Świat na wojnie – cykl filmowy w sierpniu na SundanceTV

W każdą sierpniową sobotę o godz. 22:00, kanał SundanceTV zaprasza na cykl filmowy „Świat na wojnie”, w ramach którego będzie można zobaczyć obrazy fabularne, dokument oraz animację – wszystkie opowiadające o cierpieniu i stratach, zarówno tych emocjonalnych, jak i materialnych, które od zawsze towarzyszą konfliktom zbrojnym.

 

W sierpniowe soboty na SundanceTV wyemitowane zostaną między innymi: zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami romans „Znak miłości” w reżyserii laureata Nagrody Akademii Filmowej® Richarda Attenborough (Gandhi, Cienista dolina) opowiadający poruszającą historię Amerykanki, która przez lata dotrzymuje danej w czasie wojny obietnicy dozgonnej miłości; dokument „Legion braci” badający przyczyny i konsekwencje niemal bezustannej walki
w wojnie z terroryzmem, która rozpoczęła się w 2001 roku, jak również „A gdy zawieje wiatr”, ujmująca animacja ukazująca historię pary staruszków szykujących się na nadejście wojny atomowej.

Na cykl pięciu wojennych historii w ramach cyklu „Świat na wojnie” zapraszamy w każdą sierpniową sobotę o 22:00.

Znak miłości

(2007)

1 sierpnia o 22:00

Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami film jest epickim romansem opowiadającym o stracie, miłości, pojednaniu oraz zdolności do odnalezienia szczęścia, kiedy wydaje się, że nie ma na nie szans.

Reżyserem obrazu jest laureat Nagrody Akademii Filmowej® Richarda Attenborough (Gandhi, Cienista dolina). Film opowiada poruszającą historię Amerykanki, która przez lata dotrzymuje danej w czasie wojny obietnicy dozgonnej miłości, która na zawsze złamała jej serce. Jednakże odkrycie złotego pierścionka obudzi w niej ponownie wielkie uczucie.

W 1941 roku, w Branagan w stanie Michigan, piękna i pełna życia Ethel Ann Roberts jest obiektem zainteresowania trzech przyjaciół, a zarazem młodych lotników – Teddy’ego Gordona, Jacka Etty’ego i Chucka Harrisa. Kobieta odwzajemnia uczucia Teddy’ego, szczerego chłopaka z olśniewającym uśmiechem. Ich romans jest pełen pasji i marzeń o wspólnej przyszłości. Sielanka kończy się w momencie ataku Japończyków na Pearl Harbor, gdy chłopcy z Branagan zostają wezwani na front.

Tytuł: Znak miłości (Closing the Ring)

Reżyseria: Richard Attenborough

Występują: Shirley MacLaine, Christopher Plummer, Mischa Barton

Legion braci

(2017)

8 sierpnia 22:00

Dzięki bezprecedensowemu dostępowi do żołnierzy jednostek sił specjalnych USA, obraz „Legion braci” bada przyczyny i konsekwencje niemal bezustannej walki w wojnie z terroryzmem, która rozpoczęła się w 2001 roku. Produkcja skupia się na losach żołnierzy „Zielonych Beretów”, którzy zostali wysłani na tajne misje do Afganistanu tuż po wydarzeniach z 11 września 2001 roku, aby obalić talibów.

Tytuł: Legion braci (Legion of Brothers)

Reżyseria: Greg Barker

Występują: Jason Amerine, George W. Bush, Mark Nutsch

A gdy zawieje wiatr

(1986)

15 sierpnia o 22:00

Idylliczna i wymarzona wizja Anglii – zielone, bujne wzgórza, cisza i spokój. Wśród łąk stoi mała wiejska chatka – „Jimilda”, w której mieszkają Jim i Hilda. Są parą emerytów wiodących sielankowe życie na wsi. To archetypowa angielska para głęboko wierząca w swoją ojczyznę oraz rząd, który z powodzeniem i zwycięsko przeprowadził swych obywateli przez dwie wojny światowe.  Życie Jima i Hildy jest spokojne i proste, na tyle zżyli się ze sobą, że nie potrzebują innego towarzystwa. Kiedy wreszcie udają się na zasłużoną i szczęśliwą emeryturę, w kraju narasta zagrożenie wojną atomową. Jednak para nie rozumie konsekwencji wojny nuklearnej. Wierzy, że jeśli nadejdzie, to będzie powtórką poprzedniego konfliktu, który we wspomnieniach Jima jawi się w różowych barwach i pamięta ten czas, jako „najlepsze lata naszego życia”.

W związku z zagrożeniem, rząd wydaje ulotkę z instrukcją, jak przetrwać wybuch nuklearny bez opuszczania własnego domu. Jim i Hilda nie mają powodów, by wątpić w przekazane w pamflecie informacje. Budują prosty schron i ćwiczą okrywanie się papierowymi torbami. Nie zdając sobie sprawy z absurdalności środków ostrożności, realizują rządowe zalecenia co do joty. W radiu zostaje nadany trzyminutowy sygnał ostrzegawczy. Hilda wychodzi zebrać pranie, a Jim zaczyna panikować. Po raz pierwszy od bardzo długiego czasu traci panowanie i krzyczy na żonę. Gdy leżą w schronie, Hilda bardziej przejmuje się wybuchem męża niż nadchodzącą katastrofą.

Wybucha wojna nuklearna. Bomby spadają unicestwiając wszystko dookoła. Wśród pokrytego popiołem krajobrazu, nadal stoi malutki domek Jima i Hildy. Emeryci zaczynają sprzątać bałagan pewni, że „nasi chłopcy” wkrótce przybędą. Niestety nikt nie przychodzi im z pomocą. Brakuje wody i kurczą się zapasy jedzenia, a staruszkowie nie mogą zrozumieć, dlaczego czują się tak źle. Promieniowanie radioaktywne powoli zbiera swoje śmiertelne żniwo. Z wiecznie naiwnych Jima i Hildy, powoli uchodzi życie.

Tytuł: A gdy zawieje wiatr (When the Wind Blows)

Reżyseria: Jimmy T. Murakami

Muzyka: Roger Waters

Występują: Peggy Ashcroft, John Mills

Niezwyciężony

(2001)

22 sierpnia o 22:00

Uznany filmowiec Werner Herzog kontynuuje eksploracje ludzkiej duszy w prawdziwej historii prostego człowieka, który zostaje wyrwany ze swojego skromnego życia na wsi i przeniesiony do porywającego i ekstatycznego Berlina lat 30. ubiegłego wieku. Bohater postrzega siebie jako nowego Samsona z misją ochrony swego ludu.

Zishe Breitbart syn żydowskiego kowala z Polski, staje się sensacją w Berlinie, gdzie występuje jako mityczny siłacz. Jego pracodawca, Hanussen, marzy o stworzeniu w rządzie Hitlera potężnego Ministerstwa Okultyzmu. Gdy z dnia na dzień władza Hitlera rośnie, a w Berlinie wybucha fala antysemityzmu, Zishe, nękany koszmarami, korzysta z rady miejscowego rabina i zaczyna wierzyć, że został wybrany przez Boga, by ostrzec jego lud przed śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Tytuł: Niezwyciężony (Invincible)

Reżyseria: Werner Herzog

Występują: Tim Roth, Jouko Ahola, Anna Gourari

Aleja snajperów

(1997)

29 sierpnia o 22:00

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach.

Korespondent Michael Henderson zrobił karierę relacjonując najgorętsze światowe konflikty, ale nic czego doświadczył w przeszłości, nie mogło przygotować go na to, co przeżyje w Sarajewie.

Jest rok 1992, początek oblężenia Sarajewa. Kosmopolityczne miasto, które niegdyś było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich i popularnym wśród Europejczyków kurortem, zostało zaatakowane przez zbrojne grupy bośniackich Serbów. Tam, gdzie kiedyś stały kawiarnie
i butiki, jest się narażonym na atak snajpera lub moździerza, a tam, gdzie kiedyś ludzie robili zakupy i chodzili do restauracji, nie ma teraz wody i brakuje jedzenia. W mieście, w którym kiedyś żyli obok siebie przedstawiciele wielu różnych kultur, sąsiad zabija sąsiada.

Tytuł: Aleja snajperów (Welcome to Sarajevo)

Reżyseria: Michael Winterbottom

Występują: Stephen Dillane, Woody Harrelson, Marisa Tomei, Emira Nusevic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *