MediaPolsatZapowiedzi TV

Spotkania z historią brytyjskich zamków i średniowiecznych twierdz na Polsat Viasat History

Dla entuzjastów średniowiecza, intryg i zagadek – ale nie tylko. Polsat Viasat History zaprasza na solidną porcję historycznej wiedzy!

 

 

 

Tajemnice brytyjskich zamków

Emisja: 2 maja, sezon 1, odc. 1, godz. 9.55

W pierwszym sezonie „Tajemnic brytyjskich zamków” poznamy burzliwe dzieje sześciu najsłynniejszych twierdz Wielkiej Brytanii: zamku w Dover, Tower of London oraz zamków w Warwick, Caernarfon, Stirling i Carrickfergus. Historyk i pisarz Dan Jones opowie nam o tych niezwykłych budowlach i ich kluczowym znaczeniu dla całej brytyjskiej historii.

Poznamy dzieje intryg, dramatów, romansów i buntów, które były udziałem ich właścicieli i mieszkańców. W programie, kręconym w pięknych plenerach Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej, zobaczymy między innymi zapierające dech zdjęcia lotnicze i rekonstrukcje najważniejszych wydarzeń rozgrywających się wewnątrz i na zewnątrz zamkowych murów.

W drugim sezonie programu Dan Jones odkryje dla nas sekrety kolejnych sześciu słynnych twierdz: zamków w Edynburgu, Cardiff, Yorku, Lancaster, Leeds i Arundel. Usłyszymy najciekawsze opowieści z tysiącletniej brytyjskiej historii i poznamy jej bohaterów — królów i królowe, łotrów i buntowników, złoczyńców i ich ofiary.

Zamki – bastiony władzy

Emisja: 2 maja, sezon 1, odc. 1 i 2, godz. 9:55 i 10:55

Zamki to niemal symbol historii średniowiecza. Były ośrodkami gospodarczymi i warownymi rezydencjami, a wokół nich toczyły się niezliczone bitwy. Jak wyglądało życie za zamkowymi murami? Pierwsza część tego filmu dokumentalnego ukazuje ewolucję zamków od prostych, drewnianych fortów po potężne twierdze i rozbudowane rezydencje rycerzy i władców.

Zajrzymy do zamkowych sypialni, do latryn, kuchni i stajni. Archeolodzy i historycy pomogą nam obalić wiele mitów i legend do dziś otaczających te wielkie budowle. Druga część filmu to analiza funkcji obronnych i militarnych zamków z okresu od XI do XVI w. Kiedy wróg stawał u bram twierdzy, musiała ona wytrzymać uderzenia taranów, ostrzał katapult i podkopy pod murami. Obrońcy zamków wciąż wynajdywali nowe rozwiązania — dopiero wprowadzenie na pole walki potężnych dział zakończyło epokę wielkich twierdz.

 

Dla wszystkich zainteresowanych powyższym tematem warto wspomnieć, że niektóre zamki oferują opcję zwiedzania online. Na stronie www.royal.uk/virtual-tours-windsor-castle możemy zwiedzić królewski zamek Windsor. Dzięki wirtualnemu spacerowi mamy szansę zobaczyć jak wygląda urządzony z rozmachem Crimson Drawing Room czy Waterloo Chamber. Z kolei np. zamek w Edynburgu na swojej stronie oferuje krótkie filmiki, dzięki którym możemy zobaczyć, jak wyglądają niektóre jego wnętrza: www.edinburghcastle.scot.

Biorąc pod uwagę fakt, że przez najbliższy okres sztuka i kultura będą dostępne tylko online i na ekranie, to świetna alternatywa dla klasycznego zwiedzania. Dzięki ciekawym projektom oferowanym przez instytucje sztuki i programom telewizyjnym, może to być całkiem dobrze spędzony czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *