MediaZapowiedzi TV

Czerwiec na kanale Polsat Viasat History

W nadchodzącym miesiącu Polsat Viasat History poleca: Program „Lądowanie w Normandii: 80. rocznica”. Film dokumentalny upamiętnia 80. rocznicę lądowania aliantów w Normandii. Poznamy inną stronę tych historycznych wydarzeń — oprócz słynnych ujęć normandzkich plaż zobaczymy także żołnierzy, marynarzy i cywilów przygotowujących się do inwazji na południowych wybrzeżach Anglii. Film dokumentalny „Stalin, mój ojciec”. Produkcja przenosi nas w czasie do epoki zimnej wojny i przedstawia historię Swietłany, córki Józefa Stalina. Premierę serii „Lądowanie w Normandii: historia żołnierza”. Dwuczęściowy dokument opowiada o lądowaniu w Normandii 6 czerwca 1944 r. i ukazuje te historyczne wydarzenia w zupełnie nowy sposób. Program „Zapomniana wojna Churchilla”. Dokument zagłębia się w polityczne strategie premiera Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej i nakreśla najtragiczniejsze wydarzenia z tym związane. W nadchodzącym miesiącu Polsat Viasat History poleca także cykle tematyczne Opowieści o chrześcijaństwie i Inwazja na Normandię: 80 lat później.

 

Lądowanie w Normandii: 80. rocznica

Czwartek 6 czerwca, godz. 21:00

Liczba odcinków: 1 x 60 min

Gatunek: Dokument/ historia/ wojna

Tytuł oryginalny: D-Day: The 80th Anniversary

Rok: 2024

Film dokumentalny upamiętniający 80. rocznicę lądowania aliantów w Normandii. Poznamy inną stronę tych historycznych wydarzeń — oprócz słynnych ujęć normandzkich plaż zobaczymy także żołnierzy, marynarzy i cywilów przygotowujących się do inwazji na południowych wybrzeżach Anglii.

Niezwykłe materiały archiwalne — w tym także rzadkie, niepublikowana dotąd nagrania w kolorze — ukazują wysiłki podjęte w celu przygotowania żołnierzy do największej w historii wojskowości inwazji z morza oraz podkreślają siłę i determinację młodych żołnierzy. Usłyszymy relacje uczestników operacji specjalnych, w tym także kobiet, które zostały nocą zrzucone na spadochronach na terytorium okupowanej Francji i podejmowały wiele niebezpiecznych zadań, umożliwiając udany desant na plaże Normandii 6 czerwca 1944 r.


Stalin, mój ojciec

Sobota 1 czerwca, godz. 21:00

Liczba odcinków: 1 x 90 min

Gatunek: Dokument/ historia/ biografie/ polityka i władza

Tytuł oryginalny: Svetlana: My Father Is Joseph Stalin

Rok: 2023

Film dokumentalny, który przenosi nas w czasie do epoki zimnej wojny. Poznamy historię Swietłany, córki Józefa Stalina, która w 1967 r. postanowiła uciec na Zachód.

Śledzimy jej osobiste zmagania i próby uwolnienia się od cienia niesławnego ojca; dowiemy się także, jaki wpływ wywarło to na jej rodzinę i na cały klimat polityczny tamtych czasów. Korzystając z archiwów historycznych, animacji i osobistych relacji, autorzy dokumentu ukazali żywy obraz podróży Swietłany i politycznego krajobrazu epoki.

Cykl: Opowieści o chrześcijaństwie

W każdą niedzielę czerwca — od 2 czerwca, godz. 12:00

W tym miesiącu zanurzymy się w bogatą historię chrześcijaństwa. Poznamy niezwykłe dzieje zaangażowanych mężczyzn i kobiet, którzy w XIX i na początku XX wieku podróżowali po Egipcie, aby odnajdywać najstarsze chrześcijańskie teksty.

Będziemy świadkami niedawnego odkrycia archeologicznego, które jest najlepiej jak dotąd zachowanym przykładem rzymskiego ukrzyżowania. Śledzimy archeologów badających zaginione biblijne miasta na terenie dzisiejszego Iraku — między innymi Niniwę, Babilon, Girsu i Uruk.

Dowiemy się, jakie były losy prawdopodobnie najbardziej znanego
i najważniejszego biblijnego artefaktu w historii – Arki Przymierza, znanej również jako Arka Świadectwa. Zapraszamy na cykl programów o historii chrześcijaństwa!


Cykl: Inwazja na Normandię: 80 lat później

Czwartek 6 czerwca, od godz. 21:00

6 czerwca 1944 r. wojska aliantów dokonały inwazji na Normandię. Jedno z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej było bardzo długo przygotowywane zarówno od strony militarnej i logistycznej, jak wywiadowczej. Inwazja była kluczowym momentem w wojnie mającej na celu wyzwolenie okupowanej przez nazistów Europy

Siły alianckie wylądowały na plażach Normandii i stawiły czoło zaciekłemu niemieckiemu oporowi, a teren obejmujący ponad 80 kilometrów wybrzeża stał się jednym z największych pól bitewnych w historii. W tym roku czeka nas już 80. rocznica tych wydarzeń, które na zawsze zostaną symbolem odwagi, poświęcenia i zbiorowego wysiłku na rzecz pokonania tyranii. W tym cyklu chcemy oddać cześć tym, którzy walczyli o naszą wolność.

Lądowanie w Normandii: historia żołnierza

Premiera: czwartek 6 czerwca, godz. 22:20

Sezon: 1

Liczba odcinków: 2 x 60 min

Gatunek: Dokument/ historia/ wojna

Tytuł oryginalny: D-Day: The Soldiers’ Story

Rok: 2023

Dwuczęściowy dokument o lądowaniu w Normandii 6 czerwca 1944 r., który ukazuje te historyczne wydarzenia w zupełnie nowy sposób.

Sięgając po surowe, nieupiększone relacje uczestników walk, prezenter Giles Milton przedstawia poruszającą opowieść o strachu, odwadze i bohaterstwie. Lądowanie w Normandii było największą inwazją morską w historii – ten fascynujący dokument śledzi rozwój wydarzeń poprzez doświadczenia tych, którzy brali w nich udział.

Zapomniana wojna Churchilla

Sobota 15 czerwca, godz. 21:00

Liczba odcinków: 1 x 60 min

Gatunek: Dokument/ historia/ wojna/ polityka i władza

Tytuł oryginalny: Churchill’s Forgotten War

Rok: 2023

Latem 1940 r. w Europie trwała wojna. Kiedy premierem Wielkiej Brytanii został Winston Churchill, z obawy przed nazistowską „piątą kolumną” podjął decyzję o aresztowaniu obywateli Wielkiej Brytanii pochodzących z Niemiec, Austrii i Włoch. Było wśród nich wielu niewinnych ludzi, między innymi żydowscy uchodźcy, którzy uciekli przed prześladowaniami.

To jeden z najbardziej tragicznych epizodów II wojny światowej, jaki miał miejsce na Wyspach Brytyjskich. Zobaczymy wywiady z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń, poznamy także niepublikowane dotąd listy i dokumenty. To jedna z pierwszych prób opowiedzenia historii zapomnianej wojny Churchilla.

foto, źródło. Viasat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *