MediaTVPZapowiedzi TV

Wiosna w TVP Kultura

Wiosną w TVP Kultura zadebiutują dwa nowe programy, Łukasz Orbitowski rozpocznie cykl spotkań z najciekawszymi polskimi artystkami – „One. Kobiety Kultury”. Dziennikarz i satyryk Mariusz Cieślik, poprowadzi program poświęcony literaturze polskiej – „Koło pióra”.
Wszystko, co nowe zaczyna się od rewolucji, która będzie tematem przewodnim powstałego we Francji nowego sezonu „Chuligana Literackiego”. Po zimowej przerwie z ważnymi tematami wraca magazyn publicystyczny „Kronos”, flagowy program TVP Kultura, „Pegaz” oraz format „Dranie w kinie”. Jakub Moroz i Krzysztof Kłopotowski zaprezentują widzom autorski przegląd nowości ze świata filmu.

 

Stałe miejsca w ramówce mają programy informacyjne takie jak: „Tygodnik Kulturalny”, serwis „Informacje Kulturalne” oraz poranne spotkania w „Studio Kultura – Rozmowy”. W niedzielne popołudnia Antena tradycyjnie już zaprasza na premierowe rozmowy z wybitnymi twórcami polskiej kultury, połączone z prezentacją ich dorobku w lubionym przez widzów paśmie „Niedziela z…”. Dopełnieniem programu będą cotygodniowe relacje z najważniejszych wydarzeń kulturalnych z kraju i ze świata.

ONE. KOBIETY KULTURY, PREMIERA, SOBOTA, OK. GODZ. 15:00 + POWTÓRKA

Słynie ze szczerości, spontaniczności oraz niezwykłej umiejętności słuchania. Pisarz Łukasz Orbitowski, do tej pory znany widzom TVP Kultura z programu „Dezerterzy”, wiosną koncentruje się na kobiecym głosie w kulturze. Bohaterkami nowego programu będą zarówno wielkie gwiazdy, jak i artystki, które dopiero zaczynają realizować swoją twórczą wizję i wyznaczają nowe trendy. W rozmowach nie zabraknie z pewnością zaskakujących pytań – znaku rozpoznawczego prowadzącego.

KOŁO PIÓRA, PREMIERA, CZWARTEK OK. GODZ. 22:00 + POWTÓRKA

Nowy cotygodniowy program poświęcony polskiej literaturze. Prowadzący Mariusz Cieślik – dziennikarz, prozaik i satyryk zaprasza do studia pisarzy i specjalistów, aby porozmawiać o tym wszystkim, co na rynku wydawniczym ważne i ciekawe. W pierwszej części programu w centrum zainteresowania będą więc autorzy literatury współczesnej, twórcy kryminałów, sag, biografii i innych gatunków. Poczytni, skandalizujący, wymagający… W drugiej – gospodarz skupi się na szeroko rozumianej klasyce. Ważne rocznice, wznowienia, przekłady będą doskonałą okazją, aby książki, które zapisały się już w historii literatury, odkryć na nowo. W każdym programie widzowie usłyszą najciekawsze fragmenty książek w wykonaniu aktorki lub aktora.

CHULIGAN LITERACKI, PREMIERA, NIEDZIELA, OK. GODZ. 14:00 + POWTÓRKA

Autorski program, w którym Mateusz Matyszkowicz – filozof i namiętny czytelnik – spotyka się z twórcami i myślicielami ważnymi dla polskiego oraz europejskiego życia intelektualnego. W nowym sezonie „Chuligan literacki” odwiedzi kraj nad Sekwaną. Wśród gości Mateusza Matyszkowicza pojawią się autorzy i znawcy literatury francuskiej, m.in.: Pascal Bruckner, Michel Wieviorka, Gilles Kepel, czy Patrick Deville.

KRONOS, PREMIERA DWA RAZY W MIESIĄCU, PONIEDZIAŁEK, PO GODZ 23:20 + POWTÓRKA

Program filozoficzny i społeczny. Łączy tematykę wymagającą namysłu, nierzadko kontrowersyjną, z kulturalnym i nieagresywnym modelem debaty. Prowadzący: prof. Piotr Nowak – zastępca redaktora naczelnego kwartalnika Kronos.

PEGAZ, PREMIERA, ŚRODA, OK. GODZ. 22:00 + POWTÓRKA 

„Pegaz” to rodzaj przewodnika i komentatora po najważniejszych wydarzeniach i zjawiskach w kulturze. W każdym programie gośćmi są znani artyści, antropologowie kultury, filozofowie, socjolodzy czy etnografowie, którzy z prowadzącym rozmawiają na aktualne tematy.

DRANIE W KINIE, PREMIERA, SOBOTA, OK. GODZ. 18:00 + POWTÓRKA

Program Krzysztofa Kłopotowskiego i Jakuba Moroza, w którym omawiają bieżące wydarzenia filmowe w szerszym kontekście kulturowym i historycznym. Rozmowę uzupełniają fragmenty filmów wchodzących do kin, które są naturalnym pretekstem do rozmowy. Celem autorów programu jest pokazanie zjawisk w historii filmu, często nieoczywistych związków między tematami i bohaterami filmowymi.

INFORMACJE KULTURALNE, PREMIERA NA ŻYWO, OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU O  GODZ. 20:00 + POWTÓRKA

Codzienny przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych z kraju i ze świata. Reporterzy „Informacji Kulturalnych” obecni są na wystawach, premierach, konferencjach, spotkaniach z wybitnymi artystami oraz w instytucjach kreujących polską kulturę. Docierają za kulisy, na plany filmowe, próby teatralne oraz do studiów nagraniowe nagraniowych. Dokumentują, wypytują i analizują. Przedstawiają najnowsze trendy, obiecujących debiutantów i nietypowe inicjatywy lokalne. Nie unikają trudnych tematów i miejsc, gdzie toczą się spory o kulturę.

STUDIO KULTURA – ROZMOWY, PREMIERA, OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU O GODZ. 8:15 + POWTÓRKA

Krótkie poranne rozmowy o literaturze, sztuce, muzyce oraz najciekawszych zjawiskach kulturalnych w Polsce i na świecie.

TYGODNIK KULTURALNY, PREMIERA, PIĄTEK OK. GODZ. 23:00 + POWTÓRKA

Subiektywny magazyn podsumowujący najważniejsze zjawiska ze świata kultury i sztuki. Wybitni krytycy i znawcy sztuki rozmawiają o najciekawszych wydarzeniach ze swoich dziedzin.

WYDARZENIE AKTUALNE, PREMIERA, SOBOTA, OK. GODZ. 11:45

Reportaże, relacje z wydarzeń kulturalnych, wywiady z twórcami kultury, artystami, reżyserami czy pisarzami. W paśmie emitowane są również materiały produkowane przez OTV.

TRZECI PUNKT WIDZENIA, PREMIERA, NIEDZIELA OK. GODZ. 11:30 + POWTÓRKA OK. GODZ. 22:45

Filozofowie Dariusz Karłowicz, Marek Cichocki i Dariusz Gawin co tydzień komentują najważniejsze wydarzenia (które polityczne czy kulturalne) minionego tygodnia.

NIEDZIELA Z…, PREMIERA, GODZ. 17:15 + POWTÓRKA

Cotygodniowe spotkania z wybitnymi twórcami polskiej kultury, połączone z prezentacją ich dorobku. Do studia zapraszani są ważni dla bohatera goście: rodzina, przyjaciele i współpracownicy.

TEATR  W TVP KULTURA

TVP Kultura od początku istnienia konsekwentnie realizuje program służący promocji twórczości teatralnej, transmitując najważniejsze przedstawienia z polskich teatrów oraz przypominając wybitne przedstawienia Teatru Telewizji. Wiosną 2019 roku Antena przygotowała dla widzów wtorkowy cykl „Scena monodramu TVP Kultura”, w ramach którego raz w miesiącu przedstawi premierowe  spektakle „teatru jednego aktora” w wykonaniu znakomitych, doświadczonych artystów, jak i aktorów młodszego pokolenia, dla których forma ta stanowi wzbogacanie doświadczeń.

ORIANA FALLACI. CHWILA W KTÓREJ UMARŁAM, 5 MARCA, GODZ. 20:20

Znakomity monodram Ewy Błaszczyk, oparty na tekstach Oriany Fallaci, jednej z najwybitniejszych dziennikarek swojej epoki, której 90. rocznica urodzin przypada w 2019 roku. Adaptacja jej tekstów, dokonana przez Remigiusza Grzelę, ukazuje Fallaci jako kobietę zawodowo niezależną i niepokorną. W monodramie wspominane są słynne rozmowy, jakie Fallaci przeprowadzała m.in. z premier Izraela, Goldą Meir. Monodram jest także portretem osobistym Fallaci – kobiety, która przeżyła trudny związek z greckim działaczem politycznym Aleksandrosem Panagulisem. Premiera spektaklu odbyła się w Teatrze Studio w Warszawie.

POWRÓT – MATKO JEDYNA, 2 KWIETNIA, GODZ. 20:20

Specjalna, telewizyjna wersja monodramu w wykonaniu Redbada Klynstry-Komarnickiego, w którym aktor odwołuje się do osobistych doświadczeń, rozlicza się z toksycznych relacji z rodzicami snując opowieść w klaustrofobicznej przestrzeni samochodu, którym podróżuje. „Powrót – matko jedyna” to katartyczna podróż, którą musimy odbyć by uwolnić się od przeszłości by móc żyć dalej, by być lepszym.

W planach na kolejne miesiące są również:

Monodram „Jednocześnie” w wykonaniu Przemysława Stippy, aktora Teatru Narodowego oparty na tekście Jewgienija Griszkowca. Bohater dokonuje swego rodzaju wykładu. Dowodzi, że nasze życie jest serią następujących po sobie wydarzeń, czynności, myśli, ale jednak, gdy spojrzymy na siebie uważniej, okazuje się, że – to, co w nas i to, co obok nas – dzieje się jednocześnie. W tym samym czasie myślimy o rożnych sprawach, wykonujemy kilka czynności, jesteśmy częścią wielu grup czy społeczności, a nasze ciała można podzielić na elementy, które działają synchronicznie. Zagadnienie tak mocno zafascynowało bohatera monodramu Griszkowca, że postanowił na oczach widzów dokonać wiwisekcji własnego życia, rozłożyć je na czynniki pierwsze i odpowiedzieć na ważne pytania. Kim jestem? Jak mam postrzegać świat? Jak rozumieć w nim siebie? Spektakl jest zaproszeniem do intymnej podróży w głąb nas samych, do rozmowy o człowieku, jego cielesności, emocjonalności, wrażliwości. Premiera spektaklu odbyła się w lubelskim Centrum Spotkania Kultur.

Spektakl „Szekspir Forever!” wirtuozerski popis aktorskiego i reżyserskiego warsztatu w wykonaniu Andrzeja Seweryna. Aktor, wcielając się kolejno w postać Henryka V, Hamleta, Falstaffa, Ryszarda III, ale też Ariela, Lady Makbet, Julii, wydobywa piękno i mądrość poezji Szekspira. Przywołuje najważniejsze tematy: obsesję władzy i szaleństwo zmysłów, ponadczasowość miłości i smutek samotności, zazdrość i zdradę, wszechobecność pragnień i dotkliwość porażek, zwątpienie w sens życia i dającą siłę nadzieję.

„Koncert życzeń” w reżyserii Yany Ross z Danutą Stenką to spektakl wyprodukowany przez Teatr Łaźnia w Krakowie i TR Warszawa. Bohaterką sztuki jest pięćdziesięcioletnia kobieta, stenotypistka. Szalenie pedantyczna i zorganizowana, nie potrafi przezwyciężyć swej samotności. Społeczeństwo, w którym żyje, także nie pomaga jej w rozwiązaniu problemów, skazując na wykluczenie i izolację. „Koncert życzeń składa się jedynie z rozbudowanych didaskaliów, które stanowić mają partyturę i komentarz do scenicznych działań. Bohaterka nie wypowiada ani jednego słowa. Jednak sztuka aktorska Danuty Stenki nadaje nawet banalnym zachowaniom kobiety symbolicznych znaczeń.

Clarissima to monodram oparty na tekście Justyny Bargielskiej opowiadający historię żony niemieckiego kompozytora Roberta Schumanna, jednego z najbardziej wpływowych twórców epoki romantyzmu. Reżyser Tomasz Cyz powierzył rolę Aleksandrze Juście, której na scenie towarzyszy pianista Marek Bracha. Premiera spektaklu odbyła się w 2014 roku w Teatrze Witkacego w Zakopanem w ramach Festiwalu Muzyka na Szczytach.

FILMY I SERIALE

Premiery fabularne i dokumentalne, cykle o sztuce Rosji i Skandynawii, serial na podstawie prozy Johna Le Carré, pasmo poświęcone historii fotografii, przegląd filmów Jana Sveraka i kina australijskiego – wiosną w TVP Kultura nie zabraknie ciekawych propozycji dla prawdziwych koneserów.

NAJCIEKAWSZE PREMIERY W PASMACH FABULARNYCH I DOKUMENTALNYCH

WIECZÓR KINOMANA, PIĄTEK, GODZ. 20:20

Piątkowe wieczory upłyną pod znakiem nagradzanych na festiwalach filmów największych artystów X Muzy. Widzów czeka wiele interesujących premier, np. „Nasza młodsza siostra” Hirokazu Koreedy nagrodzonego na zeszłorocznym Złotą Palmą w Cannes za „Złodziejaszków”. Wielki powrót do kina głośnego, kontrowersyjnego twórcy – Alejandro Jodorowsky’ego, czyli na wpół autobiograficzny „Taniec rzeczywistości” oraz kameralny dramat „Śmierć Ludwika XIV” Alberta Serry z Jeanem-Pierrem Léaud – kultowym aktorem francuskiej Nowej Fali – w roli Króla Słońce.

ZIEMIA, PLANETA LUDZI, ŚRODA, GODZ. 22:45

W środowe wieczory TVP Kultura zabierze widzów w artystyczną podróż na północ i wschód Europy. Swoją premierę na antenie stacji będą miały 3-odcinkowe serie dokumentalne „Sztuka Skandynawii” i „Sztuka Rosji”. Znany widzom z emitowanych wcześniej, niezwykle popularnych serii „Sztuka Francji” i „Sztuka Niemiec” brytyjski krytyk sztuki Andrew Graham-Dixon odkryje fascynujący świat dzikiej natury, która stała się źródłem inspiracji dla wielu skandynawskich twórców, a także przybliży najważniejszych rosyjskich malarzy i pisarzy.

DOKUMENT TYGODNIA, SOBOTA, GODZ. 10:15

Fani programów o architekturze i wzornictwie ucieszą się z premiery 8-odcinkowego cyklu dokumentalnego „Świątynie kultury”, w którym 6 słynnych reżyserów (m.in. Wim Wenders i Robert Redford) opowie o najciekawszych współczesnych budynkach z całego świata.

PORTRETY, ŚRODA, GODZ. 18:00

W biograficznym paśmie dokumentalnym TVP Kultura zaprasza na premierowe obrazy „James Stewart, Robert Mitchum: dwie twarze Ameryki” o aktorach, którzy stworzyli mit hollywoodzkiego kina XX wieku i „Śniąc o Murakamim” o poszukiwaniu idealnego tłumaczenia literatury japońskiego mistrza.

WIĘCEJ NIŻ FIKCJA, CZWARTEK, GODZ. 23:00

Przeniesione z poniedziałku na czwartkowy wieczór pasmo dokumentalne wśród wiosennych premier oferuje m.in. przejmujący film o potrzebie miłości, czyli „Alicia” Maasji Ooms, „The Dying of the Light” Petera Flynna o ostatniej generacji operatorów projektorów filmowych oraz „The Greenaway Alphabet” – niekonwencjonalny portret słynnego reżysera, autorstwa jego żony, Saskii Boddeke.

INNE NOWOŚCI W PASMACH FABULARNYCH

PANORAMA KINA POLSKIEGO, PONIEDZIAŁEK, PO GODZ. 21:15 + POWTÓRKA WTOREK 

Wiosną TVP Kultura przenosi wieczorne spotkania z polskim kinem z niedzieli na poniedziałek. W planach m.in. wstrząsający obraz „Świnki” Roberta Glińskiego, „Fale” Grzegorza Zaricznego i „Szczęście świata” Michała Rosy z Karoliną Gruszką w roli głównej.

LEKKIE OBYCZAJE, WTOREK, GODZ 22:00

We wtorkowe wieczory TVP Kultura zaprasza na inteligentne, choć nieco lżejsze, kino obyczajowe. Premierowo Antena pokaże m.in. „Między nami bliźniętami” Craiga Johnsona ze znanymi amerykańskimi komikami (Kristen Wiig i Bill Hader) w słodko-gorzkiej opowieści o rodzeństwie, które boryka się z życiem uczuciowym i zawodowym oraz wzajemnymi relacjami. Fanów znajdzie na pewno uhonorowany nagrodą publiczności na American Film Festival „Dope” Ricka Famuyiwy – historia o dorastaniu z prawdziwymi klasykami amerykańskiego hip-hopu lat 90. w tle. Planowane są też emisje „Cioci Danielle” Étienne Chatiliez o rodzącej się więzi między ekscentryczną staruszką a jej opiekunką, niezwykle zmysłowych „Nienasyconych” L. Guadagnino z Tildą Swinton i Ralphem Fiennesem oraz „Wpływu księżyca” N. Jewisona z oscarową rolą Cher.

NA WSCHÓD OD HOLLYWOOD, ŚRODA, GODZ. 20:20

W środę czas na filmową podróż dookoła świata – przecież arcydzieła powstają nie tylko w kalifornijskiej Fabryce Snów! Wśród premier „Rodzina na sprzedaż” Diego Lermana – nagrodzony w San Sebastián argentyński dramat o dylematach adopcji, polska koprodukcja „Catalina” Denijala Hasanovica o kolumbijskiej studentce prawa w powojennym Sarajewie oraz inspirowany młodzieńczymi latami twórcy Opus Dei film „Gdy budzą się demony” Rolanda Joffé,  dwukrotnie nominowanego do Oscara za najlepszą reżyserię (za „Pola śmierci” i „Misję”).

CZWARTKOWY KLUB FILMOWY, CZWARTEK, GODZ. 20:20

Marzec będzie poświęcony jednemu z najważniejszych współczesnych czeskich reżyserów: Janowi Sverakowi. W czwartkowe wieczory widzowie będą mogli poznać – lub sobie przypomnieć – „Szkołę podstawową” (1991), nagrodzonego Oscarem „Kolę” (1996), „Ciemnoniebieski świat” (2001) i premierowo na antenie TVP Kultura „Boso po ściernisku”(2017). W kolejnych miesiącach Antena zaprosi m.in. na Antypody kina – wybór najważniejszych dzieł filmowych, które zdefiniowały wizerunek Australii, jak „Gallipoli” i „Ostatnia fala” Petera Weira, „Polowanie na króliki” Phillipa Noyce’a czy „Walkabout” Nicholasa Roega.

BILET DO KINA, SOBOTA, GODZ. 20:20

W soboty TVP Kultura zaprasza na filmy, które w ciągu ostatnich lat gościły w kinach studyjnych z ambitnym repertuarem i cieszyły się największym uznaniem widzów. Wśród nich m.in. „Droga do szczęścia” Sama Mendesa z nagrodzoną Złotym Globem kreacją Kate Winslet, „Wyprawa Kon-Tiki” Joachima Ronninga i Espena Sandberga o transpacyficznym rejsie młodego norweskiego naukowca i „Wielkie oczy” Tima Burtona o życiu amerykańskiej artystki Margaret Keane.

SEANS KULTOWY, SOBOTA, OK. GODZ. 23:00

Wiosną Antena kontynuuje pasmo, które od styczniu 2019 prezentuje filmy nietuzinkowe, niezapomniane – po prostu kultowe. Widzowie mogą się spodziewać wyjątkowych wrażeń po nagrodzonym Grand Prix w Cannes „Odlocie” Miloša Formana, „Opętaniu” Andrzeja Żuławskiego z Isabelle Adjani w roli głównej, amerykańskiej wersji  „Funny games” Michaela Hanekego i klasycznej „Psychozie” Alfreda Hitchcocka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *