Prasa - Ksiązka

Znamy najlepszy reportaż 2022 r.! Anna Goc z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego

Anna Goc, autorka „Głuszy” została laureatką tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej debiutancka książka została uznana przez jury za najlepszy reportaż minionego roku. Autorka otrzymała nagrodę w wysokości 100 tysięcy zł. Gala 14. edycja Nagrody Ryszarda Kapuścińskiego odbyła się w stołecznym Teatrze Studio w sobotę, 27 maja br.

 

Laureatką 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego została Anna Goc, reporterka i redaktorka związana z “Tygodnikiem Powszechnym”. Jej “Głusza”, wydana nakładem wydawnictwa Dowody, zachwyciła jury nagrody.

Reporter powinien oddawać głos, tym którzy tego głosu są pozbawieni – tak powiedział kiedyś Ryszard Kapuściński. Trudno by te słowa zabrzmiały celniej niż w przypadku książki „Głusza” (…). Anna Goc pisze precyzyjnie, z namysłem stawiając każde słowo. Jej język jest prosty, surowy, celny. Siła jej narracji tkwi we wrażliwości na niuanse, w wyszukiwaniu wielości aspektów kondycji osób niesłyszących. Podziw budzi to, z jakim zaangażowaniem usiłuje ukazać nam świat z ich perspektywy – to fragment laudacji przewodniczącej jury, Katarzyny Surmiak-Domańskiej, wygłoszonej podczas finałowej gali Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Uroczystość odbyła się w sobotni wieczór w Teatrze Studio.

Na finał konkursu przyjechała do Polski Christina Lamb z Wielkiej Brytanii, autorka książki „Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom”, przełożonej na język polski przez Agnieszkę Sobolewską, wydanej przez Znak Literanova.
W finale znalazły się również reportaże Wydawnictwa Czarne: Anny Bikont „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” i Ilony Wiśniewskiej „Migot. Z krańca Grenlandii” oraz Wydawnictwa Dowody ‒ zwycięska książka Anny Goc „Głusza” i Jakuba Sieczki „Pogo”.

Do 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszone zostały 143 książki. 97 z nich zostało napisanych po polsku, 46 to tłumaczenia z siedmiu języków: angielskiego – 33, hiszpańskiego – 3, rosyjskiego – 3, francuskiego – 3, niemieckiego – 2, słowackiego i niderlandzkiego – po jednej. O przyznaniu nominacji oraz głównej nagrody zdecydowało jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej, w składzie: William Brand, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek.

Organizatorem i fundatorem Nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa, konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”, a partner Nagrody to „Książki. Magazyn do Czytania”. Patronat honorowy nad finałem 14. edycji objęła Ambasada Królestwa Danii oraz Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Szczegółowe informacje o dotychczasowych nominowanych, laureatkach i laureatach oraz o samej Nagrodzie można znaleźć na stronie Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Tam także pełny tekst laudacji na cześć Anny Goc, laureatki 14. edycji Nagrody.

Więcej informacji – https://wyborcza.pl/7,75517,29777219,anna-goc-z-nagroda-im-ryszarda-kapuscinskiego-za-wstrzasajacy.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *