„Zagraj to jeszcze raz” – nowy program RMF Classic

Ruszył nowy program w RMF Classic – „Zagraj to jeszcze raz” to radiowa opowieść o fenomenie muzyki filmowej. Cykl ma 12 godzinnych odcinków, prezentowany jest w każdą sobotę o godz. 16. Jego autorką jest Magda Miśka-Jackowska.

 

RMF Classic jako jedyna stacja w Polsce prezentuje tak szeroki wybór tematów filmowych i piosenek z filmów, od legendarnych motywów sprzed kilkudziesięciu lat po najnowsze ścieżki filmowe i serialowe.

Magda Miśka-Jackowska przeprowadziła setki rozmów na temat historii i procesu tworzenia muzyki filmowej. W programie udział biorą najwięksi kompozytorzy gatunku, reżyserzy z całego świata, soliści, orkiestratorzy, szefowie studiów muzycznych, realizatorzy dźwięku, konsultanci muzyczni, autorzy piosenek, dyrygenci i fani – wśród nich wiele znanych gwiazd. Zabawne i wzruszające opowieści o tym, jak kompozytorzy dostawali w filmach role i pojawiali się jako aktorzy, przeczyta Dorota Segda. Specjalną częścią programu będzie kalendarium, pokazujące pełen filmowo-muzyczny rok z uwzględnieniem premier, sesji nagraniowych, dat urodzin i śmierci twórców.

Ewolucja muzyki filmowej to prawdziwy fenomen. Istniała niemal od samych narodzin kina, które miało miejsce 124 lata temu, najpierw jako muzyka towarzysząca, a nawet zagłuszająca odgłos projektora. Na przestrzeni lat jej rola znacząco urosła, gdy zauważono, że ma bezpośredni związek z tym, co czują widzowie, oglądający film. Jej wpływ na odczuwanie i przekazywanie emocji jest niezaprzeczalny. Muzyka filmowa jest dziś jednym z najpopularniejszych gatunków na rynku muzycznym, stała się też częścią popkultury, w której dialogu istnieją na co dzień słynne tematy z filmów „Szczęki”, „Gwiezdne wojny” czy „Król lew”. Do najbardziej znanych twórców należą m.in. John Williams, Ennio Morricone i Hans Zimmer. Muzyka kina wykonywana na żywo przyciąga także coraz większe rzesze fanów.

Magda Miśka-Jackowska pracuje w zespole RMF Classic od 2005 roku. Jest laureatką nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepszy program radiowy o kinie („Moje kino”, 2010). Od 8 lat prowadzi jedyną w kraju „Listę Przebojów Muzyki Filmowej”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *