Zapomniane cywilizacje i ich cenne tajemnice na National Geographic

We wrześniu ruszamy na poszukiwanie przygód. Wybierzemy się tam, gdzie kryją się największe tajemnice ludzkości. Odkryjemy nowe dowody na istnienie „Zaginionych cywilizacji Amazonii”, spróbujemy rozwikłać zagadki „Skarbów Wyspy Wielkanocnej”, odwiedzimy „Złote królestwo faraonów”, które wcale nie znajduje się w Egipcie, i niczym Indiana Jones udamy się na poszukiwanie Arki Przymierza. Takiej wyprawy nie można przegapić!
 

 
Choć nauka i technika rozwijają się w błyskawicznym tempie, świat wciąż ma przed nami mnóstwo tajemnic. Wiele z nich ma swe korzenie w starożytności. Wciąż odkrywamy nowe antyczne cywilizacje i ich kulturę materialną. Często przez całe wieki trzymamy się błędnych założeń i dopiero wraz z rozwojem technologicznym odkrywamy nową wersję wydarzeń. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć naszych przodków i… dotrzeć do skarbów, które pozostawili setki lat temu.
Maraton „Skarby do odkrycia I” – emisja w sobotę 22 września od godz. 21:00 na kanale National Geographic
Zaginione cywilizacje Amazonii – premiera w sobotę 22 września o godz. 21:00 
Opowieści o zaginionych starożytnych cywilizacjach w głębi Amazonii, które przetrwały wiele stuleci. Czy były one prawdziwe? W 2008 roku ekipa National Geographic towarzyszyła dwóm archeologom, którzy dopiero dowodzili, że antyczne miasta naprawdę istniały. Teraz, w 2018 roku, zgromadzono więcej dowodów na bogactwo i wielkość dawnych amazońskich kultur.
Rysunki z Nazca – premiera w sobotę 22 września o godz. 22:00 
Rysunki z Nazca są jednymi z najbardziej intrygujących szkiców kiedykolwiek wykonanych przez człowieka. Rozciągają się na setkach kilometrów i przedstawiają zwierzęta, bóstwa i geometryczne kształty. Odkryjcie z nami, jak ludzie żyjący 100 lat p.n.e. wykonali te zapierające dech w piersiach obrazy. Helikopter-robot pozwala naukowcom stworzyć pierwszą cyfrową mapę rysunków z Nazca, żeby skonstruować kompletny obraz dzieła i jego powiązań z pustynnym krajobrazem i starożytnymi osadami.
Sekrety Strefy 51 – premiera w sobotę 22 września o godz. 23:00 
Strefa 51 słynie jako jedno z najpilniejszych strzeżonych miejsc na świecie. Po latach skrywania tajemnic, CIA opublikowała tajne informacje dotyczące misji, które tam przeprowadzono w przeszłości. W programie wykorzystano wiedzę funkcjonariusz Centralnej Agencji Wywiadowczej, którzy tuszowali sekretne projekty oraz osób, które pracowały w Strefie 51. Co naprawdę dzieje się w najtajniejszej bazie wojskowej na świecie?
Maraton „Skarby do odkrycia II” – emisja w sobotę 29 września od godz. 21:00 na kanale National Geographic
Skarby Wyspy Wielkanocnej – premiera w sobotę 29 września o godz. 21:00 
Opowieść o genezie i upadku cywilizacji na Wyspie Wielkanocnej. To jedna z najdalszych zamieszkanych wysp na świecie. Lud Rapa-Nui, który stworzył oryginalną kulturę, zasiedlił ten ląd 1000 lat temu. Pozostawił on po sobie liczne ruiny, świadczące o rozwoju sztuki i bogactwie rytuałów. Twórcy programu badają teorie dotyczące genezy i upadku kultury mieszkańców Wyspy Wielkanocnej, posługując się analizą bajek i barwnych ceremonii. Z powodu podwyższania się poziomów oceanów i erozji wybrzeża ten cenny ląd wraz z setkami posągów moai może zniknąć na zawsze.
Śladami biblijnych artefaktów – premiera w sobotę 29 września o godz. 22:00
Dwie zupełnie różne arki i jedno palące pytanie: czy naprawdę istniały? W programie zestawiono Arkę Przymierza i arkę Noego – obiekty należące do najbardziej pożądanych biblijnych artefaktów.
Złote królestwo faraonów – premiera w sobotę 29 września o godz. 23:00 
Oto kraj piramid, złota i starożytnych skarbów, ale nie jest to Egipt. Archeolodzy gromadzą pozostałości po dawnym królestwie Kusz, które znajdowało się na terenach dzisiejszego Sudanu. Obecnie – dzięki wykorzystaniu robotów oraz pomocy wspinaczy górskich – docierają do nowych świadectw materialnych pozostałych po tej antycznej cywilizacji. Niegdyś Kuszyci wypełniali złotem skrzynie faraonów, a nawet przez pewien czas rządzili Egiptem. Teraz zaczyna się nam ukazywać ich prawdziwa historia.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *