Prasa - Ksiązka

„Supermiasta i Superregiony 2022. Moja ulubiona zielona przestrzeń” – trzecia edycja akcji lokalnych wydań „Gazety Wyborczej”

29 kwietnia br. rozpocznie się trzecia edycja „Supermiast i Superregionów” – akcji organizowanej przez redakcje lokalne „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl, tym razem poświęconej zieleni w miastach i regionach. W ramach jej inauguracji już jutro – 26 kwietnia br. z wtorkowym wydaniem dziennika ukaże się nowy numer „Magazynu Supermiasta i Superregiony”. Tego samego dnia o godz. 12:00 odbędzie się też kolejna debata online z cyklu Studio Supermiasta, a jego tematem będzie Lwów i Rzeszów w obliczu wojny.  

 

„Supermiasta i Superregiony” to projekt, w ramach którego na łamach „Gazety Wyborczej” oraz w serwisie Wyborcza.pl redakcje lokalne dyskutują z czytelnikami, samorządowcami i aktywistami o tym, co jest w naszym otoczeniu najistotniejsze.

Głównym tematem tegorocznej edycji projektu – połączonej z plebiscytem dla czytelników – będzie szeroko pojęta zieleń w miastach oraz regionach. Mieszkańcy wybiorą swoje ulubione zielone przestrzenie, a samorządowcy i eksperci dyskutować będą o ich znaczeniu w kontekście ekologii i ochrony klimatu, a także znaczenia dla jakości życia.

– W pierwszej edycji plebiscytu w 2020 r. zachęciliśmy dziesiątki tysięcy naszych czytelników do spojrzenia w przeszłość na największe osiągnięcia 30 lat funkcjonowania samorządów. W drugiej edycji wybiegliśmy w przyszłość, pytając mieszkańców o siedem najważniejszych wyzwań, które powinny być zrealizowane do 2040 r. – przypomina Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej” i szef redakcji lokalnych dziennika. – Trzecia edycja naszej akcji wynika wprost z drugiej, ponieważ najczęściej wskazywanymi przez naszych czytelników wyzwaniami były te związane z ekologią i zielenią. Bez zieleni miasta i regiony są niekompletne, niezdrowe czy niekomfortowe, dlatego właśnie zielone przestrzenie będą bohaterami trzeciej edycji plebiscytu „Supermiasta i Superregiony”dodaje Chrzan.

Akcja „Supermiasta i Superregiony” podzielona jest na kilka etapów. W pierwszym – rozpoczynającym się 29 kwietnia br. – redakcje lokalne „Wyborczej” zachęcą czytelników, by wskazali swoje ulubione zielone miejsca w miastach oraz regionach – tych, które najczęściej wybierają na spacery, gdzie jeżdżą na wycieczki rowerowe czy zabierają swoich gości. Zgłoszenia przyjmowane będą do 8 maja br.

W drugim etapie, spośród nadesłanych propozycji, redakcje wybiorą po 9 lub 12 dla miasta oraz dla regionu. Następnie w głosowaniu, które rozpocznie się 13 maja br., czytelnicy wskażą swoje ulubione zielone miejsca. Finał głosowania zaplanowany został na 29 maja br.

Plebiscyt „Supermiasta i Superregiony” zakończy uroczysta gala w siedzibie „Gazety Wyborczej” przy ul. Czerskiej w Warszawie, która odbędzie się 14 czerwca br. Wezmą w niej udział prezydenci miast, marszałkowie województw oraz dziennikarki i dziennikarze „Gazety Wyborczej”.

Oprócz tego tuż przed startem tegorocznej edycji akcji, jutro – 26 kwietnia br. wraz z wtorkowym wydaniem „Gazety Wyborczej” ukaże się pierwszy w tym roku numer „Magazynu Supermiasta i Superregiony”. Na jego łamach czytelnicy znajdą szczegółowe informacje o projekcie, a także zbiór najlepszych praktyk związanych z ekologią i zielenią miejską. W kwartalniku redakcja opowiada również, jak mieszkańcy i samorządy pomagają uchodźcom z Ukrainy, a także jak wyglądają poszukiwania systemowych rozwiązań na przyszłość.

Premierze kwartalnika towarzyszyć będzie transmitowana na żywo debata online, przeprowadzona w ramach rozmów z cyklu Studio Supermiasta. Gośćmi Mikołaja Chrzana z redakcji „Gazety Wyborczej” będą mer Lwowa Adrij Sadowy oraz prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Paneliści dyskutować będą o sytuacji miast w obliczu wojny, o wydarzeniach w Ukrainie i o największych potrzebach jej mieszańców, a także o tym, co dzieje się po polskiej stronie granicy. W drugiej części programu Mikołaj Chrzan porozmawia z marszałkiem województwa zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem o przygotowaniach do sezonu turystycznego oraz o największych wyzwaniach inwestycyjnych stojących przed Pomorzem Zachodnim. Na koniec spotkania zaplanowano komentarze redaktorów naczelnych zespołów lokalnych „Wyborczej” – Leszka Frelicha (Wrocław), Jerzego Połowniaka (Szczecin) i Pauli Skalnickiej (Poznań).

Debata online z cyklu Studio Supermiasta pt. „Lwów i Rzeszów. Miasta w obliczu wojny” odbędzie się 26 kwietnia o godz. 12:00. Będzie można ją śledzić w serwisie Wyborcza.pl oraz na profilu dziennika na Facebooku (link do wydarzenia – tutaj).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *