NEXT FILM wprowadza do kin „Eter” Krzysztofa Zanussiego (wideo)

W najbliższy piątek, 30 listopada br. w kinach w całej Polsce będzie można oglądać najnowszy film Krzysztofa Zanussiego „Eter”. W rolach głównych widzowie zobaczą Jacka Poniedziałka i Andrzeja Chyrę. Dystrybutorem międzynarodowej, polsko-ukraińsko-węgiersko-litewskiej produkcji jest NEXT FILM z Grupy Agora.

 

„Eter” miał swoją premierę na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie walczył o Złote Lwy w Konkursie Głównym. Międzynarodowa produkcja była również prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan, 34. Warszawskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu Camerimage oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rzymie.

 

 

Akcja „Eteru” rozgrywa się na początku XX wieku, na Podolu. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka i znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych. Obsesyjnie doskonali swoją wiedzę o eterze pozwalającym manipulować bólem, pożądaniem i wolą poddanych mu ludzi. Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za próbę zawładnięcia ludzkim umysłem?

 

 

W filmie wystąpiła międzynarodowa obsada: Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, Zsolt László, Ostap Vakuliuk, Małgorzata Pritulak, Maria Riaboshapka. Za montaż odpowiada Milenia Fiedler, laureatka Orła – Polskiej Nagrody Filmowej za film „Weiser” i gdyńskich Złotych Lwów („Weiser” i „Czas zdrady”). Joanna Macha, scenografka filmu, to laureatka Orła i Złotych Lwów za „Wenecję”. Autorką kostiumów jest Katarzyna Lewińska, ubiegłoroczna laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej za „Pokot” (jak również Złotych Lwów za „W ciemności”, „Sponsoring” i „Boisko bezdomnych”).

Dystrybutorem filmu „Eter” jest NEXT FILM – firma należąca do Grupy Agora, która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmową. W tym roku NEXT FILM wprowadził na ekrany kin pierwszą własną produkcję – „Plan B” (reż. Kinga Dębska), komedię romantyczną „Kobieta sukcesu” (reż. Robert Wichrowski), „Kamerdynera” (reż. Filip Bajon) – zdobywcę Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni, doceniony na międzynarodowych festiwalach film „53 wojny” (reż. Ewa Bukowska) oraz „Jeszcze dzień życia” – animację na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *