MediaZapowiedzi TV

„Wielki Mur z Ashem Dykesem” – nowy serial dokumentalny w maju na Polsat Viasat Explore

W maju na kanale Polsat Viasat Explore wybierzemy się w podróż do Państwa Środka, gdzie wraz ze światowej sławy sportowcem ekstremalnym Ashem Dykesem zbadamy jedną z najbardziej kultowych budowli na świecie, Wielki Mur Chiński – konstrukcji liczącej 21 tysięcy kilometrów. W trakcie swojej trwającej dwa i pół miesiąca wyprawy przez ośnieżone szczyty i bezkresne pustynie, Dykes poznał historię i dziedzictwo starożytnego cudu, a także spotkał się z wieloma ludźmi, którzy związani są z Wielkim Murem Chińskim. Teraz i my będziemy mieli okazję zaznajomić się z tą niesamowitą budowlą. Emisja programu „Wielki Mur z Ashem Dykesem” w środy o 21:00 na Polsat Viasat Explore, a już teraz, w poniższym artykule przybliżamy niektóre mało znane fakty o tym wspaniałym dziele ludzkich rąk.

 

Urodzony w Walii Dykes zapisał się w historii trzema różnymi rekordami świata. Był pierwszym człowiekiem, który przeszedł całą długość rzeki Jangcy od jej źródła do ujścia – licząca prawie sześć
i pół tysiąca kilometrów wędrówka zajęła mu 352 dni, a Dykes w jej trakcie nie tylko napotkał niszczycielskie burze i osuwiska, ale także dzikiego niedźwiedzia. A to nic w porównaniu z faktem, że stał się pierwszym człowiekiem, który przeszedł Mongolię pieszo, i to bez żadnego wsparcia! Podczas liczącej prawie dwa i pół tysiąca kilometrów wyprawy, która trwała 78 dni, pokonał góry Ałtaj i pustynię Gobi, a jego jedynym towarzyszem była przyczepa na kółkach ze wszystkimi niezbędnymi do wyprawy rzeczami, którą sam ciągnął. Trzecim wyczynem była piesza wyprawa przez Madagaskar i jego osiem najwyższych szczytów, czego dokonał również jako pierwszy człowiek na świecie. Po drodze zaraził się najbardziej niebezpieczną odmianą malarii i był bliski śmierci. Zatem oczywistym było, że to właśnie Dykes mógł podjąć się takiego wyzwania jak eksploracja Wielkiego Muru.

Najstarszy fragment Wielkiego Muru

Wielki Mur wciąż kryje w sobie nieodkryte cuda i tajemnice. Wiele osób uważa, że został zbudowany przez dynastię Ming 600 lat temu. Odcinki z charakterystyczną ceglaną zabudową i wieżami strażniczymi są rzeczywiście dziełem budowniczych z okresu panowania tej dynastii, ale istnieją części tej ogromnej budowli, które powstały tysiące lat temu. Jednym z nich jest Mur Chu w prowincji Henan, który jest najstarszą, liczącą 2700 lat częścią konstrukcji. Fragment ten nie został zbudowany z cegieł, ale z różnych materiałów dostępnych w okolicy – kamieni, skał i ziemi. Jego budowniczowie starali się także wykorzystać naturalne elementy ukształtowania terenu – grzbiety górskie, wały ziemne czy wysokie wzniesienia. Do tej pory, w trakcie badań, odkryto 380 kilometrów muru Chu, ale archeolodzy szacują, że mógł on mieć nawet pół tysiąca metrów długości, a jego odcinki miały nawet 10 metrów wysokości.

Wielki Mur pod wodą

Istnieje odcinek Wielkiego Muru, który jest wysoki na 14 metrów, a jego najwyższy punkt ma ponad półtora tysiąca metrów. Ta część leży zaledwie około 80 kilometrów od centrum Pekinu. Są jednak dwie sekcje budowli, które zostały zatopione – jedna z nich mniej niż 50 lat temu. Zbudowana w latach 1368-1644 w celu oddzielenia centralnych Chin od północnej granicy, część odcinka Xifengkou została zatopiona w 1975 roku, kiedy spiętrzono biegnącą nieopodal rzekę i utworzono w tym miejscu sztuczny zbiornik zaopatrujący w wodę pobliskie miasto Tianjin. Lokalni mieszkańcy twierdzą, że konstrukcja, która wchodzi pod wodę przypomina gigantycznego smoka szybującego w dół rzeki. W 2018 roku zbiornik został otwarty dla nurków. Temperatura wody wynosi tylko pięć stopni Celsjusza, zwłaszcza w miejscach, w których ściana rozciąga się na głębokość 60 metrów. Jest to zatem miejsce tylko dla tych najodważniejszych, a w serii „Wielki Mur z Ashem Dykesem” przekonamy się, czy należy do nich także Dykes. Czy zdoła wykonać udane nurkowanie w zbiorniku?

Huang He, czyli Żółta Rzeka, nazwana tak ze względu na duże ilości porywanego przez wody żółtego lessu, jest drugą najdłuższą rzeką w Chinach liczącą ponad pięć i pół tysiąca kilometrów. Przez tysiące lat była jednym z najważniejszych zasobów naturalnych kraju, a jej dolina uważana jest za miejsce narodzin starożytnych Chin. Żółta Rzeka przepływa przez dużą część kraju, ale przecina Wielki Mur Chiński tylko w jednym punkcie, w pobliżu małej i odległej wioski rybackiej położonej w dolinie o nazwie Old Cow Valley. Żółta Rzeka jest często nazywana przez Chińczyków Rzeką Matką, która według mieszkańców Old Cow Valley spotyka się z Murem Ojca, aby paść sobie w ramiona i zakochać się.

Powstało wiele wierszy i opowieści o Wielkim Murze, ale jego wartość turystyczną doceniono w 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata. Tysiące ludzi w Chinach pracuje nad zachowaniem i odrestaurowaniem tej wyjątkowej budowli, aby w nadchodzących dziesięcioleciach jeszcze więcej osób mogło ją zobaczyć.

Na odcinki serii „Wielki Mur z Ashem Dykesem” zapraszamy w środy o 21:00 (do 5 czerwca) na Polsat Viasat Explore.

foto, źródło. Polsat Viasat Explore

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *