Listopad 2017 na kanałach z portfolio BBC Worldwide

Listopadowe propozycje programowe kanałów BBC HD, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

The Game
(The Game)
Seria 1 (6 odcinków)
Od środy 22 listopada, godz. 22:00

Szpiegowski thriller osadzony w czasach zimnej wojny, gdy przyjaciel może okazać się śmiertelnym wrogiem.

Londyn, 1972 rok. Zbiegły z ZSRR szpieg KGB zdradza brytyjskiemu agentowi szczegóły „Operacji Szkło”, planu radzieckiej inwazji na Wielką Brytanię. Na wieść o tym Daddy, charyzmatyczny choć popadający w paranoje szef brytyjskiego wywiadu MI5, kompletuje tajny zespół do zbadania wiarygodności planu, który mógłby dramatycznie zmienić przebieg zimnej wojny. Zaczyna się wyścig z czasem na rozpracowanie siatki radzieckich agentów w Anglii.

Czy Daddy wybrał najlepszych? Czy można im ufać w świecie, w którym kłamstwa
i podwójni agenci nie dziwią nikogo? W skład elitarnej grupy wchodzą: Bobby Waterhouse, ambitny szef kontrwywiadu; Sarah Montag, jego sprytna zastępczyni; jej mąż Alan Montag, uroczy ekspert od podsłuchów; Jim Fenchurch, doświadczony agent terenowy; Wendy Straw, naiwna i wrażliwa sekretarka oraz Joe Lambe – główny bohater serialu, agent z psychologicznym wyczuciem, który potrafi zinterpretować każdy gest wroga, choć sam kryje niebezpieczną tajemnicę.

Doktor Foster
(Doctor Foster)
Seria 1 (5 odcinków)
Od czwartku 23 listopada, godz. 22:00

Doktor Gemma Foster to odnosząca sukcesy szanowana lekarka rodzinna. Kobieta doskonała, spełniona jako żona i matka.

Pewnego dnia jednak jej idealne życie wywróci się do góry nogami. Podejrzenia męża o romans popychają ją do samodzielnego odkrywania prawdy za wszelką cenę, co dramatycznie burzy porządek codziennego życia jej rodziny, a nawet pacjentów. Gdy wkrótce okaże się, że jej szczęśliwe życie zbudowane było na kłamstwie, pani doktor obmyśli gorzką zemstę.

Wielokrotnie nagradzany dramat psychologiczny trzymający w napięciu jak niejeden thriller. Surrane Jones, odtwórczyni głównej roli, nagrodzona została BAFTA 2016
w kategorii najlepszej aktorki telewizyjnej.

Wolf Hall
(Wolf Hall)
Seria 1 (6 odcinków)
Od niedzieli 5 listopada, godz. 21:00

Wielka Brytania, 1529 rok. To przełomowa epoka w dziejach Anglii. Tomasz Cromwell staje się najbliższym doradcą i jedną z najbardziej wpływowych postaci na dworze króla Henryka VIII.

Po 20 latach małżeństwa Henryk VIII postanawia rozwieść się z Katarzyną Aragońską, która nie zapewniła mu męskiego potomka. Pragnie także związać się z młodą i urodziwą Anną Boleyn. Skierowana do papieża prośba o anulowanie związku z żoną spotyka się z odmową, a konsekwencje ponosi kardynał Wosley – brutalnie odsunięty ze stanowiska. Na jego miejsce trafia Tomasz Cromwell – pragmatyczny i utalentowany negocjator. W serialu śledzimy losy jego zawrotnej kariery. Szybko staje się jednym z głównych strategów wielkiej intrygi rozgrywającej się na królewskim dworze. Doprowadza do przewrotu religijnego, czyli uniezależnienia króla od papiestwa i mianowania go głową Kościoła anglikańskiego, oraz upragnionego ślubu z Anną Boleyn.

Serial oparty na bestsellerowej powieści autorstwa Hilary Mentel.

Happy Valley
(Happy Valley)
Seria 2 (6 odcinków)
Od czwartku 2 listopada, godz. 22:00

Drugi sezon obsypanego nagrodami (m.in. BAFTA 2017) serialu o losach nieustępliwej sierżant Catherine Cawood, kierującej zespołem oddanych policjantów z małego miasteczka w dolinie Calder w Wielkiej Brytanii.

Podczas śledztwa Sarah przypadkowo znajduje w garażu zwłoki prostytutki. Obrażenia ofiary wykazują uderzające podobieństwo do innych ciał znalezionych w ciągu ostatnich kilku miesięcy, co sugeruje, że po okolicy grasuje seryjny morderca. Gdy okazuje się, że Catherine zna ofiarę, sprawy zaczynają obracać się przeciw niej.

Świeża krew
(New Blood)
Seria 1 (7 odcinków)
Od środy 1 listopada, godz. 22:00

Rash Sayyad i Stefan Kowolski są dwudziestoparolatkami u początków kariery zawodowej. Rash to świeżo upieczony agent policji, Stefan jest młodszym śledczym agencji rządowej. Rodzice Rasha pochodzą z Iranu, Stefana – z Polski. Obaj urodzili się w Wielkiej Brytanii, choć czują się outsiderami.

Okazuje się, że obaj pracują nad dwoma, wydawałoby się, niepowiązanymi ze sobą sprawami. Z czasem dociera do nich, że trafili w sam środek ogólnoświatowego spisku i są na tropie ciemnych interesów na styku wielkiego biznesu i polityki. Muszą połączyć siły, by rozwiązać tę niebezpieczną zagadkę. Są jak ogień i woda, ale z czasem rozwoju ich przyjaźni uświadamiają sobie, że mogą dopaść najpotężniejszych tego świata. Jeśli sami wcześniej nie dadzą się złapać.

Rodzina Durrellów
(The Durrells)
Seria 1 (6 odcinków)
Od piątku 3 listopada, godz. 20:15

Ciepła i zabawna opowieść o losach angielskiej rodziny na greckiej wyspie Korfu.

Rok 1936. Owdowiała przed kilku laty, uboga i zmęczona życiem Louisa Durrell, matka czworga dzieci w wieku od 11 do 21 lat, postanawia zacząć od nowa. W ojczyźnie nie ma wielu możliwości wyboru – mogłaby nadal zmagać się z losem lub zdecydować na małżeństwo z bogatym, lecz ponurym starszym mężczyzną. Zauważywszy, że życie niesfornych dzieci zmierza w złym kierunku, i w obawie o ich przyszłość podejmuje zwariowaną decyzję o przeprowadzce do zniszczonego domu na słonecznej greckiej wyspie.
Śledzimy, jak członkowie rodziny Durrellów przystosowują się do nowego życia i stawiają czoła trudnym wyzwaniom, nawiązują pierwsze przyjaźnie oraz miłości.
Serial na podstawie powieści Geralda Durrella.

Billy Connolly: koleją przez Amerykę
(Billy Connolly ‚s Tracks Across America)
Seria 1 (3 odcinki)
Od poniedziałku 13 listopada, godz. 23:00

Popularny brytyjski komik, aktor i muzyk Billy Connolly wyrusza w podróż życia. Wszystko, czego potrzebuje do szczęścia to pędzący pociąg, malownicza Ameryka i ukochane bandżo.

Na żelaznym rydwanie Billy objeżdża wszystkie cztery narożniki Stanów Zjednoczonych. Podróż zaczyna w Chicago, a kończy w Nowym Jorku. Korzystając z rozległej sieci kolejowej, przemierza rozległe przestrzenie, miasta, nadmorskie wybrzeża, góry, pustynie oraz bagna. Podróżując śladami pionierów, który zbudowali ten kraj, Billy realizuje swój amerykański sen. Podziwia nowoczesną Amerykę i jej mało znane zakątki, rzadko prezentowane w telewizji.

To podróż wzbogacona inspirującymi miejscami i spotkaniami z ciekawymi ludźmi.
A towarzystwo Billy’ego, który potrafi jednocześnie rozśmieszyć i wzruszyć do łez, gwarantuje świetną przygodę.

Gliniarze z kamerami
(Cops UK: Bodycam Squad)
Seria 2 (10 odcinków)
Od wtorku 21 listopada, godz. 23:00

Serial dokumentalny przedstawiający codzienną pracę policjantów w angielskim hrabstwie Staffordshire. Pracownicy tamtejszej policji walczą z przestępczością i pilnują porządku w jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem przekroju społecznego regionów Wielkiej Brytanii. Funkcjonariusze mają przyczepione do mundurów miniaturowe kamery, dzięki którym mogą rejestrować zdarzenia, w których uczestniczą, a sami są bezpieczniejsi podczas czynności operacyjnych.

W serii drugiej patrol ugania się za grupą travellersów, odkrywa wart tysiące funtów ładunek narkotyków skrytych w lodówce, przywołuje do porządku mężczyznę pod wpływem narkotyku zwanego Black Mamba, który opanowuje angielskie ulice. Policjanci mają także m.in. za zadanie pomóc mężczyźnie zwisającemu do góry nogami z balustrady oraz rozwiązać krwawą zagadkę w spokojnym miasteczku Uttoxeter.

Nagrania zarejestrowane przez policyjne kamery uświadamiają, z jak różnorodnymi i niebezpiecznymi sytuacjami oficerowie mają do czynienia na codziennej służbie.

Weekend przemocy w Ameryce
(One Deadly Weekend in America)
Środa 22 listopada, godz. 23:00

W nocy z 25 na 26 lipca 2015 roku między godziną siódmą wieczorem a siódmą rano doszło w Stanach Zjednoczonych do kilku dramatycznych strzelanin. Zanim wstało słońce zginęło 21 młodych osób.

W lipcu każdego roku w Stanach Zjednoczonych w wyniku strzelanin lub morderstw ginie najwięcej osób. W oparciu o nagrania z monitoringu, policyjnych kamer, telefonów komórkowych, materiały prasowe oraz dane z mediów społecznościowych i wywiady wyjaśniamy, jak i dlaczego doszło do tylu tragedii w jednym czasie.

Rock’n’rollowe auta z Brianem Johnsonem
(Cars That Rock with Brian Johnson)
Seria 3 (6 odcinków)
Od czwartku 23 listopada, godz. 23:00

Lider legendarnego zespołu rockowego AC/DC Brian Johnson jest prawdziwym fanem motoryzacji. Oto trzecia seria programu, w którym dzieli się z widzami swoją pasją.

Gwiazdor opowiada ciekawe anegdoty związane ze znanymi markami i wyjaśnia, co sprawiło, że legendy motoryzacji znalazły się w zaszczytnym gronie najlepszych samochodów świata.

Zasiada za kierownicami aut po obu stronach Atlantyku. Po Europie jeździ BMW, Volkswagenem i Astonem Martinem, w Stanach Zjednoczonych natomiast prowadzi typowo amerykańskie auta, jak Dodge, Cadillac oraz Jeep.

Recepta na zbrodnię?
(Panorama: A Prescription for Murder?)
Środa 29 listopada, godz. 23:00

Czy to możliwe, byś pod wpływem przepisanej przez lekarza tabletki stał się zabójcą?

W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii wypisano ponad 40 milionów recept na leki antydepresyjne SSRI. Twórcy dokumentu ujawniają ich niszczycielskie działanie na niektóre osoby – mogą prowadzić do psychozy, agresywnych zachowań, a nawet morderstw.

Opierając się na badaniach psychiatrycznych, aktach sądowych oraz danych firm farmaceutycznych, reporterka Shelley Jofre analizuje przyczyny tragicznych zdarzeń z 2012 roku, kiedy to 24-letni doktorant medycyny James Holmes podczas premiery kinowej w miejscowości Aurora w stanie Kolorado zastrzelił 12 a ranił aż 70 osób. Napastnik postrzegany był jako pilny, spokojny student. Nie miał pozwolenia na posiadanie broni. Czy leki antydepresyjne, które przyjmował, mogły przyczynić się do zmian w jego zachowaniu?

Twórcy dokumentu przywołują także inne przypadki morderstw i aktów ekstremalnej przemocy, które mogą być powiązane z psychotycznymi zachowaniami wywołanymi przez działanie leków SSRI; w tym dramatyczną historię ojca, który udusił 11-letniego syna.

Czy lekarze są świadomi rzadkich efektów ubocznych wywoływanych przez tabletki, które przepisują? To przecież gotowa recepta na morderstwo.

Błękitna Planeta II
(Blue Planet II)
Seria 2 (7 odcinków)
Od czwartku 16 listopada, godz. 19:55

Od premiery superprodukcji przyrodniczej „Błękitna Planeta” minęło 16 lat. Przez ten czas nasza wiedza na temat podwodnych głębin bardzo się wzbogaciła. Dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć nauki i technologii twórcy dokumentu po raz drugi przedstawiają podwodny świat, jego niezwykłych mieszkańców i ich niekiedy bardzo nietypowe zachowania.

Od mroźnych mórz polarnych po tętniące życiem turkusowe atole – wszędzie żyją niezwykłe, barwne podwodne stworzenia, które muszą dostosować się do warunków, by przetrwać. Zobaczymy m.in. dziwne ośmiornice zamieszkujące ciemne głębiny. Oceanu Atlantyckiego, karanksa wyskakującego z wody w powietrze podczas polowania na ptaka, przepłyniemy się także na grzbiecie polującego na ofiarę rekina młota.

Oto inspirująca podróż po największej, a jednocześnie najmniej znanej krainie naszej planety – tajemniczym świecie mórz i oceanów.

Dziki Meksyk
(Wild Mexico)
Seria 1 (3 odcinki)
Od wtorku 21 listopada, godz. 19:55

Meksyk to wyjątkowo barwna kraina – bujne tropikalne dżungle, spalone słońcem pustynie, rozległe lasy, zaśnieżone wulkany i turkusowe jeziora. Wszystkie z tych niesamowitych krain zamieszkałe są przez równie niezwykłych mieszkańców.

Zaczynamy w górach odległej północy. Serranias del Burro to siedlisko niedźwiedzi brunatnych. Poznamy też 16-letniego el jimador, czyli żniwiarza, który pracuje z wujkiem na plantacji niebieskiej agawy. Powstaje z niej najsłynniejszy chyba meksykański produkt eksportowy – tequila.

Odwiedzimy także starożytne świątynie Majów wciąż górujące nad tętniącymi życiem lasami Jukatanu. Rządzą w nich jaguary, małpy oraz ptaki tropikalne. Dżungla ta wciąż pełna jest tajemnic, a jej podziemny wodny świat to ratunek dla zwierząt i ludzi w sezonie suchym.

W ostatnim odcinku wybierzemy się na pustynie północnego Meksyku, najsuchszego rejonu kraju, by poznać tajniki przetrwania tamtejszych zwierząt.

Brytyjskie fabryki
(Inside the Factory)
Seria 3 (6 odcinków)
Od poniedziałku 13 listopada, godz. 23:00

Trzecia seria programu, w którym prowadzący odwiedzają największe fabryki produktów spożywczych na świecie i przyglądają się procesom wytwarzania naszych ulubionych smakołyków.

We Włoszech wybierają się na przykład do fabryki makaronu, w której powstaje dziennie 150.000 kilometrów spaghetti, a w Holandii obserwują kolejne etapy produkcji majonezu.

Gregg Wallace uczestniczy także m.in. w procesie wyciskania soku z czarnych porzeczek, poznaje tajniki zaparzania herbat w torebkach i wytwarzania herbatników z polewą czekoladową. Cherry Healey z kolei bierze udział w zbiorach liści herbaty w Afryce, łowi dorsza na Islandii oraz zasięga rad naukowców na temat bezpiecznego rozmrażania.

Dołącza do nich historyk Ruth Goodman, która przywołuje ciekawe anegdoty związane
z obyczajami jedzenia. Opowiada np. jak brytyjskie uwielbienie dla herbaty niemal nie okazało się zgubne dla załóg czołgów podczas drugiej wojny światowej.

Kulisy techniki
(Click)
(40 odcinków)
Od poniedziałku 27 listopada, godz. 18:55

Przystępny przewodnik po nowinkach technologicznych, gadżetach, grach i aplikacjach. Program dla wszystkich zainteresowanych internetem, nowymi mediami oraz rozwojem technologii.

Twórcy przyglądają się bieżącym zjawiskom i produktom, które prawdopodobnie wkrótce zrewolucjonizują nasze codzienne życie.

Pogotowie remontowe: Wielka przebudowa
(DIY SOS: The Big Build)
Seria 28 (6 odcinków)
Wtorek 21 listopada, godz. 16:55

Nick Knowles i jego ekipa podejmują się ambitnych projektów remontowych.
Z przyjaciółmi, rodziną
i lokal¬nymi przedsiębiorcami w zaledwie kilka dni przebudowują domy brytyjskich rodzin, które bardzo tego potrzebują.

W tej serii ekipa przystosowuje dom do potrzeb Saschy, która pięć dni w tygodniu musi spędzać w szpitalu na dializach, a marzy, by przebywać w domu z rodziną. Uczniowie pewnej szkoły zwołują ekipę Nicka oraz setki ochotników, by 12-letni Matthew po trzech latach walki z chorobą nowotworową i udarem mózgu mógł szczęśliwie wrócić ze szpitala do domu.

Ponadto zespół Nicka podejmuje się karkołomnej misji przetransportowania ogrodu z wystawy Chelsea Flower Show i zamieszczenia go na dachu londyńskiego szpitala Great Ormond Street Hospital. Wszystko po to, by najmłodszym pacjentom i ich rodzicom zapewnić miejsce odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku. Gdyby tego było mało, ekipa chce zbudować nową siedzibę dla organizacji charytatywnej Little Miracles, która opiekuje się dziećmi specjalnej troski. Pomoc napływa z całego kraju.

Zaufaj lekarzowi
(Trust Me I’m a Doctor)
Seria 2 (3 odcinki)
Od piątku 24 listopada, godz. 21:55

Michael Mosley powraca z zespołem lekarzy, aby stawiać kolejne pytania dotyczące zdrowia i dobrej kondycji.

W drugiej serii dowiemy się, dlaczego wszyscy potrzebujemy słońca, poznamy prawdę
o „superpokarmach” i sprawdzimy, czy kofeina rzeczywiście ma pobudzające działanie. Czy cukier jest równie szkodliwy jak tytoń? Czy wystarczy inaczej przygotowywać jedzenie, aby nasza dieta stała się zdrowsza? Czy e-papierosy są bezpieczne? Czy monitory komputerów szkodzą naszym oczom?

Zespół lekarzy eksperymentuje na własnych organizmach i odwiedza szpitale, w których prowadzone są badania naukowe — wszystko po to, aby znaleźć rzetelne odpowiedzi na medyczne pytania i wątpliwości, z którymi spotykamy się każdego dnia.

Kto nas odchudza?
(The Men Who Made Us Thin)
Seria 1 (3 odcinki)
Poniedziałek 6 listopada, godz. 23:55

Dziennikarz Jacques Peretti przygląda się przemysłowi dietetycznemu, który rozwija się w błyskawicznym tempie, w miarę jak otyłość staje się coraz większym problemem społecznym.

W tej skłaniającej do refleksji serii dokumentalnej Peretti bada związki między otyłością a odchudzaniem — i staje twarzą w twarz z osobami, które robią ogromne fortuny na cudzych marzeniach o szczupłej sylwetce. Dziennikarz jedzie do USA, gdzie rozmawia z ludźmi znającymi branżę od środka. Odkrywa tajemnice dietetycznego biznesu i dowiaduje się, dlaczego tak wiele diet nie sprawdza się w dłuższej perspektywie i dlaczego, mimo kolejnych porażek, ludzie wciąż do nich wracają.

Peretti opowiada także historię przemysłu fitness. Pyta, dlaczego producenci żywności wydają tyle pieniędzy na promocję ćwiczeń i zdrowego stylu życia, i analizuje burzliwe dzieje badań farmaceutycznych nad skuteczną i bezpieczną pigułką na odchudzanie.

Sara i Kaczorek
(Sarah & Duck)
Seria 3 (20 odcinków)
Od poniedziałku, 6 listopada, godz. 19:05

Poznajcie Sarę. Sara ma siedem lat, wielkie oczy i zieloną czapeczkę. Mieszka ze swoim najlepszym przyjacielem, Kaczorkiem.

Sara i Kaczorek mieszkają w małej wiosce, w małym domku z czerwonymi drzwiami, do którego prowadzi wąska ścieżka. Wspólnie przeżywają proste, lecz ciekawe przygody, odkrywając świat — ten wokół siebie i ten nieco dalej — niepewnie, ale zawsze z wielką wyobraźnią.

Próbują dosięgnąć tęczy, udają pingwiny, chronią parasolkę przed zmoknięciem! Wokół nich mieszkają przyjaciele i sąsiedzi, tacy jak Robaczek, Szalikowa Babcia, Szalotki czy Chłopiec na Hulajnodze. Sara i Kaczorek to uroczy, nieco ekscentryczny serial ukazujący nowe doświadczenia i lekcje, jakie w dzieciństwie przynosi nam codzienność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *