co roku najważniejsze osobistości filmowego świata zjeżdżają się nad malownicze morze, aby świętować tryumfy rodzimej kinematografii. Na zakończenie 43. edycji Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni CANAL+ wyemituje wybrane produkcje wyróżnione w poprzednim roku. Na entuzjastów ambitnego, festiwalowego kina czeka weekend pełen filmowych uniesień.
 

 
Pierwszym z zaprezentowanych laureatów jest koprodukcja CANAL+ „Cicha noc” okrzyknięta przez krytyków największym wydarzeniem polskiego kina w 2017 roku. Film w reżyserii Piotra Domalewskiego („60 kilo niczego”) to błyskotliwa opowieść o narodowych przywarach, stawiająca pytania o polskość i miejsce rodziny w naszej kulturze. Produkcja została nagrodzona na Festiwalu Filmów Fabularnych Złotymi Lwami. O jej sukcesie zadecydowała również znakomita obsada, m.in.: Dawid Ogrodnik, nagrodzony za tę rolę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 roku oraz w konkursie Polskich Nagród Filmowych Orły oraz Tomasz Ziętek („Kamienie na szaniec”, „Body/Ciało”); Agnieszka Suchora („Młode wilki”, „Ki”) oraz Arkadiusz Jakubik („Drogówka”, „Jestem mordercą”).
Pomijając ciekawą, życiową historię, w której nie brak łez, humoru i problemów, „Cicha noc” to po prostu dobry, mądry film o polskiej codzienności. Angażujący, ciekawy i zostający z nami na długo. ADAM SIENNICA, NAEKRANIE
Bardzo dobrze napisany, wyreżyserowany, zrealizowany i zagrany. Wszystko jest spójne, a historia czasem z naturalistyczną manierą stara się ukazać niezakłamany obraz polskiej rodziny i kraju w ogóle. – SERGIUSZ KURCZUK, ANTYRADIO.PL
Adam, na co dzień pracujący za granicą, niespodziewanie wraca w Wigilię Bożego Narodzenia do rodzinnego domu na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Nikt z obecnych nie spodziewa się, jak wielki wpływ na ich życie będą miały dalsze wydarzenia wigilijnej nocy.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 22 września, godz. 22:20
Kolejnym objawieniem ubiegłorocznego Festiwalu Filmów Fabularnych jest debiut Jagody Szelc „Wieża. Jasny dzień”. Młoda reżyserka w swoim filmie porusza temat trudnych relacji pomiędzy dwiema siostrami, a efekt jej twórczej pracy przyniósł jej dwie statuetki – w kategorii Najlepsza reżyseria i Najlepszy scenariusz. Mula mieszka w wiejskim domu wraz ze swoim mężem Michałem i adoptowaną córką Niną. Dziewczynka właśnie przygotowuje się do przyjęcia pierwszej Komunii Świętej. Na parę dni przed wyczekiwaną uroczystością rodzinę odwiedza niecodzienny gość: niewidziana przez najbliższych od lat młodsza siostra Muli – Kaja, która jest biologiczną matką dziewczynki. Nieoczekiwana wizyta rozstraja podejrzliwą Mulę, która obawia się utraty dziecka. Jednak istnieje inny, ważniejszy powód, dla którego Kaja powróciła…
PREMIERA: CANAL+, niedziela, 23 września, godz. 21:30 
Ponadto, na antenie w ramach cyklu zostaną wyemitowane filmy „Człowiek z magicznym pudełkiem” nagrodzony na festiwalu w Gdyni w ubiegłym roku za najlepszą muzykę (sobota, 22 września, godz. 0:00), oraz dramat „Ptaki śpiewają w Kigali” – z laureatkami nagród za pierwszoplanowe role kobiece, Elianą Umuhire i Jowitą Budnik. Film otrzymał również laury za najlepszy montaż oraz Srebrne Lwy dla autorów filmu, Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze (niedziela, 23 września, godz. 23:30).
Wszystkie premiery filmowe można zobaczyć również w player+ na dowolnym urządzeniu oraz za pośrednictwem dekodera player+ BOX.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *