Lato w TVP Kultura

Przegląd dzieł Ingmara Bergmana, cykl najlepszych spektakli Teatru Sensacji „Kobra”, premierowe koncerty Moody Blues i INXS oraz nowe wakacyjne pasma – latem TVP Kultura nie zwalnia tempa.

 

 

Od 11 czerwca TVP Kultura zaprasza na nowe pasmo „Taśmy Kultury”, w którym widzowie obejrzą takie perły telewizyjnych archiwów, jak m.in. opowieści rysowane piórkiem i węglem – nagrywane przez 30 lat „Spotkania z profesorem Wiktorem Zinem”, satyryczny „Słownik wyrazów obcych” Krzysztofa Teodora Toeplitza z 1965 roku, „Spotkania z Aleksandrem Bardinim”, który zapraszał do studia uzdolnioną młodzież marzącą o artystycznej karierze, „Mini wykłady o maxi sprawach” Leszka Kołakowskiego. „Taśmy Kultury” emitowane będą przez całe wakacje od poniedziałku do czwartku ok. godz. 16:00.

Także już od 11 czerwca w TVP Kultura pojawią się nowe pasma filmowe. W poniedziałkowe wieczory na antenie zagoszczą filmy „Mistrzów polskiego kina” – m.in. Edwarda Żebrowskiego („Szpital przemienienia”), Antoniego Krauzego („Prognoza pogody”), Leszka Wosiewicza („Kornblumenblau”). We wtorki pasmo „NIE-ZŁE FIL-MY przypomni pozycje, które bawiły Polaków na przełomie lat 80. I 90., jak m.in. „Operacja Koza” Konrada Szołajskiego, „Wirus” Jana Kidawy-Błońskiego, czy „Młode wilki” Jarosława Żamojdy. Atrakcyjny repertuar środowego pasma „Pocztówki z wakacji” zapewnią filmy rozgrywające się w najpiękniejszych, wakacyjnych zakątkach – na położonej w pobliżu Sycylii Pantellerii (jak w premierze cyklu – znakomitych „Nienasyconych” Luki Guadagnino z Tildą Swinton i Ralphem Fiennesem), na Lazurowym Wybrzeżu („Magia w blasku księżyca” Woody`ego Allena), czy w stolicy Francji (tu widzowie obejrzą m.in. premierową, muzyczną i taneczną komedię „Paryż na bosaka” Dominique`a Abela i Fiony Gordon).

Widzowie będą mogli nadal oglądać swoje ulubione cykle związane z kinem fabularnym, takie jak „Lekkie obyczaje”, „Na wschód od Hollywood”, „Wieczór kinomana”, „Bilet do kina”, „Panorama kina polskiego” a także „Czwartkowy klub filmowy”, w ramach którego z okazji setnej rocznicy urodzin Ingmara Bergmana zaplanowano przegląd dzieł tego wielkiego reżysera, a w nim „Siódmą pieczęć”, „Tam, gdzie rosną poziomki”, „Milczenie” i „Personę”.

Weekendy upłyną pod hasłem filmowej nostalgii. W sobotnie popołudnia TVP Kultura proponuje klasykę kina – m.in. „Mężczyźni wolą blondynki” – oraz premiery, m.in. „Intruza” Orsona Wellesa i „Przez całą noc” Basila Deardena. Znakomity brytyjski serial „Duma i uprzedzenie” będzie emitowany w niedziele ok. godz. 11.30. Widzowie zobaczą jeszcze raz – a niektórzy po raz pierwszy – inny przebój BBC – „Wszystkie stworzenia duże i małe”.

Latem TVP Kultura kontynuuje – choć o innej, wieczornej porze – doceniane przez widzów pasma dokumentalne, takie jak „Więcej, niż fikcja”, „Mapa polskiego dokumentu”, „Portrety” , „Świat w dokumencie” i w sobotnie poranki – „Dokument tygodnia”. W lipcu i sierpniu w ramach Teatru Telewizji zagości Teatr Sensacji „Kobra” z archiwalnymi przedstawieniami z lat 60. i 70., m.in. „14 maja o północy” z Haliną Kowalską, „Oknem na morze” z Edmundem Fettingiem i Ewą Szykulską, „Pomarańczami” z Romanem Wilhelmim, czy „Nocą w Klostertal”.

Wielbiciele „Chuligana literackiego” mogą liczyć na premierowe odcinki programu, podobnie jak widzowie „Trzeciego punktu widzenia”. „Studio Kultura-Rozmowy” latem emitowane będzie dwa razy w tygodniu – we wtorki i czwartki o godz. 19:40. – zaś Informacje Kulturalne trzy razy w tygodniu, o tej samej porze. Towarzysząca TVP Kultura od początku jej istnienia „Niedziela z…” latem zaprasza na spotkania m.in. z Teatrem Sensacji „Kobra”, Haliną Kunicką, czy rolami Zdzisława Maklakiewicza.

W letniej ramówce stacji nie zabraknie koncertów i muzycznych serii dokumentalnych. Jedna z nich to premierowa, sześcioodcinkowa seria „Brian Johnson – życie w trasie”, emitowana w sobotę, której bohaterowie to m.in. Roger Daltrey – wokalista The Who, Sting i Lars Ulrich z Metalliki. 7 lipca zaplanowana jest emisja premierowego koncertu „Moody Blues Live at Montreaux” a 28 lipca – „INXS – Mystify: Live AT Rockpalast”, także po raz pierwszy na antenie stacji. W lipcowe niedziele TVP Kultura zaprasza na „Scenę Alternatywną w Opolu” – koncerty zarejestrowane w ramach Dnia TVP Kultura na 55. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Letnia ramówka TVP Kultura – start od 11 czerwca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *