„Underdog”: Wyjątkowo mocne uderzenie na nowy rok

MMA wreszcie w kinach! 11 stycznia premiera filmu z Mamedem Khalidovem. Pierwsza polska produkcja inspirowana prawdziwymi historiami ze środowiska mieszanych sztuk walki. Obok jednego z mistrzów występuje w nim śmietanka polskiego aktorstwa, m.in. Eryk Lubos, Aleksandra Popławska i Janusz Chabior.

 

„Underdog” to w żargonie sportowym ten, który dostaje szansę, choć teoretycznie skazany jest na porażkę. Film opowiada historię takiego właśnie zawodnika MMA, Borysa „Kosy” Kosińskiego (Eryk Lubos), który w walce ze swoim największym rywalem, Denim Takaevem (Mamed Khalidov), popełnił błąd, który przekreślił jego karierę. Okazuje się jednak, że okoliczności nie pozwolą mu porzucić brutalnego sportu i jeszcze raz będzie musiał wejść do klatki. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia to pełna realistycznych scen akcji opowieść o słabościach i sile człowieka; o zwątpieniu, które pokonuje rodząca się miłość; a także o walce z przeciwnościami losu i podnoszeniu się po upadku. 

– Korzystamy ze zwrotu „inspirowane faktami”. Oczywiście stworzyliśmy z tego jedną opowieść, ale inspirowaliśmy się tysiącami zdarzeń w polskim i światowym MMA, obserwując różne dramaty, choćby takie jak ten na gali w Gliwicach. To też jest scenariusz napisany przez życie, który nas wszystkich zaskoczył, czyli decyzja Mameda Khalidova o odejściu z ringu. I fajnie, że będziemy mogli jeszcze jedną jego walkę zobaczyć w tym filmiepowiedział Maciej Kawulski, współzałożyciel KSW oraz reżyser filmu.

Obok jednego z czołowych zawodników MMA w filmie występują znakomicie polscy aktorzy, m.in. Eryk Lubos, Aleksandra Popławska, Janusz Chabior, Jarosław Boberek czy Krzysztof Kiersznowski. Na kinowym ekranie debiutuje natomiast Emma Giegżno – absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

– Bardzo się stresowałam pierwszym dniem na planie i całą tą przygodą. Jak tylko dostałam scenariusz, to serce mi wyskakiwało z piersi. Ale okazało się, że praca była fantastyczna. Bardziej doświadczeni aktorzy okazali się pomocni. dużo dyskutowaliśmy o postaciach z reżyserem, szukaliśmy dla nich własnego języka – powiedziała młoda aktorka.

Partnerem i konsultantem produkcji jest Federacja KSW, lider europejskiego rynku MMA. Na swoim koncie ma 50 gal na światowym poziomie, ponad 300 zawodników i milionowe oglądalności transmisji telewizyjnych w Polsce i na świecie. MMA, czyli mieszane sztuki walki, to sport, w którym zawodnicy walczą w klatkach i używają każdej dozwolonej techniki, by pokonać przeciwnika. To sport, który budzi emocje i kontrowersje, a jednak w Polsce ma ogromną rzeszę fanów. Każda gala gromadzi tysiące ludzi, transmisje oglądają miliony widzów.

– Zaczęło się 15 lat temu od tego, że zechcieliśmy zrobić w tej części Europy platformę do tego, żeby wielkie osobowości, jak Mamed Khalidov, mogły się ze sobą konfrontować. Każdy wielki projekt ma swoje etapy i przyszedł czas na wielki ekran, przyszedł czas, żeby się z tym zmierzyć. Dla mnie osobiście jest to wielka przygoda, a dla MMA to takie sine qua non. Ktoś w końcu musiał zrobić film, dla którego MMA jest pewnym triggerem do pokazania pewnych dramatów i emocji – stwierdził Maciej Kawulski.

Producentem „Underdoga” jest EKIPA – Ewa Lewandowska, Tomasz Mandes. Koprodukują go Telewizja POLSAT i Next Film, który jest również dystrybutorem filmu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *