MediaPolsatZapowiedzi TV

Złoto Priama – Premiera na kanale Polsat Viasat History

Od równin Hisarlik, przez podziemia nazistowskiego bunkra, po ciemne piwnice największego muzeum w Moskwie – w programie „Złoto Priama”, którego premiera w niedzielę, 28 listopada o 21:00 na Polsat Viasat History, prześledzimy prawdziwą, obejmującą ponad 3 tysiąclecia historii skarbu Priama.

 

W XIX wieku odkrywcy wyruszyli na poszukiwania mitycznej Troi, ciekawi, czy pisma Homera są prawdziwe czy przedstawiają jedynie fikcje. Jednym z nich był Heinrich Schliemann, niemiecki biznesmen, który stał się kluczową postacią w tej historii. Schliemann urodził się w 1822 roku
w Neubukow w Meklemburgii. Prowadził własną firmę handlującą indygo i złotem w Sankt Petersburgu, a znalezienie Troi było jego obsesją.

Franck Calvert, urzędnik konsularny we wschodnim regionie Morza Śródziemnego, również entuzjastyczny archeolog-amator, prowadził wykopaliska w bazie w Hisarlik w Turcji. Na podstawie opisów Homera, Calvert i Schliemann ustalili wspólnie, że Troja może znajdować się właśnie
w miejscu, w którym kopał Calvert.

Prace w Hisarlik trwały od 1871 do 1873 roku. Pewnego dnia zespół znalazł pierwsze umocnienia – mur obwodowy i cytadelę. Odnaleziono Troję. W tym samym czasie Schliemann dokonał nieoczekiwanego odkrycia. Wykopał naszyjnik, diadem, kolczyki, pierścionki i wiele innych artefaktów. Doszedł do wniosku, że to musiało być złoto Priama. Uradowany, że osiągnął swój cel, jakim było odnalezienie skarbu i zdobycie sławy, Schliemann wygłosił wiele publicznych wystąpień i podzielił się licznymi publikacjami na temat swojego odkrycia.

Jednak z czasem jego znalezisko zostało zakwestionowane ze względu na to, że nie zawsze wszystkie fakty zgadzały się z wersją Schliemanna. Historycy i archeolodzy również nie byli pod wrażeniem, gdy odkryli, że metody prowadzenia wykopalisk pozostawiały wiele do życzenia. Brak prowadzenia przez niego dokumentacji sprawił, że praktycznie niemożliwe stało się odnalezienie i dopasowanie do siebie cennych przedmiotów oraz konkretnej epoki, z której mogły pochodzić.

Czy odnaleziony skarb był naprawdę z czasów panowania króla Priama? I co stało się z przedmiotami po śmierci Schliemanna?

Odpowiedzi na te pytania przedstawione zostaną w filmie dokumentalnym „Złoto Priama”, którego premiera w niedzielę, 28 listopada o 21:00 na kanale Polsat Viasat History

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *