Radio

Sto polskich piosenek na stulecie ZAiKS-u oraz konkurs dla słuchaczy w radiowej Trójce

Program 3 Polskiego Radia z okazji setnej rocznicy powstania Stowarzyszenia Autorów ZAiKS rozpoczął prezentację stu ważnych piosenek z historii rodzimej fonografii.

 

Emitowane są one codziennie, od poniedziałku do czwartku, o godz. 7.40. Akcja połączona jest z konkursem dla słuchaczy – z nagrodami w postaci unikatowego albumu z pięcioma płytami, na których znalazły się wszystkie prezentowane piosenki.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które świętuje w tym roku stulecie swego istnienia, we współpracy z Piotrem Metzem, kierownikiem redakcji muzycznej Trójki, przygotowało pięciopłytowy album pt. “Sto lat ZAiKS”. Ekskluzywne wydawnictwo, przedstawiające historię polskiej muzyki popularnej, skupia się w całości na twórcach – autorach tekstów i kompozytorach, a nie na wykonawcach. Stąd wśród piosenek absolutne klasyki polskiej muzyki popularnej z muzyką m.in. Henryka Warsa, Tadeusza Woźniaka, Krzysztofa Komedy, Czesława Niemena oraz słowami Andrzeja Własta, Mariana Hemara, Juliana Tuwima, Ludwika Jerzego Kerna, Franciszka Walickiego czy Wojciecha Młynarskiego. Jest tu więc piosenka autorska, pop, rock, reggae, jazz, muzyka elektroniczna, a nawet punk. Najstarsze nagranie pochodzi z 1930 roku, a najnowsze – z 2017.

– A to wszystko na naszej antenie przedstawiamy chronologicznie, począwszy od “Już nigdy” Very Bobrowskiej, aż po “Oczy kamienic” L.Stadt – mówi Piotr Metz.

Jako 101. zaprezentowany zostanie zwycięski utwór w trwającym właśnie konkursie “Piosenka na 100” Polskiego Radia i ZAiKS-u. Premierowe, niepublikowane kompozycje z tekstem w języku polskim można zgłaszać jeszcze do 2 kwietnia. Do wygrania w konkursie jest 100 tys. zł. Więcej na stronie: piosenkana100.polskieradio.pl.

Utwory z jubileuszowej płyty ZAiKS-u radiowa Trójki emituje od poniedziałku do czwartku w porannej audycji “Zapraszamy do Trojki” ok. godz. 7.40. Codzienne prezentacje jednej piosenki, poprzedzone wstępem Piotra Metza, połączone są z konkursem dla słuchaczy – podanie autorów tekstu i muzyki nagradzane jest egzemplarzem albumu.

Niebawem wszystkie utwory z tego wydawnictwa dostępne będą w bezpłatnym streamingu. Autorem opracowania graficznego i okładki jest polski artysta o światowej renomie, Rosław Szaybo, twórca m.in. okładek do płyt Leonarda Cohena, Judas Priest, Janis Joplin czy serii Polish Jazz, w tym słynnej “Kattorny” Krzysztofa Komedy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *