Prasa - Ksiązka

Finał trzeciej edycji programu „Gazety Wyborczej” „Jutronauci”

Jutronauci, twórcy nowoczesnych rozwiązań i wszyscy zainteresowani tym, co nas czeka, spotkali się w sobotę, 23 listopada br. w Google Campus na warszawskiej Pradze, by dyskutować o wyzwaniach przyszłości. „Gazeta Wyborcza” podsumowała w ten sposób tegoroczną, trzecią edycję programu „Jutronauci” i przedstawiła zwycięzców konkursu „Bilet za horyzont”.

 

 

 

 

Projekt „Jutronauci”, prowadzony przez “Gazetę Wyborczą” przy wsparciu Sebastiana Kulczyka, gromadzi wyjątkowych ludzi: artystów, naukowców, przedsiębiorców, którzy mierzą się z pytaniem, dokąd doprowadzi nas postęp technologiczny.

– Jutronauci są ludźmi, którzy dają nam nadzieję, bo próbują rozwiązać problemy z pozoru nierozwiązywalne. W tym coraz bardziej rozchwianym świecie nie można przecenić wartości tej pracynapisał Jerzy Wójcik, wydawca „Gazety Wyborczej” i pomysłodawca projektu w swoim podsumowaniu tegorocznej edycji.

23 listopada odbyła się finałowa gala trzeciej odsłony programu, obejmująca panele dyskusyjne, warsztaty oraz wystawy, na których można było doświadczyć przyszłości. Jutronauci dyskutowali m.in. o tym, jak możemy stawić czoło wyzwaniom takim, jak ocieplenie klimatu, wszechobecny plastik, automatyzacja pracy czy opieka zdrowotna. Dla najmłodszych gości organizatorzy przygotowali m.in. warsztaty z LEGO Hidden Side, które łączą zabawę klockami z rozszerzoną rzeczywistością.

Podczas finału „Jutronautów” poznaliśmy zwycięzców konkursu stypendialnego „Bilet za horyzont”. Mentorzy, czyli jutronauci i światowej klasy specjaliści przejrzeli setki zgłoszeń, żeby znaleźć osoby, które z ambicją i rozmachem chcą zmieniać świat.

Nagrodę w kategorii nowe technologie, biznes, start-upy, której mentorem był Sebastian Kulczyk, otrzymała Alicja Szałas – założycielka platformy edukacyjnej Enkids, łączącej uczniów i nauczycieli języków obcych z całego świata.

W kategorii plastic free zwyciężyła Weronika Banaś, a jej mentorem był Maciej Konopka, grafik i projektant opakowań przyszłości oraz adiunkt na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.
Nagrodę w kategorii moda, rękodzieło, sztuka wręczała mentorka Katarzyna Konieczka – projektantka mody, która współpracowała z takimi gwiazdami jak Lady Gaga czy Fergie oraz z magazynem „Vogue”. „Bilet za horyzont” trafił do Katarzyny Lipecky – rzeźbiarki.

W kategorii przemysł 4.0, automatyka, robotyka – której mentorował Jędrzej Kowalczyk, prezes polskiego oddziału FANUC – wygrał Marcin Kordas.

Marzena Rudnicka, założycielka Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, to mentorka w kategorii społeczeństwo, projekty społeczne, demografia. Nagroda trafiła ostatecznie do Katarzyny Pado, pracującej nad projektem, który ma pomóc w komunikacji z osobami z demencją
Więcej informacji o laureatach konkursu „Bilet za horyzont” – na Wyborcza.pl.

Gościem specjalnym wydarzenia był pisarz Jacek Dukaj, który na scenie rozmawiał z dziennikarzem „Dużego Formatu” Wojciechem Orlińskim. Dyskutowali m.in. o tym, czy żyjemy jeszcze w cywilizacji pisma, czy może wchodzimy już w etap bezpośredniego transferu przeżyć.

Relację z finału „Jutronautów” można znaleźć na Wyborcza.pl.

„Jutronauci” to unikalny program, który powstał dzięki współpracy „Gazety Wyborczej” z Sebastianem Kulczykiem. Już trzeci rok z rzędu na łamach „Gazety Wyborczej” i na Wyborcza.pl/Jutronauci można było poznać osoby, których praca i pomysły mają szansę wpłynąć na przyszłość nas wszystkich. Ich nieprzeciętne umysły pozwalają spojrzeć poza horyzont aktualności. To jutronauci – wyjątkowe osoby z pozornie odległych od siebie światów, które już dziś wdrażają idee przyszłości i mierzą się z najważniejszymi pytaniami stojącymi przed naszą cywilizacją. Można było nich czytać. jak co roku, w „Gazecie Wyborczej” przez cztery miesiące – od września do listopada br. trwał cykl artykułów przedstawiających ludzi jutra i ich wyjątkowe projekty.

Organizatorem akcji jest „Gazeta Wyborcza”, a partnerem – Sebastian Kulczyk.
Partner wspierający – FANUC.

Patronat medialny nad akcją objęło Radio TOK FM, a partnerami merytorycznymi wydarzenia byli: Uniwersytet SWPS, Warsaw Business Youth, Infuture Institute, Element Talks, Uczelnia Łazarskiego i THINKTANK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *